דנמרק: דיון בפרלמנט הדני בנוגע לאיסור ברית מילה

רבה של דנמרק הרב ברוך לקסנר: "מוקדם להעריך מה יהיו התוצאות אך ברור שאנו נאבק בכל הכוח נגד כל חוק נגד ברית מילה" ■ כינוס הועדה המתמדת בטבילסי שבגיאורגיה ננעל בקריאה נרגשת לקהילות הקודש בישראל ובארה"ב להתגייס ולסייע בהבאת היהדות לקהילות היהודיות ברחבי אירופה

בתפילת שחרית בבית הכנסת בית רחל עם תושבים מקומיים. צילום: אלי איטקין
בתפילת שחרית בבית הכנסת בית רחל עם תושבים מקומיים. צילום: אלי איטקין
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

האם דנמרק בדרך לאסור בחקיקה את קיום ברית המילה? בפרלמנט הדני נערך דיון סביב השאלה האם יש לאסור את קיום המצווה עתיקת היומין על פי החוק.

בשנים האחרונות עלה נושא ברית המילה לדיון ציבורי ובכל התקשורת בדנמרק, כאשר פוליטיקאים רבים טענו כי יש להוציא את קיום ברית המילה אל מחוץ לחוק על פי רישומי משרד הבריאות הדני, מתקיימים מדי שנה בין אלף לאלפיים בריתות במדינה.

כאמור ביום רביעי האחרון נערך דיון בפרלמנט הדני סביב סוגית ברית המילה. אך הדברים לא בושלו לידי הצבעה, וככל הנראה יתקיימו בקרוב דיונים נוספים.

רבה של דנמרק הרב ברוך לקסנר חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה'  אמר כי "הדיון היה ראשוני, כך שעדיין מוקדם להעריך מה יהיו התוצאות אך ברור שאנו נאבק בכל הכוח נגד כל חוק נגד ברית מילה".

יצוין כי לפני מספר חודשים פעל הרב לקסנר ביוזמת חוקה נגד שחיטה יהודית ואף פעל בעניין מול שר החקלאות שיזם את החקיקה. הרב לקסטר סיפר כי חשף בפני השר את מכתבו של זוכה פרס נובל לרפואה שזכה בפרס על מחקר שערך בזכות השחיטה הכשרה בשנת 1920. וכי סיכם עם השר שהפגישות יימשכו עד שתימצא הדרך להסדרת נושא השחיטה במדינה. כעת התקווה כי בע"ה יצליח גם בנושא זה ויהודי דנמרק יוכלו למול את ילדיהם ללא בעיה חוקתית.

העיתון הדני "מטרו אקספרס" פרסם תוצאות סקר ממנו עלה כי 74 אחוזים מהנשאלים הביעו תמיכה בחקיקה שתאסור קיום ברית מילה בדנמרק. מתוך 1000 נשאלים, רק 10 אחוזים השיבו כי ההחלטה האם לקיים ברית מילה לתינוק צריכה להיוותר בידי ההורים והתנגדו לחקיקה שתאסור על קיום המנהג היהודי.

האנס כריסטיאן שמידט, לשעבר שר הבריאות הדני, התראיין ל"מטרו אקספרס" והודיע כי יתמוך בחקיקה שתאסור על קיום ברית המילה במדינה. "אני אתמוך בחוק כנגד ברית מילה מאחר ולדעתי קיום ההליך הזה מנוגד לאמנת זכויות הילד של האו"ם. אני בעד להותיר את ההחלטה בידי הילד עד אשר הוא יגיע לגיל בגרות" אמר שמידט.

בעקבות הדיון הציבורי סביב ברית המילה, החליטה רשות הבריאות והתרופות בדנמרק לקיים מחקר בעניין. אולם בסופו של דבר התברר שאין באפשרותם לפרסם המלצה חד משמעית האם לאפשר או לאסור על המשך קיום ברית המילה לתינוקות יהודים בדנמרק.

ובתוך כך, בסופ"ש ננעלה ישיבת הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' שהתקיימה בטבליסי שבגיאורגיה. בטקס קבלת הפנים שערכה הקהילה היהודית בגיאורגיה לרבנים קרא נשיא 'ועידת רבני אירופה', הגאון רבי פנחס גולדשמידט שליט"א לקהילות הקודש בישראל ובארה"ב לקום ולסייע בהבאת היהדות לקהילות היהודיות ברחבי אירופה "בכל מקום בו ייסדנו כולל אברכים יש קיום לקהילה היהודית והתפתחותה מדהימה. אחת הדוגמאות הבולטות היא באחת הקהילות הנידחות שבפרברי לונדון – אדג'וואר. הגר"ח ארנטרוי שליט"א, אב"ד אירופה וחבר נשיאות הועידה גייס לפני כ 10 שנים עשרה אברכים שיבואו ללמוד בכולל ולהתגורר בעיר. האברכים נענו לפניות המשפחות שביקשו לשמוע ולהכיר מהי יהדות וכיום הקהילה הזו מונה כמאתיים משפחות שחזרו בתשובה ומקיימים חיי תורה ומצוות קלה כבחמורה. אילו אברכים בני תורה מישראל או מארה"ב היו מתגייסים למערכה על נפש היהדות היינו מבצעים מהפך בכל הקהילות הנידחות במזרח ובמערב אירופה".

