רה"מ עורר סערה: "פינוי התנחלויות הוא טיהור אתני"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם ביום שישי סרטון, בו הוא טוען כי ההתנחלויות אינם מכשול לשלום והדרישה לפינויים היא טיהור אתני. בארה"ב גינוי את הדברים וטענו כי הסרטון "לא הולם". גם בשמאל הישראלי תקפו

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סערה מדינית: ראש הממשלה בנימין נתניהו, פרסם בערב שבת סרטון בו הוא מסביר מדוע זה חסר הגיון לפנות התנחלויות והגדיר זאת כ"טיהור אתני" ועורר סערה בארץ ובחו"ל.

בסרטון באנגלית אומר נתניהו: "אני בטוח שרבים מכם שמעו את הטענה שהקהילות היהודיות ביהודה ושומרון, הגדה המערבית, מהוות מכשול לשלום. הרעיון הזה תמיד היה תמוה בעיני. מאחר שאיש לא יטען ברצינות שקרוב לשני מיליון הערבים שחיים בתוך ישראל מהווים מכשול לשלום. כיוון שזה לא נכון. נהפוך הוא. הגיוון בישראל הוא סימן לפתיחותה ולנכונותה לשלום.

"אולם, ההנהגה הפלסטינית דורשת מדינה פלסטינית בתנאי מקדים אחד: ללא יהודים.  יש לכך ביטוי: הוא נקרא טיהור אתני. והדרישה הזו מקוממת. זה אף מקומם יותר שהעולם לא חושב שהיא מקוממת. יש מדינות נאורות שאפילו מקדמות את השערורייה הזו.

"שאלו את עצמכם: האם אתם הייתם מקבלים טיהור אתני במדינה שלכם? טריטוריה ללא יהודים, ללא היספנים, ללא שחורים?
ממתי צרות אופקים מהווה בסיס לשלום? ברגע זה, ילדים יהודים בבתי ספר ביהודה ושומרון משחקים בארגזי חול עם חבריהם. האם הנוכחות שלהם הופכת את השלום לבלתי אפשרי? אני לא חושב כך.

נתניהו הוסיף: "אני חושב שמה שהופך את השלום לבלתי אפשרי הוא חוסר סובלנות כלפי אחרים. חברות שמכבדות את כל האנשים הן אלה שרודפות שלום. חברות שדורשות טיהור אתני אינן רודפות שלום. אני רואה בעיני רוחי מזרח תיכון שבו ערבים ויהודים צעירים לומדים יחד, עובדים יחד וחיים יחד זה לצד זה בשלום. האזור שלנו צריך יותר סובלנות, לא פחות.

"לכן בפעם הבאה שאתם שומעים מישהו אומר שיהודים לא יכולים לחיות במקום כלשהו, וודאי בארץ אבותיהם, קחו רגע כדי לחשוב על ההשלכות. טיהור אתני למען השלום זה מגוחך. הגיע הזמן שמישהו יאמר את זה. והנה אמרתי זאת", סיים נתניהו.

כאמור, הסרטון עורר סערה בקרב השמאל וגם בארצות הברית מיהרו לגנות. דוברת מחלקת המדינה אמרה כי הממשל האמריקני "מנהל שיחות ישירות עם ממשלת ישראל. אנחנו כמובן לחלוטין לא מסכימים עם הצגת הדברים כאילו אלה שמתנגדים להתנחלות או רואים בה מכשול לשלום קוראים באופן כלשהו לטיהור הגדה המערבית מיהודים. אנחנו מאמינים ששימוש בטרמינולוגיה כזו הוא דבר בלתי הולם ולא עוזר", אמרה.

היא הוסיפה כי הרחבת התנחלויות "מעלה שאלות אמתיות לגבי כוונותיה ארוכות הטווח של ישראל בגדה המערבית".

יו"ר הרשימה הערבית המשותפת, ח"כ איימן עודה, תקף את הדברים בדף הפייסבוק שלו וכתב: "ראש ממשלת ישראל החליט ללכת היום צעד נוסף, בבניית מציאות מדומיינת. אחרי שבסרטון הקודם הסביר לנו שהוא בעצם זה שדואג לפלסטינים החיים בשטחים הכבושים ובעצם שהכיבוש הוא לטובתם. הפעם נתניהו מנסה לכתוב מחדש את ההיסטוריה כשהוא מסביר לנו שההתנחלויות הם לא מכשול לשלום ואפילו משווה בין המיעוט הערבי במדינה לבין המתנחלים. משווה בין מיעוט ילידי, שחי במקום דורות על דורות, שמדינת ישראל היא זאת שהגיעה וקמה עליו, לבין המתנחלים שהועברו בניגוד לחוק הבינלאומי לשטח כבוש, תוך דריסה גסה של כל זכויות האדם של תושבי הגדה ועזה. אבל המציאות אף פעם לא הפריע לנתניהו.

"נתניהו מתחיל לעטוף את סרבנות השלום שלו בשיח ליברלי ריק. הוא מעמיק את המשטר הצבאי והדיכוי בשטחים הכבושים תוך רדיפת קבוצות בתוך מדינת ישראל, ובראשן המיעוט הלאומי הערבי, אך מדבר על סובלנות ושלום. הפעם בחוצפה ובלי להתבלבל הוא משתמש במושג חדש מבחינתו – טיהור אתני, כי לנתניהו זה לא משנה שדווקא ההתנחליות הן אלה שנוסדו בדיוק במטרה לדחוק באכזריות קהילות פלסטיניות מכלל שטחי הגדה לשטח מצומצם סביב הערים הגדולות. כי הרי זאת שיטת ההתנחלויות שהובילה לסיפוח בפועל של רוב שטחי הגדה. אחר כך בראיונות בחו״ל ימלמל עוד שקר על תמיכה בפתרון שתי המדינות אבל לפחות עכשיו כבר אף אחד לא יאמין לו".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, אמר באירוע שבתרבות: "אמירותיו של נתניהו בסרטון מוחקות את תפיסת גושי ההתיישבות, שהיא התפיסה היחידה שתקדם את חזון שתי המדינות".

 

תגובה אחת
  1. שמתם לב שיש לו בספריה תלמוד בבלי ומשניות
    ממתי הוא לומד גמרא ומשניות???

השארת תגובה