הנשיא באירוע הוקרה ללוחמים בדואים: "צה״ל זקוק לכם"

נשיא המדינה ראובן ריבלין הניח זר ונשא דברים באירוע הוקרה והצדעה למשרתי כוחות הביטחון מהמגזר הבדואי • "אנחנו חייבים למצוא את הדרך לא רק להילחם יחד אלא לחיות יחד"

ריבלין צילום: קובי גדעון לע"מ
ריבלין צילום: קובי גדעון לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הניח זר ונשא דברים אמש (שלישי) באירוע הוקרה והצדעה למשרתי כוחות הביטחון מהמגזר הבדואי שנערך למרגלות אנדרטת ההנצחה ללוחם הבדואי הסמוכה לצומת המוביל.

באירוע השתתפו מפקד פיקוד צפון, אלוף אביב כוכבי, מפקד פיקוד דרום, אלוף אייל זמיר, מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב שבתאי, ראש האגף הבטחוני-חברתי במשרד הביטחון עמיקם סבירסקי, ראש אגף משפחות והנצחה, אריה מועלם, יושב ראש יד לבנים, אלי בן שם, יושב ראש 'יד לבנים הבדואים' זיאד סאלח סעדי, מכובדי העדה, נציגי מערכת הביטחון, לוחמים ומשפחותיהם מהעדה הבדואית ומשפחות שכולות.

"אנדרטת הזיכרון הזו, מסמלת עבורנו הרבה כאב. הרבה געגוע," פתח הנשיא את דבריו, והמשיך: "מספר חללי צה"ל וכוחות הביטחון, בני העדה הבדואית, גדל לאורך השנים, ודומה שאין בית שלא חש את כאב האובדן הזה. אין משפחה שלא מכירה שם אחד, ואפילו יותר, מן השמות המונצחים כאן". אמר הנשיא וסיפר את סיפורו של חלל אחד, דיב אל-חאדר אל-הייב ז"ל, שנולד בכפר טובא-זנגרייה, בשנת 1910 שנפל במלחמת השחרור. דיב אל-חאדר אל-הייב ז"ל נשלח על ידי ה'הגנה', יחד עם חסן מג'חוד אל-הייב, בכדי לברר מדוע נמצאים חיילים סוריים רבים ליד צפת. "בעיצומה של המשימה, כשהם מסכנים את חייהם, נתפסו השניים על ידי החיילים הסורים, נכלאו, והובאו למשפט", אמר הנשיא והמשיך: "לאחר מכן בשעת המשפט, נתבקשו דיב וחברו להישבע בקוראן כי אין להם קשר ליהודים. דיב אל הייב היה מוסלמי אדוק, ומאחר שנשבע בקוראן לומר את האמת, לא הכחיש, והודה כי נשלח על ידי המודיעין הישראלי למטרות ריגול. הוא הואשם בבגידה ובחודש אוגוסט 1948 הוא הוצא להורג בכפר תרשיחא. לזכרו של דיב אל-הייב הונחה אבן בגן הנעדרים בהר הרצל, אבן אותה זכיתי לראות בביקוריי שם."

"זוהי דוגמא אחת מיני רבות לברית האחים בין החברה היהודית והחברה הבדואית בישראל", הדגיש ריבלין והוסיף: "ברית ותיקה ונושנה שנוצרה עוד בימים שטרם הקמת מדינת ישראל. הברית בינינו, בין החברה היהודית והבדואית בישראל, היא ברית עמוקה ויציבה שמבוססת על כך שהחברה הבדואית שומרת על מאפייניה הייחודיים ועל זהותה המובחנת. דיב אל הייב נהרג בגלל שהיה חייל של מדינת ישראל, ובה בעת בשר מבשרה של העדה הבדואית. הוא נהרג משום ששמר באדיקות על מצוות האסלאם, ומשום שכרת ברית עם אחיו היהודים. זוהי לא זהות כפולה או סותרת, זוהי זהות אחת, עמוקה ומיוחדת– 'בדואי-ישראלי'."

"יקיריי, הימים הללו אינם ימים פשוטים במערכת היחסים בין החברה הבדואית למדינה שהיא חלק מהותי וחשוב בה," ציין הנשיא ואמר: "דווקא כאן, בקרב אחיי ואחיותיי, חשוב לי לצאת בקריאה לצעירי החברה הבדואית להמשיך את המסורת הזו ולהתגייס לצה״ל ולמערכות הביטחון, המשטרה וההצלה. צה״ל הוא של כולנו, וצה״ל זקוק לכם, כלוחמים ובעלי תפקידים משמעותיים ואיכותיים. אני יודע שצה"ל ומערכת הביטחון מקצה משאבים לעידוד הגיוס ולעידוד השילוב של בני הקהילה הבדואית בחברה הישראלית, מתוך הבנה ברורה, ששילוב הצעירים הבדואים בחברה הישראלית הוא אתגר לאומי מהמדרגה הראשונה. לצד זה אני יודע, שהגיוס לצה״ל מבטא מתח עמוק יותר בין החברה הבדואית למוסדותיה של מדינת ישראל."

"זו תהיה בכייה לדורות אם האמון בינינו ייסדק, ואסור שזה יקרה. אנחנו חייבים למצוא את הדרך לא רק להילחם יחד- אלא לחיות יחד. העם בישראל רוצה וצריך להתברך בחברה הבדואית הנהדרת גם מחוץ לשדות הקרב והדמים. הברית בין החֶבְרוֹת שלנו והשותפות העמוקה בינינו חיונית לעתידה של מדינת ישראל. אנו חייבים לדאוג להשקעה של המדינה בדיור, בחינוך, ברווחה, בבריאות בחיבור לתשתיות, וביתר היבטי היומיום של החברה הבדואית, ולאפשר לצעירים וצעירות בדואיים לצמוח, כאן בנוף מולדתם. היום, כשאנו מצדיעים ללוחמים הבדואים בצה"ל, במשטרה ובכל מערכות הביטחון וההצלה עלינו לזכור ולהזכיר– ברית האחים היא ברית חיים. וככל שנזכור את ברית החיים הזאת ונבטא אותה במעשה, כך יגדל האמון ותגדל התקווה לעתיד טוב ומשותף לכולנו. יהי זכרם של חללי מערכות ישראל בני החברה הבדואית ברוך, ותהא מורשתם – מורשת של ברית אחים בישראל – חקוקה בלב כולנו לעד."

2 תגובות
  1. נשיא. המדינה מר רבלן אדם שקול והגון הוא מדבר מעומק הלב כלפי העדה הבדוית אני מאוד מעריך את הביקור לאנדרטה ואנשאללה יצמחו רק דברים מלבלבים …

  2. נשיא. המדינה מר רבלן אדם שקול והגון הוא מדבר מעומק הלב כלפי העדה הבדוית אני מאוד מעריך את הביקור לאנדרטה ואנשאללה יצמחו רק דברים מלבלבים …

השארת תגובה