בלוף ה'מחיר למשתכן': "התכנית גרמה לעלייה דרמטית"

בהשתתפות בכירים בענף, נערך היום פורום הנדל"ן השנתי של 'דן אנד ברדסטריט'. מרבית הנואמים הסכימו: תכנית ה'מחיר למשתכן' הרסנית. "זה כמו השקת מע"מ אפס. יש פה טעויות על טעויות, והציבור משלם את המחיר"

כחלון יממן
כחלון יממן

תכנית 'מחיר למשתכן' שהגה שר האוצר משה כחלון, משכה לא מעט אש. הן מצד המתנגדים לה בתוקף והן מצד המצדדים בה. אלא שנראה כי היום עולה המאבק שלב ובפורום הנדל"ן השנתי של 'דן אנד ברדסטריט' הושמעו דברים חריפים כנגד התכנית.

"מחיר למשתכן גרמה לעלייה דרמטית במחירים", אמר בפורום תמיר דגן, מנכ"ל "שיכון ובינוי נדל"ן". לדבריו, שהובאו ב'דה מרקר', "אם יש לך סבתא שעברה לדיור מוגן, אתה יכול לרשום אותה למחיר למשתכן. יש 60 אלף שרשומים, אבל כל עוד אין קרקעות, זה לא פותר כלום. בקומות מסוימים סופרים שיווקים של דירות בלי שיש חוברת מכרז. המחיר בשוק הדירות עולה כל בוקר. הקיץ הזה היתה העלייה הדרמטית ביותר בעשור האחרון במחירי הדירות".

ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר הוסיף וציין כי גם המחירים בפרויקטים שליד מחיר למשתכן עולים. "אנחנו לא רואים רק את הסבתא בת ה-80, אלא גם את הנכד שגר בדירה של הסבתא ומשתתף בחגיגה – כי אפשר. מחיר למשתכן לא בולם את המחירים, אלא מוביל לעלייה. בפועל המחירים ממשכים לעלות".

"אין סיבה למחיר למשתכן בגלילות או בתל אביב", ציין יגאל דמרי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן י.ח. דמרי. "אפשר היה לתת מענקים לזוגות הצעירים כדי שיקנו בפריפריה. יש ביקוש, אבל אין היצע. יש עתודות בנייה באזור באר שבע, באזור מצפה רמון. אם היו נותנים מענקים, אנשים היו הולכים לשם. המדינה לא רוצה להוריד את המחירים, כי לא כדאי לה".

דברים דומים נשמעו אף מפי פקידי ממשל שנכחו בדיון. כך לדוגמה אוהד דנוס, ראש לשכת שמאי המקרקעין העביר ביקורת חריפה ואמר כי בעקבות שגיאות של שרי אוצר, כמע"מ אפס, הציבור משלם את המחיר. "מחיר למשתכן מדשדשת כי הענף הזה מתנהל לאט. אנחנו נמצאים במצב שדומה למצב שהיה אחרי השקת מע"מ אפס. יש פה טעויות על טעויות, והציבור משלם את המחיר".

 

תגובה אחת
  1. אני מחפש כבר הרבה מאוד זמן הזדמנות להשקעה בנד"ן בארץ ובאמת בגלל התכנית הזאת של כחלון אני רואה שיש עליה במחירים במקומות מסוימים חשבתי על להשקיע בנד"ן בארצות הברית ונתקלתי באתר הזה:http://www.keren-rishonim.co.il/%D7%94%D7%A9%D7%A7%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%A0%D7%93%D7%9C%D7%9F-%D7%91%D7%90%D7%A8%D7%94%D7%91/

    האם יש פה מישהו שהשקיע בארצות הברית וממליץ והאם כדאי לקחת את המשכנתא בארץ או שם

    תודה מראש

השארת תגובה