המפכ"ל התבטא על אלימות משטרתית וגרם לסערה

מפכ"ל המשטרה התייחס לאלימות נגד בני העדה האתיופית: "כאשר שוטר פוגש חשוד מהקהילה המעורבת בפשיעה, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מבאחר" • התבטאות חריגה או אמת כואבת

הפגנת האתיופים. צילום: משה שי, פייסבוק
הפגנת האתיופים. צילום: משה שי, פייסבוק

התבטאות חריגה או אמת כואבת: מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס הערב (שלישי) לאלימות המשטרתית כלפי בני העדה האתיופית, "כאשר שוטר פוגש חשוד מהקהילה המעורבת בפשיעה, מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מבאחר".

אלשיך אמר את הדברים במהלך כנס לשכת עורכי הדין. המפכ"ל ניסה לנתח את הסיבות לכך, "בכל המחקרים הקרימינולוגים בעולם מוכח שמהגרים מעורבים יותר בפשיעה מאשר אחרים, זה לא צריך להפתיע. בנוסף, בכל המחקרים מוכח שצעירים מעורבים יותר בפשיעה. כאשר שני הדברים האלה מתלכדים ביחד, נוצר מצב שקהילה מסוימת מעורבת בפשיעה. זה היה בכל העליות".

המפכ"ל ניסה להסביר את הסיבה לאלימות יתר מצד שוטרים כלפי בני העדה: "כשישנה קהילה שמעורבת יותר בפשיעה, גם לגבי ערבים או תושבי מזרח ירושלים, והסטטיסטיקות מפורסמות, אז כאשר שוטר פוגש חשוד מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר. זה טבעי. אנחנו לדעתי הבנו והתחלנו לטפל בזה קצת באיחור, אבל כשנה יש תוכנית מאוד-מאוד אדוקה יחד עם מנהיגים בתוך הקהילה, שתפקידה לצמצם בין השאר את שיטור היתר".

"לצמצם את מעורבותם בפשיעה, לעזור לנוער לא להידרדר, להעביר נוער שהסתבך מצד אחד לצד שני ועוד", הציג המפכ"ל את תכניתו."וגם לצמצם את שיטור היתר, כי הוא טבעי. הוא גם בעייתי כי בסופו של דבר הקהילה מגיבה והמשטרה מגיבה וזה נראה לופ שאיננו נגמר".

לדבריו, "בסקרים האמון אצל יוצאי קהילת אתיופיה נמצא בעלייה. אני שמח שיש מנהיגות בתוך הקהילה שמשתפת פעולה כי כולנו רוצים אותו דבר ואסטרטגיית המניעה היא להוריד פשיעה ולא למלא את בתי הכלא באזרחים מכל סוג וכל צבע ועל כל סוג של פשיעה".

המפכ"ל התייחס גם לשיטור במזרח ירושלים ובמגזר הערבי. "צריך לומר ביושר, הזנחנו את השיטור במזרח ירושלים", אמר. "לא נתנו שירותי משטרה במזרח העיר לאורך שנים. זהו אתגר שמחזק את המשילות ומוריד פשיעה וטרור. מאז גל הטרור מאות שוטרים מתגברים את ירושלים".

"לא ניתנה עדיפות לשיטור במגזר, והתוצאה היא אלימות קשה", אמר. "זה תהליך ארוך ורב שנתי. יש בקרב ערביי ישראל תביעה מאיתנו לשיטור, שהיא גבוהה יותר ממה שאנחנו מסוגלים לתת מבחינת הקצב. למרות זאת, אני אופטימי ומאמין שנצליח".

עו"ד נדאל עות'מאן, מנהל המטה למאבק בגזענות אמר בעקבות ההתבטאות: "מזעזע כי 'רוח המפקד' שמשדר השוטר הבכיר בישראל נגועה בדעות קדומות וחשוכות, רוח שתגרום אך ורק לדבר אחד: החמרת תופעת שיטור היתר והאלימות המופרזת כנגד יוצאי אתיופיה. לפני שהמפכ"ל מנפנף במחקרים מהעולם, שהרלוונטיות שלהם לקהילות השונות באוכלוסייה בישראל קלושה עד לא קיימת – מוטב שיעשה תחקיר עומק על האפליה ומעצרי השווא. כמו כן, מדבריו לא ברור האם קיימת תוכנית לטיפול באלימות המשטרתית כלפי הערבים – שגם אותם הוא מתייג באופן תמוה כחשודים המיידיים".

מהאגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה נמסר בתגובה לדברים: "דבריו של המפכ"ל הם עוד הוכחה בסידרת האמירות והמעשים של הגוף הזה שנקרא משטרת ישראל מול יוצאי אתיופיה, הגוף הזה מהשר לבטחון פנים גלעד ארדן ועד אחרון השוטרים לא מוכן לקחת אחריות על התנהגותו ועל מעשיו מול יוצאי אתיופיה! שהם סטריאוטיפוית וגזעניות ומטרתו היחידה היא להפשיע בכוח את יוצאי אתיופיה.

