התקציב: בקואליציה 'הישגים', באופוזיציה משמיצים

אחרי אישור התקציב שרי הממשלה מנופפים בהישג שהצליחו להביא למשרדם, כשמנגד באופוזיציה מתחרים במי יצליח להשמיץ את את אישור התקציב בצורה המקורית ביותר • "גידול של מיליארדים בתקציבים החברתיים" או "תקציב שכולו חלטורה למופת"

צילום: קובי גדעון לע"מ
צילום: קובי גדעון לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לאחר אישור תקציב המדינה הבוקר (שישי) מתחרים שרי הממשלה מי הצליח להשיג יותר תקציב למשרדם, כשמנגד באופוזיציה מתנהלת תחרות מי מצליח להשמיץ את התקציב באופן יותר מקורי.

שר האוצר, משה כחלון אמר אחרי אישור התקציב: "יש לנו כלכלה חזקה ומתפתחת. בתקציב הקרוב יש מנועי צמיחה משמעותיים וגידול של מיליארדים בתקציבים החברתיים. נמשיך להוביל את הכלכלה הישראלית באחריות ובשיקול דעת".

שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר לאחר אישור התקציב, "לאחר משא ומתן ארוך ומורכב הגענו להסכם נותן תוספת משאבים משמעותית למערכת לשנים הקרובות ובראשם לסל הבריאות שיגדל ב-1.5 מיליארד ₪ ממקורות ציבוריים לצד תוספת משמעותית של מיטות אשפוז ותוספת תקנים למתמחים. בכך אנחנו ממשיכים את העשייה לחיזוק הרפואה הציבורית ולקידום הפריפריה מתוך מחוייבות עמוקה לציבור החולים. בנוסף – אנו נמשיך לפעול בכל דרך לקידום הרפורמה בסיעוד ולאוכלוסיה המתבגרת בישראל".

גם בש"ס הציגו את התקציב כהישג של יו"ר המפלגה, שר הפנים אריה דרעי. לדבריהם, השר הצליח להכניס לתקציב; 3.1 מיליארד שקלים כל שנה למענקי איזון לרשויות המקומיות; קרן לצמצום פערים – 500 מיליון שקלים תוספתי; 300 מיליון שקלים לשנתיים הקרובות לסיוע לרשויות בתוכניות הבראה; 100 מיליון שקלים (50 מיליון מדי שנה) לפיתוח כלכלי ברשויות; 100 מיליון שקלים לפרויקטים פורצי דרך ברשויות כמו צוערים לשלטון המקומי, הקמת ועדות גאוגרפיות וכו'.

דרעי עצמו אמר אחרי האישור: "מדובר בהישגים חברתיים ממדרגה ראשונה שיסייעו לבצע צדק חלוקתי וצמצום פערים בין רשויות חזקות לרשויות חלשות".

בישראל ביתנו טענו שמדובר בתקציב שהוא הישג למפלגה. בהודעה מטעם המפלגה פרסמו רשימת הישגים בתקציב, כשלטענת המפלגה נכנסו לספר התקציב בזכותם. "מפלגת ישראל ביתנו ממשיכה להילחם כדי לפתור עיוותים חברתיים וחוסר השיוויון הקיימים בחברה הישראלית הן בקרב עולים חדשים והן בקרב ותיקים וצברים", אמור במפלגה.

גם בבית היהודי הציגו את התקציב כהישג למפלגה. בהודעה מטעם יו"ר המפלגה, שר החינוך נפתלי בנט נכתב: "בשורה להורי ישראל: תקציב החינוך יגדל ב4.7 (!)מיליארד ש״ח, למעל 57 מיליארד ש״ח".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן גם הוא נופף בהישגיו בתקציב. לדבריו, "אני שמח וגאה על תקציב המשרד לבט״פ שאושר הלילה. התקציב יאפשר למשטרה ליישם את התכנית לפריסת שירותי משטרה במגזר הערבי וחיזוק הבטחון בירושלים. בנוסף ‏אושר תקציב לחיזוק משמעותי של אגף התנועה, הקמת יחידת המאו״ר למאבק בבריונות כנגד נוער באינטרנט ולהרחבת תכנית הסיור הרגלי(שוטרי המקוף). בתקציב גם ‏בשורות בתחום הכבאות וההצלה כגון ביטול התשלומים על הזמנת שירותי כיבוי לאזרחים וגם לבדיקות של עסקים קטנים וכן הקמת קרן בינוי להשקעה בבתי הכלא".

