בניגוד לעמדת המדינה: בג"ץ הכריע להרוס את המאחז

בג"ץ הכריע כי מאחז 'דרך אבות' בגוש עציון ייהרס בתוך שנה וחצי, זאת למרות שעמדת המדינה הייתה להשאירו שר החינוך: "גופי שמאל קיצוני שהתייאשו מלשכנע את העם בצורך להקים מדינת פלסטין ביהודה ושומרון פנו למסלול עוקף-ציבור – מערכת המשפט"

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בניגוד לעמדת המדינה: שופט בג"ץ הוציאו הוציא צו להריסת 17 הבתים במאחז 'נתיב האבות' (דרך אבות) שבגוש עציון, זאת מאחר שמדובר בקרקע פלסטינית.

הפינוי יערך בעוד שנה וחצי, אחרי שנשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, העניקה ארכת זמן לתושבים להיערך לפינוי, זאת בהתחשב במספר הבתים הגדול.

המאחז הוקם בשנת 2001 על אדמות בלתי מסודרות, ועמדת המדינה הייתה להשאיר את המאחז במקומו. בעתירה נגד המאחז נטען כי הוא נבנה על אדמות הכפר הפלסטיני אל-חאדר.

בפסק הדין שהתקבל פה אחד, כתבה נאור: "גם מעורבות הרשויות בהקמת המאחז אינה צריכה להשפיע על הכרעתנו". לבקשת הדרג המדיני אין מעמד מיוחד בהליך השיפוטי. דין המדינה כדין בעלי דין אחרים. אין בבקשת הדרג המדיני כדי להכשיר אי חוקיות מתמשכת והפרת ההתחייבויות שניתנו במסגרת ההליך השיפוטי".

"יש קושי לא מבוטל בפינוי כפוי של תושבים מבתיהם שבהם הם מתגוררים שנים רבות", כתבו. "מעבר להשלכות הסוציאליות הכרוכות בהותרת אדם ללא קורת גג, טמונה בפינוי פגיעה קשה נוספת הנובעת מהזיקה המיוחדת לבית מגורים. עם זאת", הוסיפו, "בנסיבות העניין אין בכך כדי להכשיר את אי החוקיות".

"ההליכים המשפטיים בעניינו של מאחז דרך האבות מתנהלים מזה שנים ארוכות. במהלך השנים המשיכו להיבנות במקום מבנים שלא כדין, לרבות לאחר שהוצאו צווי הפסקת בודה והריסה. בנסיבות אלה, פגיעה בזכויות התושבים אינה יכולה להכריע את הכף".

שר החינוך נפתלי בנט התייחס לפסיקה ואמר: "פסק הדין של בג"ץ המורה על הרס 17 בתים בגוש עציון הוא חמור מאד. גופי שמאל קיצוני שהתייאשו מלשכנע את העם בצורך להקים מדינת פלסטין ביהודה ושומרון פנו למסלול עוקף-ציבור, ומנצלים את מערכת המשפט ככלי לכפיית מדיניות המיעוט על הרוב. כאשר בג"ץ נותן לכך יד הוא מכרסם באמון הציבור בו".

השר אורי אריאל הוסיף כי "החלטת שופטי בג"ץ תמוהה מאוד בעיני כי דווקא בנתיב האבות הגענו לפתרון מוסכם שקיבל גיבוי של המדינה. בדמוקרטיה מתוקנת הפרלמנט הוא הריבון והממשלה היא שקובעת את המדיניות ולכן יש לחוקק בהקדם האפשרי את חוק ההסדרה".

השר זאב אלקין (ליכוד) הגדיר את ההחלטתה "שערורייתית" וציין כי מדובר ב"חציית קווים אדומים, שמלמדת על נתק מוחלט של בג"ץ מהשכל הישר וערכי ההיסטוריה והמורשת של עם ישראל".

"שוב למדנו על הצורך הדחוף ברפורמה היסודית של מערכת המשפט הישראלית. אני קורא לשרת המשפטים להוביל רפורמה מרחיקת לכת כדי להחזיר את האימון של כלל הציבור הישראלי בבית המשפט העליון", תקף השר אלקין.

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) טען  "החלטת בגץ התמוהה (בלשון המעטה) מהערב לא מותירה כל ברירה אלא‏ לחוקק חוק הסדרה וכמה שיותר מהר יותר טוב. השופט בדימוס אדמונד לוי ז"ל אמר את זה כבר מזמן כעת הגיע הזמן ומיד. כל זאת כמובן בינתיים עד לפיתרון הנכון והצודק של יישום החלת החוק הישראלי על כל יהודה ושומרון. מתחילים להפשיל שרוולים ולצאת לדרך!!".

דוידי פרל, ראש המועצה האזורית גוש עציון, שבתחומה נמצא המאחז, אמר: "בית המשפט החליט לזלזל בממשלה שהציגה בפניו מגוון רחב של פתרונות משפטיים שנבחנו ואושרו על ידי היועץ המשפטי לממשלה. אני קורא לראש הממשלה לפעול באופן מידי, לחוקק חוק שיגן על כבודה של הממשלה ועל התושבים שפעלו בתום לב ובעידודה של הממשלה".

השארת תגובה