התכנית של ליברמן נגד הטרור: "המקל והגזר"

שר הביטחון הציג את תכניתו להילחם בגל הטרור שפרץ בשנה האחרונה ביו"ש • בתכנית: כפרים אדומים וירוקים, הקמת אתר חדשות בערבית ויצירת דיאלוג ישיר עם גורמים פלסטינים ביו"ש • על מדיניות אי החזרת גופות המחבלים, "מנדלבליט הו הוא עדיין יועץ, לא בית משפט עליון"

ח"כ אביגדור ליברמן
ח"כ אביגדור ליברמן

התכנית של שר הביטחון שתמגר את הטרור: שר הביטחון אביגדור ליברמן הציג היום (רביעי) בשיחה עם כתבים צבאים בקריה את תכנית "המקלות, המכות והגזרים" שגיבש, במטרה להתמודד עם סוגיית הטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון. התכנית כוללת ערות שיחות ישיר בין ישראל לגורמים פלסטינים, אתר חדשות בערבית והקלות לכפרים מהם לא יצאו טרוריסטים.

את השיחה פתח שר הביטחון בהתייחסות לאי הבהירות בעניין אי החזרת גופות מחבלים. כך שבעוד, משרד הביטחון לא מחזיר גופות מחבלים, ע"פ מדיניות ליברמן, המשרד לביטחון פנים מחזיר גופות של מחבלים ממזרח ירושלים. שר הביטחון הגדיר את המצב "מצחיק וגרוטסקי". לדבריו, האשם הוא היועץ המשפטי לממשלה: "מנדלבליט הוא לא אינסטנציה אחרונה, הוא עדיין יועץ ולא בית משפט עליון".

"מצחיק שלשני משרדי ממשלה יש מדיניות שונה ולכן אעלה את הנושא שוב בקבינט הקרוב. אם מנדלבליט לא יגן על עמדתי בבג"ץ אני אעשה זאת בעצמי, ואם העליון יחליט אחרת, בניגוד לעמדתי, אכבד זאת כפי שעשיתי בעבר", איים השר. ליברמן אף התייחס לעמדת שב"כ נגד מדיניות אי החזרת הגופות, ואמר: "מותר לחלוק גם על שב"כ".

בהמשך, הציג שר הביטחון את תכניתו להילחם בגל הטרור. שר הביטחון הגדיר את התכנית, "המקלות, המכות והגזרים". כך, כפרים ועיירות מהם לא יצאו מחבלים בגל הטרור האחרון, הוגדרו ככפרים ירוקים, והם יזכו לשורת הקלות במידית. כמו כן, יבצעו מספר פעולות לטובת הפלסטינים ביו"ש. כגון, הרחבת תכניות מתאר לקלקיליה ולכפרים בשומרון; בניית אזור תעשייה מערבית לשכם; הקמת מסדרון כלכלי בין יריחו לירדן; בניית בית חולים בסאחור והקמת גני ילדים ומגרשי כדורגל.

כמו כן, מערך המחסומים  סביב ירושלים יעבור שדרוג תשתיות מסיבי, במטרה להקל על בעלי היתר הכניסה לישראל. במקביל, ליברמן מתכנן לעקוף את מנגנוני הרשות הרשמיים ולבצע שיחות ישירות עם גורמים פלסטינים משפיעים. הגורמים, בכירים באקדמיה ובכלכלה הפלסטינית. בנוסף, מתכנן שר הביטחון להקים אתר חדשות בשפה הערבית, שייועד לאוכלוסיה הפלסטינית ביו"ש ובעזה. העלות המוערכת של הקמת האתר, נעה סביב 10 מיליון שקלים, והפרויקט צפוי לצאת לדרך בתחילת השנה הבאה.

 

"נוצרה א-סימטריה ביו"ש, שבה אבו מאזן מדבר באופן חופשי עם גורמים ישראליים אך ההיפך לא קורה. אבו מאזן הוא מכשול להסדר. המהלך הזה לא קשור למאבקי הירושה ואין לנו עניין להתערב בכך. המטרה שהצבתי לאתר האינטרנט שנקים: 400 אלף כניסות מזוהות לאתר לפי שם משתמש מדי יום", הסביר ליברמן את המהלך.