כאמור, באופוזיציה מתנהלת תחרות מי מצליח להשמיץ את תקציב המדינה יותר חזק. ראש האופוזיציה ח"כ הרצוג אמר לאחר אישור התקציב: "תקציב המדינה החדש נראה כתכנית לאומית להרחבת הפערים, העמקת העוני והמשך הפגיעה בחקלאות ובתעשייה הישראלית. הזוגות המשלמים משכנתא חונקת ייחנקו יותר, שוכרי הדירות ישלמו יותר, החולים המחכים חודשים לניתוח יחכו יותר ומערכת החינוך תמשיך להפיק קמפיינים ליצניים ולהתבוסס בתוצאות נמוכות. הובטח לעם ישראל על ידי הממשלה כי התקציב הנוכחי יהיה תקציב הבשורה החברתי ובמקומו קיבלנו תקציב מיושן וארכאי הממשיך את מורשת תקציבי נתניהו".

יו״ר סיעת המחנה הציוני, ח״כ מרב מיכאלי הוסיפה: "נתניהו וכחלון הביאו תקציב שמקריב את העתיד של כולנו. הם גם יוצרים גירעון וגם מצמצמים את ההשקעה בחינוך, בריאות ותשתיות. תקציב שגם מתעלם ממצוקת התעשיינים וגם רומס את החקלאים. זה תקציב שמסכן את הבטחון הקיומי של אזרחיות ואזרחי ישראל".

ח״כ עמיר פרץ הגיב: תקציב שכולו חלטורה למופת. התקציב של כחלון וביבי הוא עלית מדרגה באמנת חדשה לריצוי השותפות הקואליציוניות אבל ללא השקעה במנועי צמיחה. מדובר בתקציב שכולל קיצוץ רוחבי עמוק וקשה – צעד שתמיד פוגע קודם כל במעמד הביניים, בזוגות הצעירים, באזרחים הותיקים ובשכבות החלשות.

הצעדים בתחום הדיור יוסיפו לכחלון כמה נקודות במדד הרייטינג, אבל לא יורידו במשקולת של המשכנתא ושל השכירות המהווה חלק מרכזי במאבק ההשרדות של הזוגות הצעירים בישראל הם גם לא ישנו את יוקר המחייה הפוגע במשפחות כולן. השורה התחתונה היא שמדובר בתקציב שמגדיל את הגרעון בלי להציג שום חזון. כל עוד ביבי הוא המנטור גם כחלון לא יעזור ולכן ישראל צריכה תקציב אחר שמגדיל את מעורבות ומחויבות המדינה לאזרחיה.

גם חברתם לסיעה ח"כ סתיו שפיר תקפה את התקציב "הממשלה אישרה תקציב ללא כל תכנון ואסטרטגיה, מלא בגזירות וקיצוצים ובלי מנועי צמיחה. הדבר היחידי שמתוכנן בתקציב הזה זו מכבסת המילים: לקיצוץ בתקציב החינוך קוראת הממשלה "צמצום פערים" ולהפקרה נוספת של העצמאיים היא קוראת בספר "סיוע". תקציב המדינה הוא החוזה בין המדינה לבין האזרחים, שמבוסס על כספי המיסים שלנו. אבל מי שכתב את התקציב הזה הוא לא ממשלה עם חזון, אלא כזו שעסוקה רק בהישרדות פוליטית, ומעדיפה לקצץ תקציבים חברתיים כדי לשמור כסף בצד לדילים הפוליטיים שחבריה יחתמו לאורך השנה, על חשבוננו".

