החרדים: שותקים בתקשורת, מגיבים בביטאונים

חברי הכנסת החרדים מסרבים להגיב לכלי התקשורת,אך הגיבו בהרחבה ל"משבר השבת" בעיתונים המפלגתיים • גפני, "כץ, עשה זאת ללא סיבה וללא צורך" • מקלב, "כץ פעל לצרכים פוליטיים" • ליצמן, "שבת מהווה ערך עליון, עליו לא נוכל להתפשר"

יעקב אשר גפני ומקלב. צילום: הכנסת
יעקב אשר גפני ומקלב. צילום: הכנסת

הח"כים החרדים מסרבים להגיב לפניות כלי התקשורת להגיב למשבר עבודות הרכבת בשבת, מה שלא מנע מהם להגיב בביטאונים השונים.

כך, ב'יתד נאמן', בביטאון דגל התורה, תקפו הבוקר את שר התחבורה ישראל כץ. בכותרת הראשית נכתב, "שר התחבורה הצית גל הסתה זדוני". חברי הכנסת של דגל התורה הגיבו לעיתון והאשימו גם הם את כץ.

"דובר על כך שלא יפרקו את מסילת הברזל המרכזית בהרצליה ביום שישי, אך הדבר נעשה במכוון כדי לגרום לאנדרלמוסיה ביום ראשון כאשר יש את מספר השיא של נוסעים ברכבת, וזאת במקום לעשות את העבודה בלילה או באמצע השבוע כשיש הפחתה במספר הנוסעים", אמר יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני ל'יתד נאמן'.

גפני הוסיף, "לצערנו, הכל נעשה על מנת לפגוע בראש הממשלה באמצעות חילול שבת קודש. אנחנו מחזקים את ידיו של ראש הממשלה על עמידתו הנחרצת למען שמירת השבת ומוחים בכל תוקף על התנהלותו של שר התחבורה אשר מנצל את יום השבת, כמו גם את נוסעי הרכבת, במאבק פוליטי אישי נגד ראש הממשלה. צריך לשבח מאוד את רה"מ נתניהו, אשר לא התפתה ללכת אחרי הגימיקים הזולים והתנהל באופן ממלכתי. ציבור שומר השבת ושומר המסורת מוקיר טובה על ההתנהלות שלו".

חבר הכנסת המשיך עם המתקפה על שר התחבורה: "כעת יצא המרצע מן השק, על כך שישראל כץ, נתן הוראה לבצע את העבודות במוצאי שב"ק וביום ראשון, בהם יש מספר שיא של נוסעים ברכבות, ולא דחה את ביצוע העבודות לאמצע השבוע בשעות הלילה, שאז יש מעט נוסעים. התנהלות חמורה זו מוכיחה כי לא פיקוח נפש עומד לנגד עיניו ולא טובת הרכבת עומדת לנגד עיניו, אלא, רק המערכת הפוליטית שיש בינו לבין רה"מ והרצון לנקום בו על מה שעשה לו בליכוד. הוא עשה זאת בכוונה ואת כל מערכת ההסתה המתנהלת כעת נגד הציבור החרדי הוא יכול לזקוף ל'זכותו'. ישראל כץ, עשה זאת ללא סיבה וללא כל צורך וחבל מאוד".

חבר הכנסת אורי מקלב שיבח את ראש הממשלה, "יש להוקיר טובה לראש הממשלה וצוות משרדו, על הפעילות הרבה שנעשתה ממש עד כניסת שבת כדי למנוע את כל העבודות בשבת. אנו יודעים שזה לא היה דבר קל וחושבים שזו פעולה חשובה ביותר. אנו מוקירים טובה למי שפעל במערכה על שמירת השבת, כאשר ברגע האחרון הייתה מניעה של חילולי שבת כה גדולים. העבודות שתוכננו להיערך בשבת היו חסרי תקדים וגם מניעתן הייתה ללא תקדים".

"מנגד", המשיך מקלב ותקף  את כץ, "אי אפשר להתעלם מכך שישנה פעילות פנים 'ליכוד', אשר עשתה הכל כדי שהמהלך הזה לא יצלח וכן יבוצע חילול שבת המוני. כואב מאוד שחלק מהממשלה הזו כולל אנשים המציגים עצמם כאנשי מסורת ומתברר שהכל מן השפה ולחוץ, הכל לצרכים פוליטיים. לפתע הם מוכנים למכור את השבת, עבור מאבק פוליטי. מתברר יותר ויותר מה שזיהינו בתחילת הדרך שהן אכן העובדות: שר התחבורה כץ, פעל לצרכים פוליטיים שלו, והוא נקט בדרך בלתי נסלחת, קלוקלת, מבישה ובוגדנית. גם נגד השבת וגם בהפעלת מערכת הסתה חמורה נגד הציבור החרדי".

לדבריו, "הוא לקח את ההסתה נגד הציבור החרדי ככדור משחק לתוך מערכת היחסים הקלוקלת בתוך מפלגת השלטון". מקלב הוסיף, "זו גם שעת המבחן של יתר שרי הליכוד המציינים תמיד כי הם שומרי מסורת. עדיין לא שמעתי אותם יוצאים נגד פעולותיו החמורות של השר כץ ואני מצפה מהם שיוקיעו את כל פעולותיו של השר כץ בעניין החמור הזה של שמירת שבת קדשנו שכמעט והייתה למרמס, חלילה".

גם בעיתון המודיע, ביטאונה של הסיעה המרכזית, נמתחה ביקורת על משרד התחבורה ורכבת ישראל. עם זאת, שר הבריאות, חבר הכנסת יעקב ליצמן, לא תקף את כץ אלא התרכז בלשבח את ראש הממשלה. ליצמן הביע סיפוק רב ממניעת חילולי שבת שהיו עלולות להיווצר בתוצאה מהעבודות הרכבת בשבת. בדבריו שיבח את החלטת ראה"מ נתניהו שהובילו לכך. "שבת קודש מהווה ערך עליון, עליו לא נוכל להתפשר וכי הודות לשיתוף הפעולה בין כלל הנציגות החרדית והדתית נוכל גם בהמשך למנוע כל פגיעה בה, כפי שרוב מוחלט של אזרחי ישראל דורשים".

גם סגן שר החינוך מאיר פרוש, יו"ר סיעת שלומי אמונים, הביע ב'המבשר' ביטאון מפלגתו תמיכה בראש הממשלה. פרוש הוסיף, "שבת קודש היא סמל וערך עליון חוצה מגזרים ומפלגות, ועל כן הוא אינו נתון לפשרה כזאת או אחרת".

 

בביטאון הפלג הירושלמי, עיתון 'הפלס' טענו כי מי שאשם במשבר הוא דווקא ראש הממשלה, שמנסה להשכיח את היתרי העבודה שהעניק בשבת הקודמת.

מי שכן הגיב לתקשורת, הוא חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס, יו”ר סיעת יהדות התורה, שאמר אמש: “אנחנו מצטערים על הפגיעה באזרחים ובחיילים המשתמשים בשירותי הרכבות והאוטובוסים. לצערי נקלענו לתוך קרב של כיפופי ידיים בתוך הליכוד, שנעשה על גב הציבור הכללי, על גב החרדים ועל גב השבת. אנחנו נמשיך ונעמוד על כך בתוקף שעבודות שאינן בגדר פיקוח נפש לא ייעשו בשבת ונשמור על קדושת השבת גם בעתיד. אני מתקשה להבין מדוע באומות העולם יכולים לעשות עבודות תשתית גם בימי חול ואצלנו מתעקשים לעשותן בשבת”.

השארת תגובה