לילה של חקיקה: הכנסת סגרה מושב במרתון הצבעות

מליאת הכנסת סגרה את מושב הקיץ במרתון הצבעות שנמשך עד השעות הקטנות של הלילה • בסביבתו של יו"ר הקואליציה דוד ביטן האשימו את היו"ר הקודם צחי הנגבי • ח"כ מרב מיכאלי ל'כל הזמן': "הקואליציה התנהלה לאורך כל המושב בדורסנות ובבריונות"

מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

"לכל העוסקים במלאכה הפרלמנטרית המורכבת ומאפשרים לנו את קיומה של דמוקרטיה למופת. אני מודה לעובדי הכנסת המסורים בכל התחומים. אני מאחל לכולנו קיץ טוב. המושב יחודש ב-30 באוקטובר 2016. ישיבה זו, כנס זה ומושב זה נעולים". במלים אלה נעל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין את מליאת הכנסת בשעה 4:15 לפנות בוקר, לאחר שבמהלך הלילה הצביעו הח"כים שוב ושוב על חוקים שונים.

החוק האחרון עליו הצביעו הח"כים במושב זה, הצעת החוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל. הצעת חוק שהיא המשכה של ועדת שטרום. בין היתר קובע החוק, "מוצע לקבוע כי בנק בעל היקף פעילות רחב, כהגדרתו בחוק, לא יעסוק ולא ישלוט או יחזיק באמצעי שליטה בתאגיד שעוסק, בתפעול הנפקה של כרטיסי חיוב וסליקה ובסליקה של עסקאות בכרטיסי חיוב".

הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה ברוב של 32 ח"כים תומכים ללא מתנגדים. עם זאת, חבר הכנסת יוסי יונה זעם על ההצבעה החפוזה עם סגירת המושב, על חוק שעשוי להשפיע על משק המדינה במיליארדי שקלים. "אתם כופים עליי בורות, אני לא מסוגל בזמן הקצר שניתן לנו ללמוד את החוקים. אין לנו בעיה עקרונית להצביע עם הקואליציה, אך ישנם כללי הגינות בסיסיים שנחצו", טען יונה.

מחאת חברי הכנסת מהאופוזיציה גברה בעיקר לנוכח הכנסת חוקים להצבעה בקריאה ראשונה לסדר היום. סגן יו"ר הכנסת חיליק בר (המחנה הציוני) טען, "הבאתם באופן תקדימי 10 חוקים של 108 עמודים, אף אחד לא יודע לדקלם מהם. זה לא חלק מניקוי השולחן בסוף מושב. יו"ר הקואליציה מכתיב לנו הצעות בקריאה ראשונה שאין לאף אחד מהקואליציה והאופוזיציה מושג מה הם. זה לא מכבד את הכנסת ואת החוקים שאנחנו לפחות משקיעים בקריאתם".

גם חברת הכנסת סתיו שפיר, חברת סיעתו של בר כעסה, "אחרי 3 ימים רצופים, אנחנו יושבים שעות ארוכות היום ומצביעים על הצעות חוק ש-98% מהיושבים אינם מבינים אותן. הבית הזה איבד את כל הרוח והנשמה שלו, כשיושבים ח"כים ומצביעים כמו מכונות, נכנסים לוועדות ומצביעים על חוקים נגד הציבור מתוך גחמות פוליטיות. אין לי ספק שאם היו מתעמקים היו משנים הצבעתם. מה שקורה בסוף הוא שיכלו לשבת פה 2 אנשים כי הכל מכור. עמדתכם ידועה ויש לכם רוב קואליציוני ומשמעת קואליציונית שלא ניתן לשבור אותם. רוב האנשים שיושבים פה רציניים והבעיה היא שהם אימצו את כללי המשחק. אל תהיו רובוטים".

בין עשרת הצעות החוק שעברו בקריאה ראשונה, ניתן למצוא חוקים נוספים שישפיעו על המשק. כגון: חוק מס ערך מוסף, להערכת זמן הגשת הדו"ח התקופתי. חוק הגדלת הריבית המיוחדת במקרים שחברת הביטוח לא שילמה תגמולים במועד. כמו כן, חוק ניהול עצמי במוסדות החינוך, הקובע כי רשות חינוך מקומית תנהל את כל התשלומים שמועברים לה על ידי המדינה לשם מימונם של מוסדות החינוך בחשבון בנק נפרד, המיועד למטרה זו.

קודם לכן, הצביעה הכנסת על מספר חוקים החשובים לקואליציה בקריאה שנייה ושלישית. ביניהם: דחיית עליית תאגיד השידור הציבורי ל-30 באפריל; חוק המפלגות, המשנה מספר חוקים בנוגע לחריגת מפלגות מתקציבן; חוק הקובע הקלה לעסקים קטנים ובינוניים במכרזי המדינה; חוק המעניק סמכויות לרשויות המקומיות לקנוס הולכי רגל שצועדים בשביל אופניים או רוכבי אופניים הרוכבים על המדרכות; חוק הספאם; חוק חישוב דמי מחלה לעובד בשל מחלת ילד ועוד מספר חוקים.

ליל הצבעות לא היה חריג, קדמו לכך שלושה ימי דיונים מרתוניים בוועדות ובמליאה, במהלכם אושרו חוקים רבים ובהם: מסגרת התקציב הדו-שנתי; הפטור מלימודי ליבה; חוק המלונות; ייצוג הולם לעובדים עם מוגבלות בגופים ציבוריים גדולים; מאסר על קטין שהורשע בעבירת טרור גם בטרם הגיעו לגיל 14; נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות; הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית; חוק ערוץ הכנסת ועוד.

בסביבתו של יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת  דוד ביטן, סיכמו את השבוע המרתוני ואת מושב הקיץ בכלל, כסימן להצלחתו של ביטן לעומת קודמו בתפקיד צחי הנגבי שמונה לשר ע"פ ההסכם עם ראש הממשלה. "הנגבי במקום להעביר את החוקים שגרמו למחלוקות", אמרו ל'כל הזמן', "הוא פשוט דחה אותם לביטן שהגיע אחריו לתפקיד. ביטן ניהל את הקואליציה בחכמה ובחוזקה. העביר את כל החוקים שהממשלה רצו להעביר, ביניהם גם חוקים מסובכים מאוד, כמו המקוואות ערוץ הכנסת ועוד". מקורביו הוסיפו, "בשונה מהנגבי הוא גם לא נפל בהצבעות". בלשכתו של הנגבי סירבו להתייחס.

ח״כ מרב מיכאלי, יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכזת האופוזיציה, סיכמה ל'כל הזמן': "סיום המושב הלם את האופן בו הקואליציה התנהלה לאורך כל המושב: בדורסנות, בריונות וחוסר כבוד לחוקים שלהם עצמם. ולמרות זאת, האופוזיציה במושב הזה הצליחה למנוע חלק מהנזקים, תמכה במהלכים החיוביים שהיו והשיגה הישגים רבים בוועדות ובהצבעות, במליאה ומאחורי הקלעים, ובחוקים שהעבירה לטובת האזרחיות והאזרחים בישראל".

השארת תגובה