שעות לפני הפסקת האש: הלחימה בסוריה מתעצמת

ארגוני המורדים בסוריה וכוחות משטר אסד תקפו אמש ביתר שאת, בניסיון אחרון לשפר עמדות בטרם כניסת הסכם הפסקת האש לתוקף • בארגוני המורדים מביעים חשש כי רוסיה תנצל את אי הכללת חלק מהארגונים בהסכם לתקוף ארגונים שהתחייבו להפסקת האש

מראות ההרס בסוריה
מראות ההרס בסוריה

מלחמת האזרחים בסוריה שאמורה להיכנס בעוד מספר שעות להפסקת אש נמשכת ביתר שאת, זאת כניסיון אחרון של שני הצדדים לתפוס עמדות טרם כניסת ההסכם לתוקף.

למרות פרסום ההסכם, חלקים גדולים מקבוצות המורדים לא קיבלו את ההסכם. כך למשל, קבוצות הלוחמות תחת המסגרת שנקרא 'צבא סוריה החופשי' שלחו אמש (ראשון) אגרת לארה"ב בה הם כותבים כי הם חוששם שההסכם שהוסג ישרת דווקא את שלטונו של אסד. המורדים סירבו להצהיר כי יחדלו מהמלחמה, אך בכירים בארגון הצהירו באופן חופשי ובלתי מחייב כי יכבדו את הפסקת האש.

ארגוני המורדים במדינה השסועה מודאגים מהיעדר מנגנון אכיפה שיחייב את קיום ההסכם. כמו כן, מסעיף בהסכם המאפשר לחיל האוויר של צבא אסד להמשיך בתקיפות עד תשעה ימים לאחר כניסת ההסכם לתוקף. בנוסף, כועסים הארגונים על אי הכללת סעיף שיתייחס לאזרחים הנצורים באזורי הקרבות.

"חלק גדול מההסכם משרת את המשטר ולא מפעיל עליו לחץ, ולא משרת את העם הסורי", אמר זכריה מלהיפג'י, חבר בארגון מורדים הפועל בחאלב.

אמש, דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם על קרבות באזור אידליב, חאלב ודמשק, התקפות המעידות על רצון הצדדים לשפר עמדות בטרם כניסת הסכם האש.

משטר אסד עצמו עדיין לא פרסם תגובה רשמית להסכם שהושג בין ארה"ב לרוסיה בשבוע שעבר. עם זאת, בטלוויזיה הממלכתית ציטטו גורמים שאמרו כי דמשק מקבלת את ההבנות. איראן וחיזבאללה, הנלחמות לצד כוחותיו של אסד, הביעו תמיכה בהסכם.

ארגונים נוספים שלא נכללים בהסכם הם ארגון 'המדינה האסלאמית (דאע"ש) וארגון ג'בהת פתח א-שאם, ג'בהת א-נוסרה לשעבר. אי הכללת ארגון ג'בהת פתח א-שאם מעלה חשש בקרב ארגוני המורדים האחרים שרוסה תנצל את אי הכללת הארגון בהסכם לתקיפת ארגוני מורדים שהביעו הסכמה.

הסכם הפסקת האש כולל את הפסקת הלחימה בכמה אזורים ברחבי המדינה. הצדדים הלוחמים יאפשרו כניסת סיוע וציוד הומניטרי במשך שבוע ימים. הקמת מטה משולב לרוסיה וארה"ב ללחימה בדאע"ש ג'בהת פתח א-שאם וסעיף סודי שתוכנו לא פורסם.

 

השארת תגובה