לצד שורת ההקלות, הציג ליברמן את תכניתו לכפרים "האדומים, מהם יצאו מחבלים בגל הטרור האחרון. הכפרים יסבלו מ"הכבדה ביטחונית". הריסת ואיטום בתי מחבלים, החרמת כספי טרור, הגברת פעילות צה"ל, ביטול היתרי עבודה למשפחות מחבלים, ביטולי היתרי VIP לבכירים פלסטינים השותפים להסתה, הגברת פעילות נגד גורמים מסיתים – בתי דפוס, אתרי חדשות, רדיו ודפי פייסבוק, הגברת הבדיקות במחסומים והריסת מבנים בלתי חוקיים.

"נגזר עלינו לחיות אחד ליד השני", הסביר השר את תכניתו. "הצעדים לא כוללים גירוש של משפחות מחבלים כי זה לא ישים משפטית. התכנית מתוקצבת ב-400 מיליון שקל לשנתיים הקרובות ומטרתה להביא ביטחון לתושבים היהודים והפלסטינים: אף אחד לא רוצה שייזרקו עליו בקבוק תבערה באמצע הלילה ואף אחד לא רוצה שייכנסו לו לבית באמצע הלילה לחיפושים ולמעצרים".

במהלך השיחה הציג ליברמן את מספרי העשייה של צה"ל ביו"ש. מתחילת השנה 1,732 עצורים פלסטינים, 201 סיכולי פיגועים והריסת 22 מחרטות לייצור כלי נשק מאולתרים. למרות תכניתו על יצירת ערוץ ישיר עוקף הרשות,  הדגיש השר כי הוא התיאום עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים יימשך.

שר הביטחון נשאל על עמדתו לגבי החייל אלאור אזריה, כשבהיותו באופוזיציה הפגין נגד המשך מעצרו. ליברמן ענה: "שופטים לא צריכים לשפוט לפי עמדה מראש ולהתעלם ממה שנאמר מסביב. אני לא יודע אם אזריה פעל נכון או לא, אבל אני לא מקבל את זה שמראש קבעו שהוא פעל בניגוד לנורמות המוסריות ושהוא סרח. תחקיר מבצעי הוא לא ראיה בבית משפט. בנאדם יכול לטעות וחייל שמשרת שנה בשחיקה ביו"ש יכול לטעות וגם אם טעה הוא פעל בשליחות המדינה והעם".

בלשכתו של אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי נמסר:  "בהתאם לפסיקה העקרונית של בית המשפט העליון בנושא, ובהתאם לעמדה שנקבעה לאורה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה כבר בשנת 2004, התנאי הבסיסי להימנעות מהחזרת גופות מחבלים הוא כי צעד זה דרוש לצורכי ביטחון, ובכל מקרה יש לבחון אמצעים מידתיים יותר, דוגמת הצבת תנאים המגבילים את סדרי הלוויה. בהתאם לכך, הוחלט על-ידי הדרג המדיני, על רקע גל הטרור, להשהות לתקופה מסוימת את החזרת גופותיהם של מחבלים, משיקולים ביטחוניים. בחלוף תקופה זו, נקבעו על-ידי המשטרה תנאים מגבילים שונים ביחס להחזרת גופותיהם של מחבלים תושבי מזרח ירושלים, הנגזרים משיקולי ביטחון, כגון מניעת אירועי קבורה המיועדים להאדרת שמם של המחבלים ולהסתה לטרור, מניעת פגיעה בסדר הציבורי, וכן הלאה".

עוד נמסר: "ביחס לעמדתו הנוכחית של שר הביטחון בנוגע לאי-החזרת גופות מחבלים למשפחותיהם, הרי שבמסגרת בחינתה, הוצגו התייחסויותיהם של בכירי מערכת הביטחון הנוגעים בדבר. מהתייחסויות אלו לא עלה כי לעת הזו מתקיים התנאי הבסיסי המתואר של קיום צרכים ביטחוניים שיש בהם כדי להצדיק הימנעות גורפת מהחזרת הגופות".

השארת תגובה