השחיתות בנתניה: הגבלת ראשי ערים חוזרת לכותרות

בצל פרשת השחיתות בעיריית נתניה, דנו ראשי מפלגות הקואליציה בהצעה להגביל את קדנציות הכהונה של ראשי הרשויות • גפני, "ראשי עיריות ללא קציבת כהונה מייצרים בור של נפוליאונים. יש להם עוצמות בלתי נתפסות והנה תראו מה התוצאות"

עיריית נתניה
עיריית נתניה

בצל פרשת השחיתות בנתניה, הגבלת ראשי ערים חוזרת לכותרות: לפי דיווח באתר וואלה, בשיחה שקיימו ראשי מפלגות הקואליציה בטרם הפגישה הבוקר (ראשון) עם נתניהו, עלתה אופציית הגבלת ראשי ערים לשולחן הדיונים, במיוחד לאור העובדה כי מרים פיירברג, מכהנת בתפקיד ראש העיר כבר 18 שנה.

"כבר שנים אני צועק שראשי עיריות ללא קציבת כהונה מייצרים בור של נפוליאונים. יש להם עוצמות בלתי נתפסות והנה תראו מה התוצאות", טען ח"כ משה גפני בדיון. מי שהצטרף לדבריו של גפני הוא שר האוצר משה כחלון.

מנגד, יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן הבהיר כי "כל צעד חייב להיעשות בתיאום עם מרכז השלטון המקומי". בשלטון המקומי לא ואהבים את ההצעה וישנה התנגדות נרחבת לקציבת כהונת ראשי ערים ונושאי משרות בכירות ברשויות.

גם יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, הסתייג מאמירותיו של גפני וטען כי ישנם ראשי ערים שמכהנים תקופה ארוכה ומצוינים בעבודתם. דרעי אף הזכיר את עדי אלדר, ראש עיריית כרמיאל ואת שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות-תרשיחא. עם זאת, דרעי פנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, ושאל האם בארה"ב יש הגבלה על תקופות כהונה בשלטון המקומי, זה השיב לו כי קיימת הגבלה רק לתפקיד המושל בלבד.

במקביל לדיון, ועדת שרים לחקיקה צפויה לדון עם חזרת הכנסת מפגרת הקיץ בחוק של חברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), לפיה תוגבל כהונת ראשי הרשויות לשתי קדנציות. עם זאת, לאחר תקופת צינון של 5 שנים יוכל ראש הרשות לחזור ולהתמודד.

"כוחו של ראש עיר, בשל ניסיונו ועשייתו לציבור, הולך וגדל עם השנים והדבר עלול לפתוח פתח לניצול כוח זה גם לעניינים בלתי כשרים", נכתב בהצעת החוק, שעליה חתומים חברי כנסת מכל סיעות הקואליציה כולל יו"ר הקואליציה ביטן. "הגבלת משך כהונת ראש עירייה תביא לכך שראשי עיריות ידעו מראש שכהונתן מוגבלת ועל מנת שיוכלו להשאיר חותמם בעיר יפעלו ביתר שאת למען העיר".

חוקים דומים בעבר לא התקדמו לשלבי חקיקה משמעותיים, בעיקר בגלל התנגדות מרכז השלטון המקומי. עם זאת, שרת המשפטים אילת שקד תומכת בחוק, אך היא בעד הגבלה לשלוש קדנציות ולא לשתיים בלבד.

תגובה אחת
  1. ועוד יותר נכון : לגדוע את השלטון המקומי או לצמצם אותו מאד
    ארץ קטנה יש לחלק אותה ל 4 איזורים
    למנות 4 שרים
    די לשחיתויות די לבזבוז כספי הציבור די להעברת משקל
    מהמדינה לגורמים עלומים שאיש לא יודע מי מתפעל אותם ואיך

השארת תגובה