גם במערכת הפוליטית מיהרו להגיב. ראש האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג התייחס לדברים: "דבריו של המפכ"ל שופכים אור על תופעה חמורה. אני קורא לו לתקן ולהבהיר את דבריו כי אסור שמישהו יבין מהם שזה לגיטימי לחשוד יותר באזרח אתיופי או ערבי. כל בעל עמדה משפיעה חייב להתגייס למיגור שיח גזעני או פרופיילינג מכל סוג שהוא".

ח״כ מרב מיכאלי, יו״ר סיעת המחנה הציוני, אמרה: ״לא זאת בלבד שהמפכ"ל לא מטפל ביחס האלים של המשטרה כלפי הקהילה האתיופית, הוא ממש מעודד אותו. צעירות וצעירים יוצאי אתיופיה הם לא ״מהגרים״, הם ישראליות וישראלים לכל דבר ואמירה כזו היא הכל רק לא ״טבעית״. וכשהיא באה ממפקד המשטרה היא לא סתם פוגענית, היא מסוכנת לקהילה ולחברה הישראלית בכלל. הגיע הזמן שהמשטרה והעומד בראשה יפנימו שלחשוד באדם לפי צבעו זה לא "טבעי", זה גזעני״.

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיב גם הוא: ״לא מפתיע ואפילו מתבקש לשמוע שמפכ״ל המשטרה חושב שיחס גזעני ומפלה כלפי האוכלוסייה יוצאת אתיופיה היא טבעית. יש להזכיר למפכ״ל כי תפקידו הוא לשרת ולדאוג לביטחונם של כלל אזרחי המדינה ולא רק של הציבור היהודי הלבן. המשטרה הפקירה לחלוטין את הביטחון האישי של האזרחים הערבים בכך שסימנה אותנו כאויבים ולא כאזרחים, אך המשטרה גם פוגעת באופן שיטתי בכלל האוכלוסיות המוחלשות במדינה״.

דוריה למפל כתבת חדשות 2 דווקא הגנה על אשליך. למפל צייצה בטוויטר, "העליהום על אלשיך מוכיח שאי אפשר לטעון טיעון טיפה מורכב פה בלי שיעוטו עליך. הציג נתונים סטטיסטיים ואמר: זו בעיה ואנחנו מטפלים בה. אפשר לנוח".

העיתונאי הראל סגל מגלי צה"ל גיבה גם הוא את אלשיך, "להרוג את השליח זה תחביב אנושי קדום. המפכ"ל אלשייך הציג בעיה קיימת בלי לטשטש, עיוות דבריו הוא מעשה נבלה".

גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי צידד בדברי המפכ"ל, "סוף סוף מפכ"ל אמיץ שלא מתעלם המציאות גם כשהיא לא נעימה, מכיר בה ומשם פועל לתיקון לטובת כולם ועדת הצבועים צועקת. תתעלם אדוני המפכ"ל".

בעקבות הסערה הבהירה דוברות המשטרה: "מפכ״ל המשטרה התייחס בדבריו למחקרים קרימינולוגיים בדבר קהילות מהגרים בעולם. משטרת ישראל מקדישה חשיבה מעמיקה להבנת הפער הקיים בין שוטרים לבין ישראלים יוצאי אתיופיה בישראל. מפכ״ל המשטרה הודה בגילוי לב כי לאחר בדיקה עצמית מעמיקה גילינו כי אכן ישנו שיטור יתר בכל הנוגע לממשק שבין שוטרים ליוצאי קהילת אתיופיה בישראל.

לפיכך, אנו פועלים במספר מישורים ובראשם הקמנו צוות היגוי שפועל מזה כשנה ביחד עם מנהיגים מקרב הקהילה על מנת לגבש תהליכים שיובילו להבנה טובה יותר של צורכי הקהילה ולתאום עמדות. בין היתר, אנו בוחנים תיקים שלהבנתנו הם תוצאה של שיטור יתר וככל שניתן מאפשרים לסגור תיקים באופן רטרואקטיבי וכן המשטרה מפעילה תוכנית להסברה לשוטרים בדבר רב תרבותיות על מנת לקדם את הסובלנות והטיפול הראוי בכל רבדי החברה הישראלית. בנוסף, המשטרה ייסדה את פרוייקט מיל״ה (משטרת ישראל למען הנוער) שמאפשר לנו לסייע להחזיר נוער שסטה מן המסלול בחזרה אל דרך המלך ולאפשר להם נגישות לשירות צבאי ולהתחלת חיים חלקה ללא תיקים פליליים. ביחד עם הנהגת הקהילה אנחנו ממשיכים בעשייה ממשית וערכית למען החברה הישראלית כולה.

למען הסר ספק, הדברים שנאמרו על ידי המפכ״ל (ולא צוטטו במדויק בתקשורת) אין ולא הייתה בהם כל כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה, אלא נאמרו מתוך גילוי לב שנועד לאפשר תיקון ושיפור הממשקים בין המשטרה והשוטרים ביניהם".

השארת תגובה