תכנית 'מחיר למשתכן' שודרגה: יוגדלו סיכויי הזכייה

שר אוצר ושר הבינוי והשיכון החליטו על שדרוג תכנית 'המחיר למשתכן', כך שסיכויי הנרשמים לזכות יוגדלו • רשימת הזכאים תחולק לשתי סדרות, סדרה אחת תכלול את כל הזכאים שירשמו עד ל-13 בספטמבר, המטרה הגדלת סיכויי הנרשמים של זכאי סדרה א'

בנייה
בנייה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט החליטו לשדרג את תכנית 'מחיר למשתכן', כך שסיכויי הזכייה של הנרשמים יוגדלו.

לפי התכנית החדשה, מעתה יופעלו שתי רשימות של זכאים. סדרה א' תכלול את אותם זכאים שכבר יש בידיהם אישורי זכאות או כאלה שיבקשו אישור עד ה-13 בספטמבר. מכסת הסדרה תכלול עד כ-60 אלף זכאים, כך שבמידה והסדרה תתמלא במספר הזכאים לפני מועד תום ההרשמה היא תיסגר.

בסדרה ב' יכללו כל הזכאים שירשמו לתכנית מרגע סגירת סדרה א וכן זכאים מסדרה א שיועברו לסדרה ב'. זכאים אשר יהיו רשומים לסדרה א' יתבקשו להירשם להגרלה אחת לפחות עד סוף שנת 2016 על מנת להשאר בסדרה א', ותינתן להם הזכות לוותר עד פעמיים על זכייה ולהמשיך להשתתף בהגרלות. אם יזכו ויוותרו בפעם השלישית, יועברו לסדרה ב'.

הסיבה לסגירת הרשימה, הדימוי השלילי שיש להגרלה. באוצר חוששים שהמשך הדימוי יוביל לאובדן אמון הציבור בצעדי משרד האוצר להוזלת מחירי הדיור. עד היום נרשמו לתכנית 52 אלף זכאים, מתוכם זכו בדירה במחיר למשתכן רק שלושת אלפים זכאים. את הביטוי לתסכול הזכאים, ניתן לראות בנרשמי ההגרלות. עם תחילת הפרויקט נרשמו אלפי זוגות לכל הגרלה. אלא שכעת הדימוי של ההגרלה, שהסיכויים לזכות בה דומים לזכייה בהגרלות הלוטו של מפעל הפיס, גרמו לירידה חדה במספר הנרשמים להגרלות.

מלבד הדימוי השלילי שחוששים לו באוצר, החשש הוא כי 50 אלף הזכאים שנרשמו וממתינים לתוצאות ההגרלה יחזרו לשוק, מה שיצור מכת ביקוש ותוביל לעליית מחירים חדה. סגירת הרשימות מחד והמשך ההגרלות מאידך תוביל להגדלת סיכויי הזכייה של הנרשמים.

עד כה שיווקה המדינה ליזמים 18 אלף יח"ד, על פי התכנית הצפויה ימשיכו שיווקי הקרקעות לתכנית בהיקף של עד 70 אלף יח"ד. משק בית שיקפיד להירשם לכל ההגרלות, גם בערים בהם אזורי הביקוש נמוכים, צפוי בסופו של דבר לזכות בדירה במחיר מוזל.

השארת תגובה