הרבנות הראשית: "אין מקום לפשרות בקדושת השבת"

אחרי הודעת שר העבודה כי בשבת הקרובה יבוצעו עבודות רכבת בשבת, קוראת הרבנות הראשית, "השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה" • "אין סיבה ליתן לגיטימיות לחילול שבת"

הראשל"צ הגר"י יוסף והרב הראשי הגר"ד לאו. צילום: ארכיון
הראשל"צ הגר"י יוסף והרב הראשי הגר"ד לאו. צילום: ארכיון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אחרי הודעת שר העבודה חיים כץ כי בשבת הקרובה יבוצעו עבודות הרכבת בשבת, מפרסמת הרבנות הראשית את החלטתה, לפיה "השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה".

בהחלטת הרה"ר נכתב: "קיומו של עם ישראל – פלאי. אין עם ברחבי תבל שהצליח לשרוד מאורעות ותהפוכות היסטוריים ולהמשיך להתקיים במתכונתו כפי שנולד. אחד מהדברים היחודיים שהם התשתית לקיום זה, הינה השבת. השבת אות הברית בין העם לאלקיו מסמלת יותר מכל את קיומו של עם ישראל, והיא יסוד האמונה היהודית גם בבריאת העולם.

כבר בעת הקמת מדינת ישראל, ובחזרת העם למולדתו ההיסטורית, ראו מנהיגי היישוב את החשיבות בשמירה על הערך המקודש – השבת. גם הם הבינו שללא שמירת שבת במרחב הציבורי לא תתכן המשך קיומה של יהדות בארץ ישראל. בעת האחרונה ישנם שהחליטו שיש מקום לסחור בקדושת השבת. על כן הם מציעים כל מיני אפשרויות לשנות את פני המדינה בשבת. גם אם לצערנו המציאות שונה בעת האחרונה, זו אינה סיבה ליתן לגיטימיות לחילול שבת.

אכן, לא ככל העמים בית ישראל, לדאבוננו נשתנו בדורנו סדרי בראשית. ישנם כאלו המנסים להטמיע בלב העם מושגים שהם במהותם נוגדים את דת ישראל. ולצערנו לא רק בתחום קדושת השבת אלא גם בנושאי קדושת הבית היהודי ובנושאים אחרים. מועצת הרבנות הראשית קוראת לכולם, הרפו ידיכם משבת קודש!! השבת איננה עומדת למקח וממכר ואין מקום לפשרות בקדושתה. עלינו לחזק את עמידתנו למען קדושת השבת, להשתדל למנוע אפשרות שח"ו השבת תחולל בראש כל חוצות".

בסיום ההחלטה נכתב, אוי לו לדור שבימיו מערערים על יסוד זה שהוא נוגע לחיי נפש של האומה הישראלית. בזכות עמידה איתנה על שמירת השבת נזכה להיגאל כמו שאמרו חז"ל 'אלמלא שמרו ישראל שתי שבתות מיד היו נגאלין'".

כאמור ההודעה הגיעה אחרי הודעת שר העבודה חיים כץ, כי "בשבת זו יערכו עבודות אחזקה הכרחיות, על מנת שתנועת הרכבות תפעל כסדרה בצורה המיטבית והבטיחותית ביותר למען כל נוסעיה".

כץ הוסף : "ברצוני לציין כי הנחתי את הנהלת הרכבת לאפשר לכל עובד חרדי או חילוני שלא לעבוד בשבת במידה ואינו רוצה בכך".

במקביל להודעת כץ, הודיע יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי: "בסופו של דבר החילונים הם אלה שיחליטו איזו שבת הם רוצים. אנחנו לא נאכוף על אף אחד מה לעשות. אנחנו חיים בתוך מדינה חילונית, יהודית אמנם, אבל חילונית".

דרעי הוסיף, כי הוא לא יחולל משבר במידה ושר העבודה חיים כץ יאפשר את עבודות הרכבת בשבת: "אין לנו עניין לחולל משברים. אנו מבינים שאנו לא חיים במדינת הלכה, טרם הגענו לימות המשיח וטרם הגענו למצב האידיאלי שבו כל עם ישראל מבין מהי מהות השבת. לא פניתי ולא לחצתי על השר חיים כץ בעניין העבודות בשבת. צריך לעשות מה שחייבים ובאמצעות עובדים לא יהודים, ואני סומך שזה ייעשה".

מנגד ביהדות התורה עובדים לכנס את מועצת גדולי התורה כבר בשבוע הבא, שם יביאו להכרעת הרבנים את ההחלטה ואת הצעדים שעליהם לנקוט.

השארת תגובה