המס על דירה שלישית: "הצעה פופוליסטית"

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין אוהד דנוס פנה במכתב לשר האוצר ולאגף התקציבים נגד ההצעה למיסוי דירה שלישית והלאה • לדבריו, מי שיסבול מהמס הם שוכרי הדירות ותושבי הפריפריה • חבר הכנסת מקלב לכחלון: "אפשר למצוא פתרונות אחרים"

בנייה
בנייה

מתרחבת ההתנגדות למס החדש שמתכנן שר האוצר להטיל על בעלי 3 דירות ומעלה: במכתב לאגף התקציבים ולשר האוצר,כותב יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, "הצעה שעולה ממנה ניחוח פופוליסטי, שאינו ממין העניין".

"בשוק הנדל"ן הישראלי אין ולא יהיו פתרונות קסם. שוק הנדל"ן בישראל מורכב וקשה והשינויים מתרחשים בו באיטיות, גם בתקופות של ירידות מחירים, והיו גם כאלו. ברבות השנים ומעת לעת, חווינו גם ניסיונות והצעות שלא נמצא בהם פתרון לבעיה ועלה מהן ניחוח פופוליסטי, שאינו מן העניין . כזו הייתה תכנית מע"מ 0 שזכתה להתנגדות עזה, גם מצד גורמים מקצועיים באגפכם. כזו היא גם ההצעה בנדון אשר הוגשה לאחרונה להערות הציבור", כתב דנוס בפתח מכתבו.

במכתב מפרט דנוס את החששות מההצעה, "הצעת החוק המוצעת לוקה בחוסר שוויון קיצוני, שאינו מוסיף דבר לצמצום הפערים בחברה הישראלית. כך, בעלים של דירה יחידה ששוויה 5 מיליון שקל לא משלם שקל אחד מס בעוד חברו המחזיק ב-3 דירות ששווין הכולל 3 מיליון שקל, ישלם כ- 20 אלף שקל לשנה. כך, למשל, בעלים של 3 דירות ששווין הכולל 30 מיליון שקל ישלם 18 אלף שקל לשנה, בעוד חברו המחזיק ב-3 דירות ששווין הכולל 5.4 מיליון שקל ישלם אף הוא 18 אלף שקל לשנה. הצעת החוק המוצעת גם אינה מידתית. הצעת החוק אינה מבחינה בין משכירים לכאלה שאינם משכירים. קיימות סיבות רבות ומגוונות מדוע מעדיפים הורי בני מעמד הביניים להותיר נכסים על שמם, בעוד ילדיהם עושים בהם שימוש".

לדבריו, "הסיבה השכיחה ביותר היא הרצון להבטיח את עתידם הפנסיוני ולעיתים האישי, עם הגיעם ל"גיל השלישי". מה שתעשה הצעת החוק, במידה ותהפוך לחוק, היא העברת הנכסים בפועל לילדים, על כל המשתמע מכך. אין מקום לעניות דעתי, להתערבות המדינה ולסיכון עתידם של הורי בני מעמד הביניים, אשר החליטו להשקיע את כספי הפנסיה שלהם במה שנחשב עד לאחרונה מטרה ציונית. מה החלופה? שהממון ממימוש הדירה השלישית יועבר להשקעה בחו"ל?".

יו"ר לשכת השמאים ממשיך וטוען, כי מי שיפגע מההצעה יהיו שוכרי הדירות: "במצב דברים זה, כל שינוי רגולטיבי "משחק" לידי משכירי הדירות ומספק בידיהם תחמושת להעלאה נוספת של שכר הדירה. לא רק בעלי 3 דירות ויותר ינסו להעלות את שכר הדירה בכל הדירות שבבעלותם, כולם ינסו. כך פועל שוק משוכלל, ואין כל סיבה שהפעם יפעל אחרת. ושוב תיפגע האוכלוסייה הרגישה ביותר בישראל, אוכלוסיית שוכרי הדירות". במקביל, אם אכן מטרת החוק תושג, וכתוצאה מכך עשרות אלפי דירות יפלטו לשוק למכירה, יצטמק היצע הדירות להשכרה בלפחות 10%. כל עוד לא תעמיד המדינה פתרון חליפי לכל אותם שוכרים, ברור שגם מי שאינו מושפע מהחוק (בעלי שתי הדירות שמתוכן אחת מושכרת), יעלה את דמי השכירות כתוצאה מהביקוש הגובר".

