חזן: "מתכוון לערער על החלטת ועדת האתיקה"

אחרי שוועדת האתיקה הטילה נזיפה חמורה על ח"כ זועבי וחזן מבהיר חבר הכנסת חזן: בשל החשיבות העקרונית של הנושא אני מתכוון לערער בפני מליאת הכנסת על החלטת הועדה • חנין זועבי: הסתה פוליטית חסרת רסן עומדת מאחורי כל מלה שאמרתי

חבר הכנסת אורן חזן
חבר הכנסת אורן חזן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

תגובות נזעמות במערכת הפוליטית לאחר שוועדת האתיקה החליטה להסתפק בהטלת 'נזיפה חמורה' על חברת הכנסת חנין זועבי שכינתה את חיילי צה"ל רוצחים וביקורת חריפה נשמעה על החלטות הוועדה בנוגע לשאר חברי הכנסת בהם אורן חזן עליו הוטלה נזיפה חמורה ואילו לחברי הכנסת חיליק בר (המחנה הציוני), מיקי לוי (יש עתיד), עליזה לביא (יש עתיד) ונאווה בוקר (הליכוד) נרשמה הערה בלבד.

תחילה הייתה זו ח"כ חנין זועבי שהאשימה את הוועדה בכך שאינה יודעת "להבדיל בין ביקורת לגיטימית לבין דברי הסתה ואלימות פיזית"

לדברי זועבי "החלטתה של ועדת האתיקה להקל עם חברי הכנסת נגדם הגשתי קובלנות, היא אור ירוק להתנהלות בריונית, דורסנית ואלימה. ההכשר שמעניקה ועדת האתיקה להתנהגות בריונית ולהסתה ישירה לרצח, שמתנהלת סביבי זה שנים ארוכות, היא מסוכנת ואנטי אתית. זו הייתה חובתה של הועדה, לא להתחמק מאיומים החמורים הפיזיים של חברי כנסת בתוך הכנסת וגם בתוך דפי הפייסבוק שלהם. אם איומים ברצח אינם מהווים עבירה אתית ואף פלילית, אז מה הם כן מהווים?" תההתה והוסיפה כי "ועדת האתיקה שוב מוכיחה, גם במקרים שמאוד קל להבחין בין הקורבן לבין התוקף, שהיא נשלטת ע״י שיקולים פוליטיים, יותר מאשר ע״י שיקולים אתיים גרידא"

זועבי הוסיפה ואמרה: "הליך הדמוניזציה אותו יזמו חברי הכנסת חזן, בוקר, לוי, לביא ובר בהנהגתו של יו"ר ישיבת המליאה ח"כ חמד עמאר במהלך הדיון ובפרסומיהם בתקשורת ובפייסבוק בהמשך, חורגים דווקא מחופש הביטוי, בהיותם דברי הסתה ואיומים אישיים חמורים. אין דבר בין שיח פוליטי נוקב לבין הקללות וההתנהלות הפרועה והאלימה של אותם חברי כנסת במליאה"

עם זאת למרות הביקורת שהמשיעה זועבי על הוועדה דווקא מהחלטותיה היא מביעה סיפוק רב "העונש של "נזיפה חמורה" מעיד שכל הביקורת החריפה שהייתה נגדי בשבועות האחרונות, מהווה הסתה פוליטית חסרת כל רסן ואתיקה מינימלית. אני עדיין עומדת מאחורי כל מלה שאמרתי, ואמשיך להילחם ואמשיך לתת ביטוי לביקורת כנגד הדיכוי והגזענות. לא חברי הכנסת ולא ועדת האתיקה ולא חוק ההדחה ימנעו זאת ממני" אמרה זועבי

גם ח"כ אורן חזן (ליכוד) מתח ביקורת חריפה על הוועדה שהשוותה אותו לחנין זועבי "לצערי מיום ליום כנסת ישראל הופכת לשמאלנית יותר, מרצה את התקשורת יותר ומאבדת את אמון הציבור יותר ויותר…" אמר חזן והוסיף "אני גאה להיות "נאשם" על ידיכם בכך שבגללי פרצה "מהומת זועבי" בכנסת ועל שחשפתי שוב את פרצופה של המחבלת זועבי ומנעתי ממנה את המשך השפלתנו מעל דוכן הכנסת"

