בג"ץ: "מה קורה בכותל? הדברים נסחבים עד בלי קץ"

בג"ץ ממשיך בהתערבות נגד קודשי ישראל. בעתירת הרפורמים נגד רב הכותל והממשלה, תקפה הנשיאה נאור: "מה עושים לגבי שאר כל הציבור של מחזיק בהשקפה של הרב?". השופט רובינשטיין: "מה יש לחלוק? למה לא מסיימים? פשוט לא ייאמן שהמדינה מגנה"

שטיח של מתפללי סליחות ברחבת הכותל
שטיח של מתפללי סליחות ברחבת הכותל

המאבק יתחדש? שופטי בג"ץ מתחו היום ביקורת חריפה על התנהלות המדינה בפרשת הכותל הרפורמי, וביקשו מהרפורמים לעתור לחייב את הממשלה ליישם את המתווה.

בדיון שהתקיים בבג"ץ בעתירת התנועה הרפורמית וארגונים נוספים בדרישה לאפשר ייצוג גם לזרמים נגד היהדות בקרן למורשת הכותל, נזפה הנשיאה נאור בנציג המדינה ואמרה:  "מה קורה בכותל המערבי? הדברים נסחבים עד בלי קץ ועד בלי גבול. אני תחת הרושם שמצפים מאיתנו להוציא את הערמונים מהאש, וזה למעשה תפקידה של הממשלה. זה דבר שצריך לעלות לדרג המתאים כי מדובר בכותל המערבי. דברים לא זזים".

הפרקליט ניסה להסביר כי ישנם מחלוקות בממשלה ומנסים לגבש פתרון, אך השופט אליקים רובינשטיין תקף: " מה יש לחלוק, איזה מחלוקות? עשו מתווה, עשו תקנות, מקבלים החלטת ממשלה, מה זה מחלוקות? למה לא מסיימים את העניין הזה? אותם גורמים שקודם הסכימו, מתנגדים?. פשוט לא יאומן, והמדינה עוד מגנה על זה".

נאור הוסיפה לתקוף: "הממונה זה הרב, והרב יש לו השקפה א', וכבודו במקומו מונח, אך השאלה היא מה עושים לגבי כל שאר הציבור, שלא מחזיק בהשקפה זו".

כאמור, השופטים ביקשו מהעותרים לתקן את העתירה ולכלול דרישה ליישום מתווה הכותל. "כדי שיבוא על פתרונו בדרך מכובדת,מי שלא רוצה פלורליזם ייצא לרחבה הצפונית, ומי שכן, ייצא לרחבה הדרומית, אנחנו עם יהודי", אמר רובינשטיין.

הרי מה ששרנסקי ומנדלבליט עשו, צריך שיהיה לכך ממשות, זה שיהיה נציג בקרן למועצת הכותל לא יגאל את העותרים. צריך שהמתווה הזה יקום ולכן נדרש לתקן את העתירה".

העותרים הסכימו וביקשו הארכה עד אחרי החגים לתיקון העתירה, אלא שהשופט רובינשטיין דחק בהם ואמר כי ניתן לעשות זאת בשבוע, ולבסוף סוכם על הגשת עתירה מחודשת בתוך כשלושה שבועות.

השארת תגובה