נחשף: הראי"ה פנה ליהודי העולם "הצלינו"

מכתב בכתב ידו של הראי"ה קוק מתקופת מאורעות תרפ"ט נחשף על ידי הארכיון הציוני • במכתב פונה הרב ליהודי העולם, "הצילו בכל הדרכים שאתם יכולים להצילנו"

250px-Abraham Isaac Kook 1924
250px-Abraham Isaac Kook 1924
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

נחשף: בקשתו של מייסד הרבנות הראשית הראי"ה קוק ליהודי העולם בפרעות תרפ"ט. בכתב ידו כותב הרב על נייר מכתבים הנושא את הלוגו הרשמי שלו, "הצילו בכל הדרכים שאתם יכולים להצילנו".

המכתב נחשף לקראת תשעה באב, על ידי הארכיון הציוני המרכזי של ההסתדרות הציונית העולמית בירושלים. בכתב ידו פונה הרב ליהודי העולם: "לכל היהדות. כל היהדות הארצישראלית בסכנה. הצילו בכל הדרכים שאתם יכולים להצילנו במהירות היותר אפשרית ולד' הישועה". את המכתב חותם הרב, "הרב הראשי קוק."

המכתב שממחיש את מצוקת יהודי ארץ ישראל בתקופת מאורעות תרפ"ט נמצא בארכיונו של העיתונאי שלום בן-ברוך (שווארץ). בן ברוך ניהל בתקופת המאורעות את הסוכנות הטלגרפית הארץ ישראלית – JTA, וערך את העיתון ה"פלשתיין בולטין", לימים ה"ג'רוזלם פוסט". במהלך ימי הפרעות סוכנות הטלגרף הפכה לצינור מרכזי להעברת ידיעות על ההתרחשויות בארץ ישראל.

בארכיון הציוני מסבירים את הרקע למכתב, השלטון הברטי, ששלט באותה תקופה בארץ ישראל, הטיל מגבלות על היהודים שבאו לכותל. בצום תשעה באב התרפ"ט הגיעו מתפללים רבים לכותל, אך גם כאלה שבאו להפגין נגד הגבלות הבריטים. הערבים שהתנגדו להפגנה שרפו למחרת ספרי תפילה, ובהמשך אף החלו במהומות בירושלים, חברון וצפת ובשאר אזורי הארץ. המהומות גבו קורבנות רבים מהישוב הדליל באותה תקופה, ואף גרמו לנזק אדיר ברכוש. מאוחר יותר כונו המאורעות "פרעות תרפ"ט".

השארת תגובה