מי שלא פספס הזדמנות לתקוף היא מפלגת 'יש עתיד'. במפלגה אמרו "התקציב שהעבירה הממשלה הוא תקציב רע לאזרחי ישראל. הוא גם חושף את השחיתות השלטונית שמאחורי התקציב הזה. זו ממשלה שלוקחת את הכסף של האזרחים, ומחלקת אותו קודם כל בינה לבין עצמה באמצעות הסכמים קואליציוניים בזבזניים ובכך שוב מובילה את המדינה לבור תקציבי שמי שיישלם עליו בשנים הבאות הם הילדים שלנו. בממשלה הקודמת שבה שרתנו, השארנו קופה ציבורית מלאה במילארדי שקלים. הציבור צריך לדעת שאפשר גם אחרת. שבסדר עדיפויות נכון, שמעמיד את האזרח במרכז לפני הפוליטיקה, אפשר היה להעביר תקציב עם השקעה אדירה בחינוך, בבריאות וברווחה. אך במקום זאת, הממשלה הגדילה את הקיצוץ הרוחבי שיפגע באופן ישיר, בעיקר, באזרחים החלשים של מדינת ישראל. זה לא תקציב של מנהיגות. זה תקציב של חוסר אחריות לאומי".

ח"כ איציק שמולי התייחס לכך שבתקציב המדינה הקרוב, למרות ההבטחות, לא ייכנס ביטוח סיעודי ממלכתי ואמר: כי "נסיגת משרד הבריאות מהבטחתו לקדם בתקציב הקרוב ביטוח סיעודי ממלכתי מאכזבת ומכעיסה. אין צורך דחוף יותר במערכת הבריאות ובשל עסקאות פוליטיות של הרגע האחרון הרפורמה החשובה ביותר נותרה בחוץ ומאות אלפי סיעודיים בישראל ישלמו על כל ביוקר. אנחנו לא נוותר ונקדם בכנסת חקיקה פרטית אשר תחייב את הממשלה לעמוד במה שהיא עצמה התחייבה לו – ביטוח סיעודי ממלכתי."

מי שזכתה לתואר המשמיצה ביותר, ולא בפעם הראשונה, היא ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) שאמרה: "ביבי בישל תקציב. נתן למתנחלים, נתן לחרדים. ולמי לא נשאר? לכלל הציבור: לא למעמד הביניים, לא לשכבות החלשות, לא לעולים, לא לזקנה במסדרון, לא למערכת החינוך ולא להוזלת יוקר המחיה. ההישג היחיד של התקציב הוא שהממשלה כנראה תשרוד. מלבד המתנות לשותפים הטבעיים שביבי עובד אצלם ולא אצל הציבור, הבשורות היחידות של התקציב הן פיטורי מורים, ייבוש השירותים החברתיים ופגיעה נוספת בכל אלו שצריכים שהמדינה תעמוד לצידם. 'השר החברתי' כחלון, שהבטיח טרם הבחירות ולאחריהן כי 'מי שצריך יקבל', הוכיח כי ממילא התכוון לקיים רק הבטחה אחת: לכהן כשר אוצר. כל הצהרה אחרת שלו נותרה רק בבליל מילים בהודעות לעיתונות על מהפכות שלא יקרו ".

באוצר לא מתרגשים מהביקורות ואמרו כי התקציב יוביל לצמיחת המשק. כך למשל, מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד הגיב לאישור התקציב: "התקציב שאושר היום מיישם את מדיניות משרד האוצר להצמחת המשק, צמצום הפערים החברתיים בישראל והפחתת הרגולציה. יש בתקציב הזה מנועי צמיחה רבים ורפורמות שיצעידו קדימה את הכלכלה הישראלית. נמשיך לבצע השקעות במשק, להפחית מיסים תוך אחריות תקציבית ושמירה על כלכלה חזקה ויציבה".

הממונה על התקציבים, אמיר לוי הוסיף: "בשנים האחרונות שוק התעסוקה הישראלי נמצא במצב מצוין כאשר שיעור האבטלה נמצא בשפל היסטורי. אנו מבינים כי לא לעולם חוסן ואנו חייבים לטפל היום באתגרים הצפויים לנו בשנים הקרובות. לאור זאת, אנו מקדמים שורה של מהלכים תומכי צמיחה שביניהם הפחתת מס חברות, פתיחת שווקים לתחרות והפחתת רגולציה במשק הישראלי".

השארת תגובה