הורשע עו"ד שתיאם מכרז ברכישת קרקע בשכונת 'גאולה'

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את את עו"ד חיים נובגרוצקי שתיאם מכרז בין יזמי נדל"ן שעסק ברכישת קרקע בשכונת גאולה בירושלים מהסוכנות היהודית • כתב האישום מתייחס לעסקת מכירת שטח ת"ת 'המסורה'

ת"ת המסורה
ת"ת המסורה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הקרטל הירושלמי: שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, הרשיע את עורך הדין חיים נובגרוצקי בסיוע להסדר כובל בנסיבות מחמירות.

המורשע הוא עורך הדין שניסח הסכם לתיאום בין יזמי נדל"ן ברכישת קרקע ברחוב גאולה בירושלים. כתב האישום הוגש בינואר 2015 כנגד מספר אנשי עסקים ועורך הדין על תיאום מכרז בין יזמי נדל"ן שעסק ברכישת קרקע בירושלים מהסוכנות. אנשי העסקים הם אהרון איינזברג ואברהם צינוירט.

כתבי האישום מתייחסים לאירוע שבמרכזו תיאום מכרז בין שתי קבוצות של יזמי נדל"ן לרכישת קרקע בשכונת גאולה בירושלים, עליו פעלה בין היתר ישיבת תלמוד תורה "המסורה". במאי 2007 יצאה חברת בת של הסוכנות היהודית בהליך התמחרות למכירת כשישה דונם בירושלים. על פי כתב האישום החשד הוא כי בטרם החל המכרז, הסכימו הצדדים כי קבוצת צינוירט-אייזנבך תשלם 1.2 מיליון דולר לקבוצת אייזנברג, בתמורה לכך שקבוצת אייזנברג לא תתחרה במכרז ותדאג לכך שגם המתמודדים האחרים לא יתחרו בקבוצת צינוירט-אייזנבך.

על פי כתבי האישום, לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות הלא חוקיות הם פנו לעו"ד חיים נובוגרוצקי על מנת שזה יעלה אותן על הכתב. על פי כתבי האישום, ההסכם הלא חוקי היה מוסווה כ"פירוק שותפות", למרות שכלל לא התקיימה שותפות בין הצדדים. עוד על פי כתב האישום הצדדים התחייבו לשמור על ההסכמות בסודיות והסתירו את ההסכם המקורי במשרדו של עורך הדין. בסופו של יום, ובהתאם לתיאום הנטען בכתב האישום, קבוצת צינוירט זכתה בקרקע תמורת סכום של כ- 8.5 מיליון דולר.

בהכרעת הדין כתב השופט רוזן:

"שתיקתו של הנאשם (בחקירה) בולטת ורועמת. הנאשם היה מודע למשמעות המשפטית של שתיקתו ובחר בדרך זו. מדובר בעורך דין נכבד, מנוסה ומיומן".

"הנאשם הינו עורך דין חכם ומנוסה, שומע כי שיקרו אותו, ניצלו אותו, לעריכת הסכם שקרי ובדוי. הנאשם שמע כי היה מעורב, על פני הדברים, לעסקה "שחורה" ובלתי חוקית. כל המסמכים הכרוכים בנושא נתפסו במשרדו. כל המסמכים מעידים, על פני הדברים, באותיות קידוש לבנה, על היותו אחראי לעסקה שחורה, ולדידו, לא מצא לעיין בהם, ובכל מקרה דמם במקומו ולא עשה דבר?!" "הגעתי לכל דעה כי נוכח ההיקפים הכספיים שהיו כרוכים בהליך ההתמחרות, והנזק שנגרם לסוכנות, כמו גם לרווחת הציבור, כתוצאה מהתנהלות המעורבים בפרשה, מדובר על הסדר כובל בנסיבות מחמירות".

השארת תגובה