משרד הכלכלה עוצר מענקים לחברות הייטק

רשות החדשנות הטכנולוגית של משרד הכלכלה עצרה עד להודעה החדשה העברת המעניקים לחברות טכנולוגיה • הסיבה? העברה תקציבית ממשרד הכלכלה למשרד הפריפריה, הנגב והגליל שהובטחה לאריה דרעי בעקבות מעברו ממשרד הכלכלה למשרד הפנים

מבנה אגף הטכנולוגיה במשרד הכלכלה
מבנה אגף הטכנולוגיה במשרד הכלכלה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

רשות החדשנות הטכנולוגית של משרד הכלכלה עצרה עד להודעה חדשה את העברת המענקים לחברות טכנולוגיה. הסיבה – קיצוץ תקציבים במשרד הכלכלה, שעשוי לפגוע במענקי הרשות, בעקבות העברת כספים ממשרד הכלכלה למשרד הפריפריה הנגב והגליל.

על פי העיתון "כלכלסיט", בעקבות מעברו של השר אריה דרעי ממשרד הכלכלה למשרד הפנים, הובטח לדרעי כי 300 מיליון שקלים ממשרד הכלכלה יועברו למשרד הפריפריה, הנגב והגליל. בעקבות העברת הכספים המיועדת, תקציב רשות החדשנות הטכנולוגית אמורה לקצץ בתקציבה כ-100 מיליון שקלים. בנוסף, הרשות לא תזכה השנה לתוספת תקציבית מהרזרבות בתקציב המדינה, תוספת לה היא זוכה בשנים האחרונות בגובה כ-200 מיליון שקלים.

הקיצוץ פוגע בחברות טכנולוגיה שבכל שנה מקבלים תקציבים מהרשות. כמו כן, חברות רבות שכבר הובטח להם תקציב, לא קיבלו בפועל את הסכום המיועד. מלבד הרשות, גם תקציבי התעסוקה ומרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, נפגעו בשל העברה הצפויה.

הרשות מעבירה תקציבים לחברות טכנולוגיה רבות, אשר רצות להעמיק את המחקר הטכנולוגי. כאשר על כל שקל שמעביר משרד הכלכלה, החברות צריכות להעמיד סכום דומה. המטרה עידוד המחקר ופיתוח תכניות מחקר, הקמת גופי השקעה חדשים, מיזמים משותפים בין החברות ועוד. מדינות רבות בעולם חיקו את מודל ההשקעה של הרשות והקימו רשויות ממשלתיות שמשקיעות מיליארדים בתחום הטכנולוגי.

לאחרונה הוציאה הרשות דו"ח המתריע על מחסור של כעשרת אלפים עובדים בתעשיות הטכנולוגיות, בעקבות ירידה במספר מקבלי התארים במדעים מדויקים.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה ל'כלכליסט': “תקציבי רשות החדשנות קוצצו השנה, מה שאכן הביא לירידה בפעילות ובמתן מענקים רק לחלק מהבקשות שהוגשו. ללא הקיצוץ, היו ניתנים מענקים לחברות נוספות, שלהן תרומה לפריון ולצמיחה של המשק".

עוד הוסיפו במשרד הכלכלה: “באשר לדיוני תקציב 2017–2018, המתקיימים בימים אלו, הנתון המשמעותי הנו היקף התקציב הכולל שיועמד לרשות רשות החדשנות, ולא בסיס התקציב ומתן מענה הולם לצורכי התעשייה".

השארת תגובה