חיים כץ: "יתבצעו עבודות בשבת; לא אעדכן את רה"מ"

שר העבודה והרווחה חיים כץ: מצהיר "כל עבודה בטיחותית שתצטרך להתבצע בשבת – תיעשה. כל עבודה שאין ברירה לבצע אותה בשבת – תיעשה". לדברי כץ, "אני לא מתכוון לדווח לראה"מ, לעדכן אותו או לשתף אותו, גם אם ההחלטות יהיו בניגוד לדעתו"

ח"כ חיים כץ. ככה מתלבשים חיים!
ח"כ חיים כץ. ככה מתלבשים חיים!

אחרי שבועות של משבר פוליטי בעקבות עבודות ברכבת ישראל, ואחרי פסיקת בג"צ לפיה הסמכות להוצאת היתרי עבודה בשבת נמצאת בידיו של שר העבדוה והרווחה חיים כץ – הבוקר מצהיר האחרון בריאיון ל'ידיעות אחרונות', כי תהיינה עבודות בשבת.

עדיין לא ברור האם זו אסטרטגיה חדשה שבה נוקט השר על מנת להוריד את הענין מסדר היום, בתיאום עם הפוליטיקאים החרדיים, או שמא מדובר במשבר חדש שיוביל לקרע עמוק יותר עם המגזר החרדי ואולי אף לפרישה מהקואליציה.

כך או כך, הנציגים החרדים בכנסת ובממשלה מנהלים כעת את המגעים מול השר חיים כץ במטרה להגיע להבנות שקטות שימנעו התלקחות מחודשת.

כאמור, בהתבטאות שמתפרסמת הבוקר ב'ידיעות אחרונות' מבהיר כץ כי החליט לחדש את העבודות של הרכבת בשבת, זאת למרות המשבר הפוליטי והציבורי בשבועיים האחרונים, וכי בכוונתו לאפשר עבודות הכרחיות בשבת ולבחון מדי שבוע מה חיוני לביצוע ומה לא.

בראיון מצהיר השר כץ כי "כל מקרה ייבחן לגופו של עניין". לדבריו, "כל עבודה בטיחותית שתצטרך להתבצע בשבת – תיעשה. כל עבודה שאין ברירה לבצע אותה בשבת – תיעשה. וגם קדושת השבת תישמר. אבל אצלי זה יתבצע בשקט ולא בצעקות. ואיפה שלא צריך לעבוד – לא יעבדו. במשך שנים מתבצעות עבודות בשבת ויתבצעו גם בעתיד. היה סתם רעש יותר מדי גדול".

לטענת כץ החלטתו לחדש את העבודות בשבת תעבור בשקט: "בשיחה איתי נתן לי ראש הממשלה את כל האפשרויות להחליט. אני לא מתכוון לדווח לו. אני לא מתכוון לעדכן אותו או לשתף אותו גם אם ההחלטות יהיו בניגוד לדעתו. אני השר הממונה, ואני מודיע לך שההחלטות יתקבלו באופן מקצועי ועל פי חוק".

כץ מדגיש בראיון כי "אין לי שום עניין להתריס, להרגיז או לעשות דווקא. יש לי עניין שהמדינה תמשיך להתנהל כמו שהיא צריכה להתנהל. אמצא את הדרך שבה כולם יהיו מרוצים".

על רקע זה נועדו אמש שלושת ראשי הסיעות החרדיות השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני. על פי דיווחים שונים, במסגרת הישיבה נידונה בעיית העבודות בשבת והדרכים למנוע חילולי שבת נוספים.

השארת תגובה