כחלון אישר: הגברת השקיפות במכירת קרקע חקלאית

שר הכלכלה והאוצר אישר את התקנות החדשות שנועדו להגביר שקיפות במכירת קרקעות שאינן זמינות לבנייה, לרוב קרקע חקלאית • התקנות יסדירו את השוק הפרוץ ויחייבו את המוכר להמציא מידע ללקוח, על מנת שזה יבצע רכישה מושכלת ומודעת

כחלון יממן
כחלון יממן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

התקנות שישימו סוף להונאות בשיווק קרקעות חקלאיות? שר האוצר והכלכלה משה כחלון חתם היום (ראשון) על תקנות חדשות להגברת השקיפות בקרקע שאינה זמינה לבנייה.

אחרי שנים של אי הסדרה בתחום מכירת קרקע חקלאית, עלה נושא מכירת קרקע שאינה זמינה לבנייה לסדר היום. אחד הגורמים לכך, התפוצצות פרשת חברת הנדל"ן – 'אדמה'. על פי החשד, בעלי החברה, אורן קובי, מעל בכספי הלקוחות. המעילה התבצעה דרך הפעילות העיקרית של החברה, שיווק קרקעות חקלאיות הנמצאות בשלבים שונים של הפשרה לקראת בנייה לציבור, תוך הטעיית הלקוחות שלכאורה הם רוכשים זכות לדירה שתבנה בשנים הקרובות.

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה כבר בתחילת החודש את התקנות, והיום, כאמור, חתם השר על התקנות. התקנות נועדו להגביר את השקיפות של מכירת קרקע לא זמינה לבנייה, לרוב קרקע חקלאית, ולהמציא ללקוח מידע של העלויות הצפויות במקרה של הפשרה, על מנת שהצרכנים יוכלו לקבל החלטה על סמך כמה שיות מידע.

התקנות החדשות מחייבות את משווקי הקרקעות להציג שומה שנערכה על ידי שמאי מוסמך, על מנת שהמידע המלא יהיה בפני הצרכן וזה יוכל לקבל ההחלטה מושכלת תוך הערכה מלאה של סיכויי ההפשרה של הקרקע, המכשולים בדרך להפשרה ולוח הזמנים והעלויות הצפויות.

אחת התקנות, מחייבת את מפרסמי הקרקעות להציג באופן גלוי וברור בפרסומת, כי הקרקע אינה זמינה לבנייה. בנוסף, יחויב המוכר להמציא ללקוח שווי קרקע משוער כיום ושווי במקרה שההפשרה תאושר. כמו כן, מה משך הזמן הצפוי עד לשינוי היעוד לקרקע, מ הן העלויות לכך ומה הסיכויים למימוש התכנית, אם בכלל.

 

השארת תגובה