האוצר יסגור בקרוב את ההרשמה ל'מחיר למשתכן'

משרד האוצר יודיע בקרוב על סיום ההרשמה לזכאות להשתתפות במבצע 'מחיר למשתכן' • הסיבה: דימוי שלילי וחשש שזוגות יתחילו להתייאש ויחזרו לשוק הרגיל, מה שיעלה את המחירים דרסטית

בנייה - אילוסטרציה (צילום: ויקיפדיה)
בנייה - אילוסטרציה (צילום: ויקיפדיה)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

רוצו להירשם: בימים הקרובים צפויים משרדי האוצר והשיכון להודיע על סיום ההרשמה לזכאות להשתתפות במבצע 'מחיר למשתכן' שיזם שר האוצר משה כחלון, כך על פי דיווח הבוקר (חמישי) בעיתון הכלכלי דה מרקר.

לאחר ההודעה הצפויה, תינתן ארכה מוגבלת של זמן לזכאים שטרם נרשמו להשלים את הליך הרישום. במקביל, ההגרלות ימשיכו להתקיים לפחות עד אמצע 2018. סגיר ההרשמה תוביל לעליית סיכויי הרשומים לזכות בדירה במחיר למשתכן.

הסיבה לסגירת הרשימה, הדימוי השלילי שיש להגרלה. עם תחילת הפרויקט, במסגרתו משקי בית שעמדו בקריטריונים זכאים להתמודד בהגרלה על רכישת דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים, נרשמו אלפי זוגות לכל הגרלה. אלא שכעת הדימוי של ההגרלה, שהסיכויים לזכות בה דומים לזכייה בהגרלות הלוטו של מפעל הפיס. באוצר חוששים שהמשך הדימוי יוביל לאובדן אמון הציבור בצעדי משרד האוצר להוזלת מחירי הדיור. כך בכיר באוצר אמר ל'דה מרקר' "התחושה היא שאנחנו מתקרבים לנקודה של אובדן אמון הציבור במבצע, וזה מדאיג".

לשם המחשה, בהגרלה הראשונה של משרד האוצר על 400 דירות בראשון לציון, נרשמו 24 אלף משקי בית. כלומר, יחס של 60 מתמודדים על דירה. בהגרלה שנערכת בימים אלו על 80 דירות בעפולה, נרשמו 7,600 משקי בית, יחס של 95 מתמודדים לדירה.

מלבד הדימוי השלילי שחוששים לו באוצר, החשש הוא כי 50 אלף הזכאים שנרשמו וממתינים לתוצאות ההגרלה יחזרו לשוק, מה שיצור מכת ביקוש ותוביל לעליית מחירים חדה. סגירת הרשימות מחד והמשך ההגרלות מאידך תוביל להגדלת סיכויי הזכייה של הנרשמים.

עד כה שיווקה המדינה ליזמים 18 אלף יח"ד, על פי התכנית הצפויה ימשיכו שיווקי הקרקעות לתכנית בהיקף של עד 70 אלף יח"ד. משק בית שיקפיד להירשם לכל ההגרלות, גם בערים בהם אזורי הביקוש נמוכים, צפוי בסופו של דבר לזכות בדירה במחיר מוזל.

כעת במשרד האוצר בוחנים כמה ימים להקצות ממועד ההכרזה על סיום ההרשמה למבצע ועד לסגירת הרשימות בפועל. הערכה היא כי זה ינוע בין 14 ל-28 יום.

השארת תגובה