"המחיר למשתכן מעלה את מחירי הדירות"

הכלכלן הראשי לשעבר במשרד האוצר מאשים את תכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון כגורמת לעליית מחירי הדיור • "לצערי הממשלה לא מבינה את הסיבה לעלייה במחירי הדירות ולא פועלת בכיוון הנכון"

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הכלכלן הראשי לשעבר במשרד האוצר, מיכאל שראל, התייחס הבוקר (רביעי) בגלי צה"ל לסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי במשרד המשפטים, לפיה מחירי הדירות עלו ברבעון השני של השנה ב-2.5% ביחס לרבעון הקודם וב-8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

שראל האשים כי הממשלה לא פועלת בכיוון הנכון. "בתחום ההיצע הצעדים שהממשלה עושה פועלים נגד המשך עליית מכירת הדירות. האצת הבנייה והרפורמות בהליך התכנון ושיווק הקרקעות המסיבי אמור להוריד את מחיר הדירות. לצערי הממשלה לא מבינה את הסיבה לעלייה במחירי הדירות ולא פועלת בכיוון הנכון, ואף פועלת באופן נגדי. הסיבה העיקרית גידול אדיר בביקוש לדירות, בגלל הריבית הנמוכה. מאוד זול כיום להחזיר משכנתא.

הכלכלן הראשי לשעבר, הסביר כי תכנית הדגל של כחלון 'מחיר למשתכן' רק מעלה את מחיר הדירות. "ההסתכלות רק על מי שיש צלו שני דירות כמשקיע, היא טעות. "כל מי שקונה דירה הוא משקיע, גם מי שזו הדירה היחידה שלו יש לו אופציה לגור בשכירות. הוא לוקח את כל הכסף וממנף כסף מהבנק ומהמהשפחה וקונה דירה. בוודאי שלא צריך לסבסד קניית דירה. במחיר למשתכן בעצם אומרים לזכאים, בואו יש דירה במחיר זול, גם מי שלא חשב לקנות דירה רוצה עכשיו לקנות התכנית מ גדילה את הביקוש מחיר למשתכן רק מעלה את מחירי הדירות", אמר שראל.

מנגד, אביגדור יצחקי, יושב ראש מטה הדיור במשרד האוצר, הגיב: "אנחנו עושים את הכל כדי להגדיל את ייצור הדירות – ולא יעזור שום דבר, זה יוריד את המחירים".

השארת תגובה