הכנסת דנה בהסדרת עמונה: בהלול תקף את 'העבודה'

דיון סוער התקיים היום בוועדת החוקה של הכנסת סביב פינויו הצפוי של היישוב עמונה • ח"כ סעדי אמר בדיון: "אני שוחר שלום" וח"כ מועלם תקפה: "אתה שוחר רצח יהודים" • בהלול: למפלגת העבודה שאני חלק ממנה, יש חלק בעוול ההיסטורי ביו"ש

עמונה (צילום: ויקיפדיה)
עמונה (צילום: ויקיפדיה)

דיון סוער התקיים היום בוועדת החוקה של הכנסת סביב פינויו הצפוי של היישוב עמונה בעקבות הצעה לדיון מהיר שהגישה ח"כ שולי מועלם-רפאלי. במהלכו של הדיון הסוער, יו"ר הוועדה הוציא מהדיון את חברי הכנסת אוסמה סעדי ושולי מועלם-רפאלי.

ח"כ שולי מועלם-רפאלי שיזמה את הדיון אמרה כי "אין יותר מקום לגירוש יהודים מבתיהם בארץ ישראל. ארץ ישראל שייכת לעם היהודי, הזהות היהודית לא ניתנת לוויכוח. הקשר בין העם היהודי לארצו, בלתי ניתן לניתוק. מעמונה נלך למקומות נוספים ונגדיל את הישוב היהודי בארץ ישראל."

דבריה של מועלם הכעיסו את ח"כ אוסמה סעדי שאמר "אתם מנסים ליישם קו מדיני שיוביל להמשך העימות החזיתי עם העולם והקהילה הבינ"ל שרואה בהתנחלויות, מנוגדות לחוק הבינ"ל. אם תמשיכו לתמוך בסיפוח כל השטחים הכבושים, הסכסוך ימשך ושני העמים ישלמו מחיר דמים. גם בקרב הציבור היהודי, אין רוב לפתרון שלכם. הפתרון היחיד, הוא לפנות את כל ההתנחלויות בשטחים הכבושים ולהקים את מדינת פלסטין."

אחרי דבריו של מועלם הדיון התלהט וח"כ מועלם-רפאלי קראה לסעדי "אתם רוצים לזרוק אותנו לים." ח"כ סעדי השיב "אתם לא מכירים בזכויות העם הפלסטיני." מועלם השיבה "תפיסת העולם שלי, היא להחיל את החוק הישראלי על ההתיישבות ביהודה ושומרון". סעדי לא נותר חייב והשיב "גזלתם את הקרקעות של הערבים. אני שוחר שלום, אני אדיב יותר ממך" ואילו ח"כ מועלם השיבה במתקפה ואמרה "אתה שוחר רצח יהודים ולא שלום."

בדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי: "שבנו הביתה. פה זה הבית שלנו 1,000 שנה לפני שהנביא מוחמד נולד. אז איך ניתן לטעון שגזלנו קרקעות. בית המקדש וממלכת יהודה החלו מאות שנים לפני הספירה, עוד לא שהאסלאם היה בעולם. זה הקושאן שלנו ולכן האו"ם הכיר בארץ ישראל . חזרנו אחרי 2,000 שנות גלות. כעת אנו רק בחדרים החיצוניים, ואנו שואפים להיכנס לסלון. אולם אנו לא רוצים לגזול קרקעות שבבעלות אחרת. זו תפיסת העולם שלנו וכך גם פוסקת ההלכה היהודית".

גם על דבריו של סלומיאנסקי הייתה לסעדי מה לומר והטיח לעבר ח"כ סלומינסקי "אתם בונים על קרקע פרטית, ואח"כ אתם מבקשים להסדיר את הבנייה בחקיקה". סלומינסקי השיב "אין בעלים ואין תובע, יש תנועות שמאל ותאווה להרוס בתים שנבנו ע"י הממשלה. גם אם הייתה טעות, נותנים לבעלים פיצוי כספי או קרקע חלופית. מפלגת העבודה, כשהייתה מפלגת העבודה, לא הייתה מאפשרת לדבר כזה לקרוא. בטח לא ממשלת ימין. לאן הידרדרנו? לא מבררים מי הבעלים, רצים לבג"ץ ומבקשים להרוס. לא הורסים ישוב! אם המדינה הייתה מחליטה, בג"ץ לא היה מחליט אחרת. אני פונה לממשלה שנקראת ממשלת ימין אף שיש לי הערות על כך, לקבל החלטות ולא לאפשר לבג"ץ לקבל החלטות במקומו, כאילו בג"ץ הוא המחוקק. גם למען המטרה הנעלה של השלום, לא הורסים בתים יש פתרונות אחרים. אני תומך בשתי מדינות לשני עמים. מדינה אחת מהים עד הירדן. ומדינה שניה מהירדן מזרחה"

ח"כ יהודה גליק אמר "אם רוצים לבטל את ההריסה בעמונה, זה מאוד פשוט, לבטל את צווי ההריסה! צווי ההריסה שהוצאו בעמונה, הם צווי הריסה מנהליים. בדיוק דקה ייקח לשר הביטחון לבטל את הצווים המנהליים. אם הממשלה רוצה להכשיר את עמונה בהכשר בג"ץ, היא יכולה להודיע כי היא מתכוונת לאשר תב"ע לישוב, ולאחר האישור יוכלו תושביו לבקש היתרי בניה. אם המדינה החילה עד היום כמעט את כל חוקיה באיו"ש, מדוע שלא תחיל גם את חוק התכנון והבניה. בג"ץ קבע שהכנסת רשאית להחיל את חוקיה בכל מקום ללא הגבלה."

בדיון נכח גם חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני) שתקף את המדינה ואת המפלגה בה הוא חבר. בהלול אמר כי "היישוב הזה נולד בחטא, כמו כל הישובים היהודיים ביהודה ושומרון." בהלול אמר למועלם "אין קשר בין הדציבלים של הקול שלך, לצדקת הטענות. את יכולה לצרוח עד השמיים. זה לא יעזור. לא תשני את הצדק והיושר. את נשענת על היסטוריה שנויה במחלוקת. גם למפלגת העבודה שאני חלק ממנה, יש חלק בעוול ההיסטורי ביהודה ושומרון."

תגובה אחת
  1. הערבים שקרנים וצינים תפסיקו בכלל לענות להם .תסתכלו איך אחיהם מתנהגים בסוריה ובתימן וכו' ותבינו עם מי יש לכם עסק

השארת תגובה