יש לכם ילד חולה ל"ע? – אתם זכאים לחופש

לאחר הצבעה בוועדת הרווחה, אושרה הצעת החוק המאפשרת את היעדרותם של הורים לילדים חולים עד 90 ימים בשנה. ■ ח"כ מקלב מיוזמי החוק: "להיות הורה לילד עם מחלה קשה ולעבוד במקביל זאת משימה כמעט בלתי אפשרית".

ועד
ועד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה ראשונה, את הצעת החוק של חברי הכנסת אורי מקלב, יו"ר הוועדה חיים כץ ואח', לפיה הורה לילד החולה במחלה המצריכה טיפול קבוע בדיאליזה, או מחלה קשה אחרת אשר תיקבע על ידי שר הכלכלה, בהתייעצות עם שרי הבריאות והאוצר ובאישור ועדת הבריאות של הכנסת, יוכל להיעדר מעבודתו עד 90 ימים בשנה, על חשבון ימי המחלה והחופשה המגיעים לו.

בכך מתרחב החוק הקיים המאפשר כיום רק להורים לילדים בעלי מחלה ממארת להיעדר כך מעבודתם. יו"ר הוועדה ח"כ כץ אמר בדיון כי יפעל לחוקק הקלות נוספות על הורים לילדים עם מחלות קשות.

ח"כ מקלב מיוזמי הצעת החוק אמר לאחר העברתו בקריאה ראשונה כי "להיות הורה לילד עם מחלה קשה ולעבוד במקביל זאת משימה כמעט בלתי אפשרית. כל שאנחנו מבקשים הוא לאפשר לעובד להשתמש בימי המחלה שצבר".

התנגדות לחוק נרשמה מצד מנהלת המחלקה ליחסי עבודה באיגוד לשכות המסחר, עו"ד סיגל סודאי, שקבלה על הנטל הכלכלי שייווצר על 400 אלף מעסיקים קטנים וזעירים במשק, עם היעדרות עובד למשך 90 יום בשנה. לטענתה, מעסיק כזה ייאלץ לגייס עובד חדש או זמני על מנת למלא את החסר, והציעה כי המדינה תשתתף בתשלום לעובד הנעדר, אולם הצעתה לא התקבלה על ידי חברי הוועדה.

רפרנט התעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר, אורי שיינין, הביע חשש כי "הצעת החוק עלולה להפוך לחרב פיפיות ככל שנשית על מעסיקים עוד ועוד עלויות. אי לכך, ובהיותה של המדינה המעסיק הגדול במשק, יש להוסיף את שר האוצר למערכת ההתייעצויות בקביעת המחלות הקשות בהן נכיר לצורך חוק זה".

השארת תגובה