הסוכן "קורטוב": מרגל הק.ג.ב. בדמשק – אבו מאזן

מסמכים שהעביר סוכן ק.ג.ב. לשעבר למערב חושפים כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שימש כסוכן רוסי בדמשק לפני כשלושה עשורים • לפי המסמכים שם הקוד של אבו מאזן היה "קורטוב" • הסיפור המלא

אבו מאזן | צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי
אבו מאזן | צילום: עמוד הפייסבוק הרשמי

חשיפה מדהימה: יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס – אבו מאזן, שימש כסוכן ק.ג.ב. כך חושף הערב (רביעי) העיתונאי אורן נהרי מערוץ 1.

לפי הדיווח, במסמכי מיטרוחין, מסמכים שהועברו למערב על ידי סוכן הק.ג.ב. וסילי מיטרוחין, נמצאת רשימה משנת 1983 הכוללץ מקורות, סייענים וסוכנים של ארגון הביון הרוסי בדמשק. ברשימה מצויין, כי מחמוד עבאס, שם קוד "קורטוב" – חפרפרת – הוא סוכן הארגון בסוריה.

מהמסמכים שנחשפו לא ניתן לדעת האם אבו מאזן שימש כסוכן לפני שנת 1983 או אחריה. בסעיף במסמך שנושא את הכותרת "אישים שהקג"ב טיפח בשנת 1983" נכתב כי הסוכן שנקרא "קרוטוב" הוא "עבאס מחמוד, נולד בשנת 1935, יליד פלשתינה".

עוד תואר אבו מאזן כ"חבר הוועד הפועל של פתח, אש"פ, בדמשק. סוכן קג"ב". ברשות הפלסטינית הגיבו בביטול לדיווח: בכירים טענו כי מדובר ב"בדיחה" ובניסיון ישראלי לפגוע בשמו של אבו מאזן על רקע הקיפאון המדיני.

ארכיון מיטרוחין נפתח לציבור החוקרים לפני חודשים ספורים, והוא נחשב לאחד הארכיונים המדויקים. המסמך הגיע לאחרונה לחוקרי מכון טרומן ד"ר איזבלה גינור וגידעון רמז, שהעבירו את המידע לנהרי.

וסילי מיטרוחין, היה סוכן הק.ג.ב. שהשתכנע מנאומו של ניקיטה חרושצו'ב, כי סטאלין ביצע זוועות בבני עמו בשם האידאולוגיה הקומוניסטית. וסילי, כך לפי אחת הטענות, שאל הרי גם חרושצ'וב היה שם, מה שגרם להעברתו לתפקיד ארכיונאי.

כשמונה לאחראי על העברת הארכיון למשכנו החדש, החל מיטרוחין להחביא מסמכים מסווגים בביתו. "לא יכולתי להאמין לרוע שכזה", סיפר בהתייחסו לדיכוי של אזרחי האיחוד הסובייטי, "הכל היה מתוכנן ומחושב מראש. זה היה הלם אמיתי עבורי כשקראתי את הדברים האלה".

כשנה לאחר קריסת המשטר הרוסי העביר הסוכן אלפי מסמכים למערב. המסמכים שהעביר חשפו עד כמה עמוקה הייתה חדירת ארגוני הביון הרוסי למערב, והם הוגדרו "מקור המודיעין היחידני החשוב ביותר אי פעם".

השארת תגובה