בעקבות עמוס 6: תכנית חלל ישראלית לטווח ארוך

משרד המדע ערך דיון חרום בעקבות התפוצצות לויין החלל עמוס 6 • בכירי התעשיות שנכחו בדיון טענו כי יש צורך במידניות לטווח ארוך, בכדי לשמר את ההשקעה • בתום הדיון הורה שר המדע והחלל, אופיר אקוניס, על גיבוש תכנית חלל לאומית לישראל

זירת-הפיצוץ
זירת-הפיצוץ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שר המדע אופיר אקוניס כינס היום (ראשון) דיון חירום והערכת מצב עם בכירי תעשיית החלל של ישראל בעקבות התפוצצות הלוויין עמוס 6.

בפתח הישיבה אמר השר אקוניס כי "המטרה העיקרית שלנו היא גיבוש מדיניות חלל וסיוע של מדינת ישראל כדי לשמור על היתרונות הטכנולוגיים האדירים שיש לתעשיות החלל הישראליות. תעשיית החלל הישראלית מפוארת ותישאר מפוארת. אנו נדאג שתתחזק ותשמור על מעמדה ועל יכולותיה".

בכירי התעשיות שנכחו בדיון טענו כי התעשיות משקיעות השקעה אדירה בתשתיות, בכח אדם ובטכנולוגיה חדשנית וכי יש צורך במדיניות לטווח ארוך כדי לשמר את ההשקעה. הבכירים טענו כי קיימת תחרות גדולה מאוד מול חברות חלל גדולות בעולם ויש צורך בסיוע ממשלתי כדי להפוך את התעשיות הישראליות לתחרותיות בשוק הגלובלי.

בתום הישיבה הוחלט כי משרד המדע יגבש תכנית חלל לאומית לטווח ארוך לישראל. לצורך כך הורה השר אקוניס על הקמת ועדה בראשות מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן, יו"ר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע פרופ' יצחק בן ישראל ומנהל הסוכנות אבי בלסברגר. בסמכות הוועדה גם לבחון גם את האפשרות לסיוע בפיתוח לוויין תקשורת של מדינת ישראל. הוועדה תגיש המלצותיה בתוך 10 שבועות.

בנוסף, הוחלט כי דיון בנושא השלכות אובדן "עמוס 6" על שוק החלל ושוק התקשורת יתקיים במהלך השבוע.

בדיון היום השתתפו מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, מנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר, מנכ"ל חברת חלל תקשורת דוד פולק, מנהל תחום חלל באלביט אילן פורת, נציגי רפאל אלי מזור ושמשון אדלר, מנהל מב"ת חלל בתעשייה האווירית לישראל עופר דורון, מנהל חטיבת מערכות טילים וחלל בתעשייה אווירית בועז לוי, נציג משרד הביטחון שמעון לביא, רח"ט טכנולוגיות נציג המל"ל ינון בן צור.

השארת תגובה