לדברי חזן הוא "בוש בכך שמשווים אותי, את מי שמנע מזועבי להמשיך ולפגוע בחיילי צה"ל, למי שפגעה בצה"ל ובמדינת ישראל ונותנים לנו עונש דומה בחומרתו. נותנים עונש במקום לשבח את מי שלא הסכים לעבור לסדר היום? עונש למי שחשף שוב את פרצופה של טרוריסטית המילים?? הועדה מצאה לנכון לעמוד לצד חברת הכנסת זועבי ולנזוף בי נזיפה חמורה?! אני תמה בלשון המעטה כיצד חברי כנסת אחרים שדחפו ליד הדוכן, ירקו וקיללו, לא קיבלו כמעט מאום ואני שהקפדתי להשאר מרחוק, לא להתקרב למהומה ולאלימות, וישבתי במקומי קיבלתי את הנזיפה החמורה והקשה ביותר מכל כנסת ישראל. אם זו לא רדיפה וניסיון לסתום את פי, בשעה שכולם יודעים מי עומד מאחורי הרדיפה ומוביל אותה, אינני יודע מה היא ציניות, אטימות ורדיפה" אמר חזן ותקף במרומז את יריבו הפוליטי יו"ר הכנסת אדלשטיין.

ח"כ חזן הוסיף ואמר כי "בשל החשיבות העקרונית של הנושא אני מתכוון לערער בפני מליאת הכנסת על החלטת הועדה לעמוד לצד זועבי ולא לצידי ולצד החיילים הקצינים ואזרחי מדינת ישראל"

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) אמר אף הוא בתגובה להחלטת ועדת האתיקה של הכנסת בעניינו בעקבות קובלנה שהגישה נגדו ח"כ חנין זועבי: "גידופם של חיילי צה"ל והסתה נגדם אינם יכולים להיות חלק מחופש הביטוי הפרלמנטרי של אף חבר כנסת. אין לי כל כוונה להתנצל על כך שהגנתי על כבודם ושמם של חיילי וקציני צה"ל"

לוי הוסיף ואמר כי "כחבר בכנסת ישראל וכאזרח המדינה לא יכולתי להשלים עם דברי הבלע שהשמיעה חברת כנסת תומכת טרור מעל בימת הכנסת כנגד חיילי צה"ל, וזאת בזמן שטייסים וקציני צה"ל יושבים ביציע הציבור ועדים להם. לא יכולתי שלא להגיב בבוטות ובהחלטיות על מנת לעצור את דבריה מיד ולא לאפשר לשונאת ישראל הזו להמשיך ולגדף מעל דוכן הכנסת את הבנים של כולנו המשרתים בצה"ל. במהלך דברי הבלע שהשמיעה חברת הכנסת תומכת הטרור מעל בימת הכנסת, היא חזרה מספר פעמים על המילה "רצחו" כדי לתאר את מעשיהם של לוחמי הקומנדו שלנו על ספינת הטרור המרמרה.

גידופם של חיילי צה"ל והסתה נגדם אינם יכולים להיות חלק מחופש הביטוי הפרלמנטרי של אף חבר כנסת. זהו מצב בלתי מתקבל על הדעת והיה צריך לשים לו סוף. היות ויושב ראש הישיבה לא קטע את דבריה מיד והוריד את חברת הכנסת המסיתה באותו הרגע מן הדוכן, פעלתי בעצמי מדם ליבי כדי לעצור את דבריה ולהגן על חיילי צה"ל כפי שמצאתי לנכון. הגם שאני מצר על ההתקרבות לדוכן שאיננה ראויה, אין לי כל כוונה להתנצל על כך שהגנתי על כבודם ושמם של חיילי וקציני צה"ל מול דברי הבלע וההסתה של חברת פרלמנט תומכת טרור שלא צריכה לשבת בכנסת ישראל". דברי לוי.

גם סגנית יו"ר הכנסת חה"כ נאוה בוקר הגיבה להחלטה והאשימה את הוועדה ביישור קו עם זועבי: "צר לי שועדת האתיקה בחרה לישר קו עם חה"כ זועבי. החלטתה לתת עונש קל ולא אפקטיבי אינה מרתיעה והיא נותנת לגיטימציה לקריאתה של חה"כ זועבי לחיילי צה"ל רוצחים. ועדת האתיקה אמרה למעשה- מה שאסור לאחרים- מותר לזועבי. אני סבורה שועדת האתיקה הייתה צריכה לעמוד במצופה ממנה ולקבוע שהאמירות נגד חיילי צה"ל אינן לגיטימיות ואינן חוסות תחת חופש הביטוי. לגבי ההערה שניתנה לי, אני סבורה שניתנה בחוסר צדק והנימוקים של הועדה היו דלים ולא משכנעים."

השארת תגובה