פיצוץ לוויין 'עמוס 6': שר המדע דורש עשרות מיליונים

בעקבות פיצוץ 'עמןס 6': במשרד המדע מבקשים תקציב ראשוני בן עשרות מיליוני שקלים לשם רכישת רכיבים חיוניים ללוויין חדש: "זו פעולה מידית וקריטית". העלות: עשרות מיליוני שקלים. ומה טען מקלב?

עמוס 6  מתפוצץ
עמוס 6 מתפוצץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

על רקע התפוצצות משגר לוויין עמוס 6 לפני כשבוע והשמדת הלוויין המתקדם, קיימה אמש (א') ועדת המדע והטכנולוגיה דיון בנושא 'השלכות התפוצצות משגר עמוס 6 – על עתיד תעשיית התקשורת והחלל בישראל', בהשתתפות שר המדע ובכירי תעשיית החלל בישראל.

יו"ר הוועדה, ח"כ מקלב מקבל פתח את הדיון וסיפר כי חברי הוועדה קיימו השנה סיור בתעשייה האווירית והוקמה ועדת משנה העוסקת בנושא שקיימה דיון בו עלו הקשיים התקציבים הגדולים, "לצערנו אנחנו מקיימים היום דיון על ציר ההתרסקות והאובדן. גם היום וגם בזמן הדיונים הקודמים התמונה הייתה ברורה – מדינת ישראל בצומת דרכים. יש לקבוע ולומר לאן פנינו, מה היעדים שלנו בתעשיית החלל. כולם מסכימים על החשיבות הכלכלית, המדינית והביטחונית של תעשיית החלל, אך רק אם נקבע מדיניות ברורה נתכנס לכיוון הנכון, אחרת הנזק יהיה עצום".

במהלך הדיון ציין שר המדע והטכנולוגיה – ח"כ אופיר אקוניס כי פנה לראש הממשלה על מנת שיעמיד תקציבים מידיים לבניית לוויין תקשורת חדש: "הפגיעה בלוויינים עמוס 6 ו-5 הן קשות אך הן לא פגעו ביכולות האדירות שיש בתעשיות שלנו. אנחנו רוצים להעצים את היכולות האלה. שיגרתי מכתב לרה"מ, שר האוצר ושר הביטחון כדי שנבחן מתן סיוע ראשוני כבר בימים הקרובים, כדי שניתן יהיה לרכוש רכיבים הנדרשים לבניית הלוויין עוד בטרם יחתמו התקשרויות. ביקשתי להעמיד ביטחונות – רשת ביטחון כדי לבצע את הרכש הנדרש, זו פעולה מידית וקריטית".

במשרד המדע מעריכים כי העלות הראשונית המדוברת הינה בת עשרות מיליוני שקלים, שישמשו לרכישת רכיבים חיוניים לייצור, שהזמנתם אורכת זמן רב. אקוניס ציין כי ישראל הינה בין 10 המדינות המובילות את תחום החלל בעולם, אך בתקציב הנוכחי לא ניתן לייצר לוויין חדש, "שוחחתי עם שר האוצר כחלון מיד לאחר המקרה, והוא אמר שיעשה ככל שיוכל כדי לסייע".

מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן ציין כי בכל הנוגע לעצמאות תקשורתית, למדינת ישראל יש תלות כמעט מוחלטת במספר קטן של כבלים תת ימיים אשר גם הם תלויים בגורמים חיצוניים. לדבריו, לווייני החלל הם האלטרנטיבה היחידה למענה שלם, והם גם הכרחיים למערכת הביטחון. "התקציבים הקיימים הם 20 עד 25 אחוז מהסכום הנדרש שעומד על כ-300 מיליון ₪ בשנה נדרש".

יו"ר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע פרופ' יצחק בן ישראל שהשתתף בדיון הבהיר כי אין לאירוע הזה שום השלכה על הטכנולוגיה או היכולת שלנו. "תחום לווייני התקשורת לא יציב כי נשענו עד כה על האפיק המסחרי. הצורך שלנו הוא ב-3 עד 4 לווייני תקשורת ועכשיו נותרנו עם 2, זה יספק בקושי, כאשר כל התקשורת כולה של מדינת ישראל מבוססת על 2 כבלים תת ימיים. כרגע אנו זקוקים לערבות של המדינה לתחילת בנייה חדשה כדי שלא נפספס זמן".

נציגת משרד האוצר, מיכל גלברט מאגף התקציבים סיפרה למשתתפים כי סוכם על תקציב של למעלה מ-70 מיליון שקלים לשנים 2017 -2018, שיוקדשו לתחום הזה. "פתיחת התקציב וכל תוספת תצריך מאתנו למצוא לה מקור תקציבי. אנחנו מבינים את הצורך ונדון עם כל הגורמים הרלוונטיים כדי לראות איך להתמודד עם הסוגיה".

השארת תגובה