אומ"ץ: לחקור התנהלות בכירי בנק לאומי

אומ"ץ דורשת להדיח את מנכ"ל בנק לאומי לשעבר גליה מאור ואת היועצת המשפטית של הבנק עו"ד דליה טל מניהול המו"מ עם רשויות אמריקאיות בנושא הקנס הכספי הכבד שהוטל על הבנק ■ זהבה גלאון: "בכירים בבנק לאומי חשודים שאפשרו ללקוחות אמריקאים להעלים מס מהרשויות בארה"ב, ואתם ואני עומדים לשלם על זה מעל 2 מיליארד ש"ח"

בנק לאומי, אילסוטרציה
בנק לאומי, אילסוטרציה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תנועת אומ"ץ פנתה למפקד על הבנקים דוד זקן, בדרישה לחקירת תשלום קנס על ידי בנק לאומי בישראל לממשלת ארה"ב בשל עבירת הבנק על חוקי המס בארה"ב.

אומ"ץ דורשת מזקן להפעיל את סמכויותיו החוקיות ולחקור את המחדל הגדול, שבעטיו ישלם בנק לאומי קנס עצום של בסביבות של 2.4 מיליארד שקל לרשויות בארה"ב [משרד המשפטים האמריקאי והרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק] על כך שסייע, במודע, ללקוחות אמריקאים שלו, כולל תושבי מדינת ניו יורק, להתחמק מתשלומי מס בארה"ב.

עו"ד שמואל שנהר כותב בפנייתו כי "עד אתמול דיווח הבנק לבורסה על אפשרות שיוטל עליו קנס, מטעם שלטונות המס בארה"ב, בגבה של 950 מיליון ₪, שעליהם יש להוסיף סך של כ – 200,000 ₪ בגין הוצאות על עורכי דין ורואי חשבון המטפלים בפרשה ואתמול נודע, לפי דיווחים בעיתונות הכלכלית בישראל, כי הרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק דורשת מן הבנק תשלום קנס, בגין אותה עבירה, בסך של 300 מיליון דולר [1.1 מיליארד שקל]

"הפסד כה משמעותי שנגרם לבנק, כלומר לבעלי המניות מקרב הציבור וגם לממשלת ישראל המחזיקה, כנאמן של הציבור, 6% ממניות הבנק, אינו יכול לעבור ללא חקירה מקיפה ומעמיקה. כמו כן, מן הדין הוא שתוצאות חקירה זו יפורסמו כראוי, לידיעת הציבור בישראל".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון כתבה כי תפעל בנושא "יחד עם חברתי לסיעה, ח"כ תמר זנדברג, פנינו לאחרונה לכל הגורמים שרשאים להתערב, בבקשה שיעצרו את הכופר שכולנו עומדים לשלם כדי להגן על בכירי לאומי שסרחו. שר האוצר והמפקח על הבנקים ענו לנו שהם נמנעים להתערב כי מדובר בחקירה של "רשויות אכיפה זרות". איזה שטויות. ההסדר שפוטר את בכירי הבנק מאחריות וסכום העתק שכולנו הולכים לשלם עליו, הם מקומיים מאוד. אנחנו מחכות עדיין לתשובת מבקר המדינה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בתקווה שייענו לבקשתנו לעצור את התשלום ולהטיל אחריות אישית על מי שחשודים בעבירות.

"אני פונה כאן שוב לשר האוצר. לפני שהציבור משלם עוד הפעם על הפשעים של אליטת ההון חסרת הבושה, לפני שההבטחות שלך "למצוא את הכסף" ו"לפעול למען מעמד הביניים" שוב מתגלות כדיבורים חלולים. תעצור את הדבר הזה. אל תאפשר לגליה מאור וליתר הבכירים שהרוויחו מיליונים מפעילות בלתי חוקית להשתמש בכסף של הציבור כדי לנקות את עצמם מאחריות. אל תאפשר להם להמשיך לצחוק, עם הכסף של כולנו, כל הדרך אל הבנק.

השארת תגובה