שוחררה לקבורה גופת המחבל מהפיגוע בצומת רמות

הלילה שחררה ישראל את גופת המחבל מבצע פיגוע הירי בצומת רמות שחוסל אחרי מרדף סמוך לשער שכם • בלוויה נכחו 25 אנשים בלבד והמשפחה נדרשה להפקיד ערבות כספית של 20 אלף ש"ח כדי שהלוויה לא תהפוך למסע הסתה

רכב המחבל בשער שכם (איציק-כהן-מדברים-תקשורת)
רכב המחבל בשער שכם (איציק-כהן-מדברים-תקשורת)

במהלך הלילה (חמישי) שחררה ישראל את גופת המחבל מחמד ג'מאל אל כאלותי, מבצע פיגוע הירי בצומת רמות בירושלים שחוסל אחרי מרדף בסמוך לשער שכם.

לווייתו של המחבל, תושב כפר עקב, נערכה בבית הקברות שליד שער הפרחים. הלוייה נערכה במתכונת מצומצמת בהשתתפות 25 אנשים בלבד. טרם מסע הלוייה הפקידה המשפחה ערבות של 20 אלף שקלים, אחרי ניסיון העבר על הבטחות ללוויות מצומצמות שהפכו למסע הסתה המוני. מלבד הערבות, נרשמה באזור הלוייה נוכחות משטרתית וצבאית מסיבית.

שחרור הגופה הוא חלק מההסדר אליו הגיעה משטרת ישראל, בעקבות עתירת משפחות המחבלים בבג"ץ. בשל העתירה, בחרה המשטרה להאיץ את הליכי שחרור גופות המחבלים, תוך הגעה להסכמות עם משפחות המחבלים.

כאמור, משפחות המחבלים עתרו לבג"ץ וזה הוציא למדינה צו על תנאי שדורש את הסברי המדינה על מדיניות אי החזרת גופות המחבלים. המדינה הייתה אמור להחזיר את תשובתה עד אתמול, אך היא בחרה בלשחרר את גופות המחבלים תוך מו"מ עם המשפחות, במקום שבג"ץ יכריח אותה.

שחרור גופת המחבל הגיעה על רקע הוויכוח בין שר הביטחון אביגדור ליברמן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. אמש (רביעי) תקף ליברמן את היועמ"ש "הוא יועץ משפטי ולא בית משפט עליון". שר הביטחון הוסיף, כי אם היועמ"ש לא יגן על החלטת המדינה בבג"ץ הוא יתייצב בעצמו להגן עליה.

ממשרדו של היועמ"ש נמסר בתגובה, כי אי החזרת הגופות אינה משרתת צרכים ביטחוניים: "בהתאם לפסיקה העקרונית של בית המשפט העליון בנושא, ובהתאם לעמדה שנקבעה על ידי היועץ המשפטי לממשלה כבר בשנת 2004, התנאי הבסיסי להימנעות מהחזרת גופות מחבלים הוא כי זה דרוש לצורכי ביטחון, ובכל מקרה יש לבחון אמצעים מידתיים יותר, דוגמת הצבת תנאים המגבילים את סדרי הלוויה. אשר לעמדתו הנוכחית של שר הביטחון בנוגע לאי החזרת גופות מחבלים למשפחותיהם, הרי שבמסגרת בחינתה, הוצגו התייחסויותיהם של בכירי מערכת הביטחון הנוגעים בדבר. מהתייחסויות אלו לא עלה כי לעת הזו מתקיים התנאי הבסיסי המתואר של קיום צרכים ביטחוניים שיש בהם כדי להצדיק הימנעות גורפת מהחזרת הגופות".

2 תגובות
  1. זה לא שער שכם אלא צומת רמות

  2. סליחה צודקים

השארת תגובה