ביומו האחרון של הכינוס שמעו הרבנים סקירה מפי מנכ"ל הועידה, רבה הצבאי של הג'נדרמה הצרפתית, הרב משה לוין על הצטרפותם בפועל של מוהלי צרפת לארגון הגג של 'איגוד המוהלים האירופאי (UME). המבוסס על מודל האינישייישון סוסייטי הבריטי. הארגון מאגד בתוכו מוהלים מוסמכים מרחבי אירופה, בכדי להבטיח כי חברי הקהילות היהודיות ייהנו משירותי מוהלים ברמה הגבוהה ביותר וכן בכדי להדוף את היוזמות האנטישמיות נגד ברית מילה המסתתרות תחת הדאגה, כביכול, לתנאים בהם נערכים בריתות המילה. כזכור, לפני כמה חודשים הקימה 'ועידת רבני אירופה' את האיגוד שיהווה גוף חוקי עצמאי ויתנהל בפיקוחו של אב"ד אירופה, הגאון הגדול רבי חנוך הכהן ארנטרוי שליט"א. האיגוד מקיים סמינריונים וימי עיון לחברים הפוטנציאלים לשינון וחזרה על ההלכות הרלוונטיות, סוגיות רפואיות ומשפטיות וקבלת הסמכה מלאה.

גזירת השחיטה באירופה העסיקה מאוד את משתתפי הכינוס. לאחר סקירה מקפת המאבק בשחיטה בכמה ממדינות אירופה שנשא רבה של מץ, הרב ברוך פיזון סקר רבה של פולין, הרב מיכאל שודריך בהרחבה את המצב בפולין. "השאלה החוקתית שהתעוררה היא כאשר מחד ישנו חוק להגנת זכויות הדת היהודיות שנחקק ב- 1997 בעקבות הסכם שנערך בין הקהילה היהודית לממשלה הפולנית ומאידך החוק האוסר שחיטת בהמות בטרם בוצע בהם הימום. סוגיא זו התעוררה לאחר החלטת הפרלמנט לפני כשנתיים נגד היוזמה לעגן בחוק את התקנות עליהם חתום שר החקלאות של פולין ולפיהם מותרת שחיטה ללא הימום. עתרנו לבית המשפט העליון לענייני חוקה בכדי שהלה יחווה את דעתו לבירור הסוגיה המשפטית. ואנו ממתינים להחלטתו. בינתיים התירו השלטונות שחיטה כשרה רק לצרכי הקהילה.

הגר"פ גולדשמידט קידם בברכה את הצטרפותם של רבה הנבחר של צרפת, הרה"ג רבי חיים קורסיה ורבה של הקהילה הספרדית הפורטוגזית בלונדון, הרב יוסף דואק לוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה'. הגר"ח קורסיה יכהן כסגן נשיא הועידה.

בדיון מקיף שקיימה הועדה בנושא הגיורים והכשרות קרא המנהל הרבני, הגאון רבי משה לבל לרבנים לחזק את ידי ארגון הכשרות האירופי – ארגון הכשרות של 'ועידת רבני אירופה' – כשרות אירופה – KE  ושת"פ עם הרבנות הראשית בישראל. נשיא הועידה, הגר"פ גולדשמידט הודיע על הקמת ועדת אתיקה שתטפל בחברי הועידה נגדם הוגשו תלונות בגין כשרות או גיורים וכן במקרים אישיים פסולים כגון עיגון וכו'. הגר"פ גולדשמידט קרא לרבנים שלא לקבל כל תיק גיור שנדחה ע"י בית דין במדינה אחרת. הגר"פ גולדשמידט חזר על עמדתה של הועידה ולפיה; יש להביא בפני ביה"ד ד'אירופה בראשות הגר"ח ארנטרוי שליט"א כל מקרה של גיור שנעשה שלא עפ"י הלכה. "מדיניות ביה"ד ד'אירופה בנושא הגיורים תימשך והיא תיעשה אך ורק לפי הנחיות גדולי ופוסקי הדור שליט"א. הרבנים שיפעלו שלא בהתאם לעקרונות הועידה בכל הנושאים שדוברו יטופלו ע"י ועדת האתיקה של הועידה".

צילומים: אלי איטקין

השארת תגובה