לדבריו, ההצעה תעמיק את הפערים בין תושבי הפריפריה למרכז, "בעוד ובאזורי הביקוש יגלגלו משכירי הדירות את המיסוי הנוסף לפתחם של שוכריהם, הרי שבפריפריה, היכן שהביקוש לדיור נמוך יותר, קיימת סכנה כי אישור הצעת החוק יביא להיצף נכסים בשוק, וייפגע גם שווי הנכסים של תושבי המקום. וכך, ישיג החוק תוצאה הפוכה לזו המוצהרת, של העמקת פערים בין פריפריה ומרכז…הצעת החוק המוצעת אינה מטפלת במשבר הדיור, לא במישרין ולא בעקיפין, זאת, מהטעם הפשוט כי במידה ותעבור, לא תתווסף ולו דירה אחת לשוק הנדל"ן הישראלי. הדבר היחיד שעשוי להתרחש בתיאוריה הוא, ששוכר דירה יפנה מקומו לבעל דירה חדש, שבהכרח חזק כלכלית יותר ממנו".

לסיום כותב יו"ר לשכת המקרקעין, "בדברי ההסבר של הצעת החוק כתבתם: "..מס זה יתרום הן לחלוקת הכנסות נכונה יותר במשק ולצמצום אי השוויון, והן יהווה תמריץ עבור בעלי הנכסים למכור את הנכס, מה שיגדיל את היצע הדירות בשוק המשני, ויביא להפחתת רמת המחירים." במשפט זה טמונים כל הפרדוקסים והעדר הבנת המהלך עד תום…לאור כל האמור לעיל, אני קורא לכם לשקול מחדש את עמדתכם ולהסיר את ההצעה בנדון מחוק התקציב".

ביום חמישי האחרון פנה ח"כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה) לשר האוצר, בטענה כי  הכוונה להטיל מס על דירה שלישית לא תסייע להורדת מחירי הדירות. לדבריו, טענת האוצר כי ע"י כך יתווספו דירות רבות לשוק אינה נכונה, "אנשים לא ימכרו את הדירה הנוספת שלהם בגלל המס החדש, ובעלי הדירות בסופו של דבר יפילו את ההוצאה הזו על השוכרים ומחירי השכירות יעלו מה שיגרום שהחוסר בדירות לא יפתר. בשביל להציף את השוק בדירות אפשר למצוא פתרונות אחרים".

מקלב המשיך וטען, "בנוסף, אין זה הוגן להטיל מס על העבר על דירות שכבר נקנו, ובעלי הדירות תכננו את תשלום המשכנתא ע"י השכירות, וכעת הכסף ילך לאוצר המדינה. אם כוונת האוצר להקשות על כרישי נדל"ן בעלי הון ולגבות מהם מיסים גבוהים, אלו לא המקרים כאן, שכן ע"פ רוב מדובר באנשים ששיעבדו את קרנות הפנסיה שלהם ואת קופות הגמל של מה שעבדו כל חייהם בשביל לחיות בכבוד לאחר יציאתם לפנסיה, או שמדובר באנשים המנסים לחתן את ילדיהם וחסכו תקופה ארוכה לשם כך, לבוא ולהפיל עליהם מס ולהעשיר בכך את קופת המדינה זה לא תקין, ובפרט שעל הכסף הזה כבר שולם מס".

לדבריו, הסיבה למס היא תחושבה כי בעלי שלוש דירות הם מהעשירון העליון, "התחושה שבעלי דירה שלישית הם מהעשירון העליון וקל להיטפל עליהם היא אינה נכונה כלל. שכן הוכח כי השקעה בדירה נוספת היא השקעה בטוחה ושקטה ועדיפה על השקעות אחרות".

כעת נותר לראות, אם אחרי הלחץ הציבורי, חוק ההסדרים הקרוב יכלול את המס החדש.

השארת תגובה