משתזפים בשמש? מההגנה הטבעית ועד ההיצע הרחב

הקיץ הגיע ואתו גם הנהירה לחופי הים. אחרי הכל, מי לא רוצה לתפוס קצת שמש וכמובן להתקרר קצת בים או בבריכה, להימלט מהחום הלוהט ♦ אילו תכשירים להגנה על העור תוכלו למצוא ומה מיוחד בהם? ♦ לפניכם גם טיפים לקיץ בריא ולא שורף

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"החשיפה לשמש עלולה להיות לא רק לוהטת אלא גם מסוכנת", אומר לנו רון יפה רכז נטורופתיה שלוחת נתניה, במכללת מדיסין מבית המכללה למינהל ומוסיף, "במיוחד אם לא מגנים על עצמנו ועל גופנו כמו שצריך. מצד אחד, החשיפה לשמש חיונית. היא מייצרת ויטמין D  הממלא תפקידים רבים בגופנו, בין היתר שמירה על מערכת החיסונית, ייצור קולגן ואף השפעה באיזון המצב רוח. מנגד, חשיפה לא מבוקרת לשמש מביאה לנזק, לעיתים בלתי הפיך, לעורנו. המתבטא בכתמי פיגמנטציה, כוויות ואף לאפקט ההפוך מעור בריא וצעיר, להזדקנות מוקדמת שלו. זה מבלי לדבר על הסיכון לחלות בסרטן העור.

רובינו, בכדי למנוע נזקים מסוג זה, פונים ומשתמשים בתכשירים השונים המוצעים לנו להגנה בפני קרינות השמש. רובינו לא מודעים כי לפעמים אנחנו מחליפים סיכון אחד באחר. לכן, חשוב לבדוק שיש אישור לתכשיר בו אנו משתמשים והוא אכן בעל הגנה גבוהה ואינו מזיק לבריאותנו.

בשוק הישראלי קיימים מגוון רחב של תכשירים להגנה מפני השמש, חלקם עלולים להכיל חומרים לא בריאים, המתבטאים בגירוי ואלרגיות, ולעיתים אף מכילים חומרים מסרטנים. אין צורך לחשוש, יש להכיר בבעיה ולהיות צרכן נבון. אתם לא צריכים לוותר על הבילוי המושלם בים, חדשות מתחום תוספי התזונה מביאים לכם את הפתרון. תוסף תזונה חדשני המופק מאצה אדומה יכול להוות תחליף למקדמי ההגנה הרגילים".

האצה האדומה

האצה האדומה, הנקראת המטטוקוס פולויאליס, היא אחת מאוצרות הטבע המדהימים ביותר ואחת מהמקורות העשירים ביותר של הקרטנואיד אסטקסנטין  Astaxanthin, אותו פיגמנט מיוחד אשר מעניק צבע כתום אדום לסלמון, שרימפ, סרטנים ועוד. אסטקסנטין נחשב לאחד ממסנני הקרינה של הטבע ואף מסייע בהגנה מפני נזקי השמש. את האסטקסנטין ניתן לייצר באופן טבעי רק ע"י סוגים שונים של אצות, צמחים וחיידקים. בעלי חיים, כולל בני אדם, אינם יכולים לייצר אותו בעצמם והם חייבים לקבל אותו מהמזון אותו הם אוכלים. אכילת האצה לא תהפוך אותנו לאדומים, אך בהחלט תתרום רבות ותשפר את בריאותינו.

מדענים ברומא, איטליה, השוו את יכולת הקרטנואידים, על שלל סוגיהם, לווסת את ההשפעות המזיקות של קרני UVA מהשמש. הם חשפו את הפיברובלסטים, התאים האחראים לייצור הקולגן מהעור, לכמויות מדודות של קרני UVA אשר גורמות למוות תאי, להגדלת כמות הרדיקלים החופשיים, להקטנת כמות האנזימיים נוגדי החימצון ואף מביאות להפרעות בממברנת התא. אותם פיברובלסטים טופלו בעזרת קרטנואידים, כולל אסטקסנטין, למשך 24 שעות לפני החשיפה לקרני UVA. התוצאות הראו כי מתוך כל הקרטנואידים שנבדקו רק אסטקסנטין הראה פעילות הגנתית ומנע את כל השינויים הנגרמים מקרני UVA.

מחקר נוסף שנעשה באוניברסיטת קורק, אירלנד, נמצא כי פעילות האסטקסנטין חזקה ומשמעותית יותר מפעילותן של לוטאין ובטא קרוטן, בכל הקשור לרמת החימצון הנגרמת מקרני ה-UVA. כמו כן, הם מצאו כי החשיפה לקרני UVA  מקטינה את כמות אינזימי הקטאלאז וסופר אוקסייד דיסמיוטייז. הסיבה לכך הינה, כי אותו אסטקסנטין הביא לאי פירוק האינזימים נוגדי החימצון ועל ידי כך הקטין את נזקי החשיפה לשמש.

לסיכום, האצה האדומה הינה מזון על, בעלת תכונות רפואיות מדהימות. לכן לפני שאתם יוצאים החוצה לשמש קחו לכם תוסף המכיל אסטקסנטין. אך, מה קורה עם בכל זאת הצלחתם להישרף ולכיוות מהשמש? גם כאן לטבע יש פתרונות.

שמן לבנדר

מעבר ליכולתו לטפל בכוויות, שמן אתרי לבנדר גם מונע צלקות בעור הנגרמות כתוצאה מהכוויות. ערבבו את השמן לבנדר עם שמן שקדים ומרחו על העור מספר פעמים ביום לאחר החשיפה.

ג'ל אלוורה

ג'ל מצמח האלוורה ידוע כבר מאות שנים ביכולתו להקל על הכוויות ולשפר את מרקם העור. חשוב להפקיד ולקנות ג'ל אלוורה טבעי בצבע שקוף ולא בצבעו המוכר – ירוק. הצבע הירוק הינו תוספת צבע כימי מיותרת. מירחו את הג'ל כמה שיותר פעמים ביום עד שהכוויה עוברת.

שמן קוקוס

שמן קוקוס הוא דבר נהדר למרוח לפני הכניסה למים. הוא ישמור על עורכם, על ידי יצירת הפרדה בין המים לעורכם, מפני הנזקים של הכלור ומינרלים אחרים, העלולים לגרות את העור. לשמן הקוקוס תכונות ויתרונות רבים, מעבר לטיפול נקודתי בכוויות, הוא מעניק לחות לעור ומסייע בטיפול בפטריות שמש. כמו כן, הוא שומר על השיער וכמובן אפשר גם לאכול אותו.

שיהיה לנו קיץ בריא ומהנה

 

אילו תכשירים ניתן למצוא בימים אילו על מדפי הפארמים והפרפורמריות?

 

השארת תגובה