לא רק בסמינרים: אלפי ילדים ללא משפחתון

חודש לפני פתיחת שנת הלימודים ואלפי ילדים עדיין לא התקבלו למשפחתונים ולמעונות לשנה הקרובה • הסיבה? מחסור במעונות ובמשפחתונים, גם הורים שאושרה בקשתם למעון אין להם עדיין תשובות שהתקבלו • הוועדה לפניות הציבור קיימה דיון מיוחד בנושא

מעון יום של נעמת בעיר רמלה   (צילום ויקיפדיה)
מעון יום של נעמת בעיר רמלה (צילום ויקיפדיה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לא רק בסמינרים: הוועדה לפניות הציבור קיימה היום (ראשון) דיון, למרות שמדובר בפגרת הקיץ של הכנסת, בנושא ילדים שלא התקבלו עדיין למעונות ומשפחתונים.

הוועדה לפניות ציבור התכנסה לדיון פגרה מיוחד על כ- 9,000 ילדים שעדיין אין להם מעון או משפחתון לשנה הקרובה. הדיון התקיים בעקבות פניות של הורים רבים שלא יכולים להגיש בקשות לדרגות סבסוד, היות וילדיהם לא התקבלו למסגרות הלימוד שאליהם נרשמו מבעוד מועד.

יו"ר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר אמר בפתח הדיון: "נאלצנו לזמן לכאן את הנהלת האגף למעונות במשרד הכלכלה, שעמלים בימים אלה לשבץ תינוקות ופעוטות בעבודה מסורה ובלתי אפשרית, לחלק פחות מעשרים אלף מקומות ליותר משלושים אלף תינוקות וילדים. יש כאן מצב שלא סובל דיחוי נוכח שנת הלימודים המתקרבת. גם עשרות אלפי ילדים שנענתה בקשתם אין להם עדיין תשובה שהתקבלו. לעומתם יש קרוב לעשרת אלפים שערעורם נדחה, בגלל מחסור במעונות ובמשפחתונים. שר הרווחה חיים כץ שקיבל רק עתה לידיו את אגף התעסוקה, יצטרך להתמודד ולהשקיע הרבה כסף כדי למלא את המחסור במשפחתונים. יש להחזיר את הקיצוץ שנגזר על המשפחתונים שלא בצדק. זה לא רק עינין של כסף רב, אלא גם ובעיקר הקלת הדרישות ממטפלות ומשטחי מבנה, כדי לקלוט אלפי ילדים שאין להם קורת גג או שנדחסים במחסנים פרטיים, במחיר יקר".

המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה מיכל צוק דיווחה על מצוקת ההורים וילדי הגיל הרך. "נעשה מצדנו מאמץ גדול, להקל על המצוקה המאוד גדולה. יש צורך דחוף בהיצע יותר גדול ממה שיש במעונות היום. אנחנו בהליכי עבודה ראשונים עם השר חיים כץ. זה אחד הנושאים החשובים והראשונים שהוא עוסק בהם. ישנה תוכנית, שתיקח עוד מעט זמן. הגיל הרך הוא אחד הנושאים המרכזיים שנעסוק בהם. פתיחת מעונות ומשפחתונים רבים, זה המענה האמתי. ככל שיהיו יותר מסגרות כך יינתן מענה מלא יותר".

המשנה למנכ"ל ציינה במהלך הדיון, כי "השנה היו 300 מעונות עם ועדות קבלה, ועד כה כ- 9,500 בקשות נדחו, אך יש תקוה כי יתפנו עוד כשש מאות מקומות שיאושרו לבסוף. כמו כן דיווחה כי ישקלו את דרישת יו"ר הועדה להקל בדרישות שעות ההכשרה של מטפלות ומנהלות משפחתונים העומד על 800 שעות הכשרה. זאת בעיקר לגבי בעלות ניסיון בטיפול בילדים, כמו גננות ואחיות ומורות וכו, בכדי להתגבר על המחסור החמור במטפלות ובמשפחתונים".

ח"כ יעקב אשר שיבח את ההחלטה להגדיל את התקן בתפוסת הכיתות במעונות: "זוהי החלטה נבונה. עדיף שילד יהיה במעון צפוף יותר אך מסודר, מאשר במעון ללא השגחה כלל. ישנה בעייתיות בסנקציות שמטילים על מעונות שסרחו, ע"י הורדת מספר התקנים של הילדים במעונות. מדובר בענישה קולקטיבית כלפי שאר ההורים. צריך למצוא סנקציה אחרת. קיבלתי מספר תלונות מבעלי מעונות ע"כ שנתקלים במצב של ביקוש יתר למסגרות בוגרים במקום פעוטות. על משרד הכלכלה למצוא פתרון נגיש, להסבת המסגרת ללא ביורוקרטיה מיותרת".

יו"ר אגף מנהל ופניות ציבור בארגון נעמ"ת ונציגי ויצ"ו ואמונה, וכן יובלים, העלו את מצוקת בעלי המעונות העומדים מול הורים חסרי אונים שאינם יודעים מה יהיה על ילדיהם כמה שבועות לפני שנת הלימודים. הם טענו כי משרד הכלכלה לא מאשר להם לתת תשובות להורים שכבר התקבלו, עד תום הדיונים בערעורים השונים: "הורים רבים עדיין לא קיבלו תשובות, למרות שהתקבלו ואלפי ילדים נדחו רק בנעמ"ת ואין תשובה".

נציגי משרד הכלכלה הודו כי יש בעיה להודיע על קבלת ילדים לפני שיודעים את תוצאות הערעורים. הגב' יעקובוב מנהלת האגף למעונות יום אמרה: "כל אלה שלא התקבלו מקבלים הודעות שלא התקבלו, כדי שיוכלו לערער. הוצאנו אישור לכל מנהלות המעון להוציא את האישורים עם אלה שכן התקבלו למעון, עם הערה שייתכנו שינויים".

במהלך הדיון ציינו נציגות הגנים והאימהות כי קיים קושי גדול לקבל מענה טלפוני ממשרד הכלכלה. הקושי נובע מההחלטה להגדיל את מספר המעונות ואת מספר הנכללים בהם ולעסוק בשיבוץ הילדים ומתן אישורים למעונות. כל עובדי האגף גוייסו למערך חירום לדון באישורים למעונות, כדי לקלוט עוד ילדים. עוד עלה מצד נציגי משרד הכלכלה כי ישנם כ-600 ילדים שנרשמו באופן כפול. כך שמקומות אלה צפויים להתפנות בקרוב לטובת ילדים שלא נמצא להם מקום.

חבר הכנסת אייכלר סיכם את הדיון:  "אחרי המחאה החברתית, הובטחו מעונות ומשפחתונים לכל ילד. הנה אנו עומדים עם 9,000 ילדים, שאין להם לאן להיכנס בתחילת השנה. נפנה לשר הרווחה חיים כץ שאנחנו מברכים על שקיבל אחריות לתעסוקה ולמעונות. אנחנו מכירים את יכולותיו. יש לחזור מיד לבינוי והשכרה והכשרת מעונות ומשפחתונים. בנוסף יש לאתר מידית עבור הורים שנדחו, מקומות פנויים באזור הקרוב ביותר. כן נדרוש שיסיימו מיד את שיבוץ הילדים. עד ה-15 לחודש, חייב כל הורה לדעת היכן הילד נקלט. לשם כך יש לאתר מידית, את המקומות הפנויים מההרשמות הכפולות. אנו מבקשים שיינתן מענה טלפוני מהיר, לכל ההורים לגבי מצב הקבלה של ילדיהם למעונות".

השארת תגובה