וועדת האתיקה: 'נזיפה חמורה' לזועבי וחזן

חודש אחרי נאומה של חברת הכנסת חנין זועבי במליאת הכנסת – נאום שכמעט והפך לתגרה – דנה וועדת האתיקה בקובלנות שהוגשו נגדה • ההחלטה: 'נזיפה חמורה' לח"כ זועבי וחזן והערה לחברי הכנסת מיקי לוי חיליק בר עליזה לביא ונאווה בוקר

בניין הכנסת
בניין הכנסת

חודש אחרי העימות הסוער במליאת הכנסת שבשיאו כמעט וגלש לאלימות במהלכו כינתה ח"כ חנין זועבי את לוחמי צה"ל בכינוי המקומם "רוצחים" – ועוררה את חמתם של רבים מחברי הכנסת, ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (שני) לנזוף בזועבי 'נזיפה חמורה', זאת בנוסף לח"כ אורן חזן שאף הוא קיבל 'נזיפה חמורה'

כזכור בתום הדיון הסוער הוגשו תלונות רבות לוועדת האתיקה הן מצד שרים וחברי כנסת ואפילו ראש הממשלה טרח והגיש תלונה בעניינה והן אזרחים שפנו אף הם לוועדה. לאחר דיון בשלל הקובלנות שהוגשו ועדת האתיקה מצאה כי מדובר ב"אירוע חמור ומתמשך בו היו מעורבים כמה חברי כנסת, שזכה לתהודה רבה ושללא ספק פגע בכבודה ובמעמדה של הכנסת".הוועדה אף החליטה לרשום הערה לארבעה חברי כנסת נוספים שהתקשו להישאר במקום עקב דבריה של זועבי, בהם חברי הכנסת מיקי לוי, חיליק בר, עליזה לביא ונאווה בוקר.

בהחלטתה של וועדת האתיקה נכתב בנוגע לדבריה של חנין זועבי כי אמירותיה "קיצוניות, מתריסות ולא מעוגנות במציאות ונמצאות לכל הפחות על גבול חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת. אף שאכן חברת הכנסת זועבי לא אמרה את הביטוי 'חיילי צה"ל רוצחים', רוב חברי הוועדה מקבלים בדוחק רב את הסברה כי לא התכוונה להאשים את חיילי צה"ל בהיותם רוצחים, וסבורים כי בצדק כך הובנו הדברים על ידי חברי הכנסת והציבור".

בהחלטת הוועדה בראשה עומד ח"כ יצחק וועקנין (שס) נכתב עוד: "עם זאת, ובשל חופש הביטוי הפוליטי הרחב ממנו נהנים חברי הכנסת, בצירוף העובדה שההפרעות לנאומה לא פסקו לרגע ולא אפשרו לה למעשה להשלים משפט או טיעון סדור מהרגע שבו עלתה לדוכן הנואמים, אין מקום להחמיר איתה זאת הפעם בעניין ההתבטאויות עצמן. דעת המיעוט סברה כי ההתבטאויות נשוא הקובלנות הן התבטאויות פוליטיות לגיטימיות ואין באמירתן כל הפרה אתית. יתרה מזאת, דעת המיעוט סבורה כי חופש הביטוי הפוליטי נועד להשמעת דעות שאינן בקונצנזוס, דוגמת ההתבטאויות שנשמעו במקרה זה".

"עם זאת" מציינים בוועדה כי "כל חברי הוועדה סברו כי ח"כ חנין זועבי הפרה את כלל 2 לכללי האתיקה, בכך שהטעתה ביודעין את יו"ר הישיבה באומרה כי בכוונתה להתנצל, ולא רק שלא עשתה כן, אלא אף ניצלה זאת כדי לחזור על התבטאויותיה – מה שהחמיר את האירוע, שגם כך כבר היה סוער. רוב חברי הוועדה רואים בחומרה מעשה זה, המהווה בעצם הכשלה של יו"ר הישיבה".

עונש דומה הוטל על ח"כ אורן חזן שבנוגע אליו קבעה הוועדה כי "אין ספק שהוא הצית את המהומה במליאה וליבה אותה ללא הפסקה, בניגוד לכל דפוס התנהגות המקובל במליאה, גם בדיונים סוערים. מהרגע שבו חברת הכנסת זועבי נקראה לדוכן הנואמים ועוד לפני שהחלה לדבר, ועד לסיום דבריה, חבר הכנסת חזן לא חדל לצעוק לעברה קריאות ביניים, לרבות ביטויים בשפה נמוכה שנועדו להשפילה ולבזותה כגון 'חתיכת צבועה', 'רוחי לעזה', 'את הדמות של הרוע והשנאה', 'אנחנו נעיף אותך מפה, גם את המשכורת שלך אנחנו ניקח', 'משוט אני אתן לך, לא משט', 'תשבי בפינה שלך. היידה היידה' ועוד כהנה וכהנה ביטויים שמקומם לא יכירם במליאת הכנסת".

יצויין כי בנוגע לחברי הכנסת מיקי לוי, חיליק בר ועליזה לביא, סבורה הוועדה כי גם אם לא ניתן היה מבחינתם לעבור לסדר היום על דבריה של ח"כ זועבי, הרי שבשום מקרה אין הצדקה להתקרב לדוכן הנואמים במליאה באופן שיש בו כדי לאיים על הדובר ולהפריע לנאומו. הוועדה אף קבעה כי "קריאות ביניים אינן דבר זר לפרלמנט, אך התגודדות סביב דוכן הנואמים מתוך מטרה להוריד את הדובר מהדוכן או לסכל את יכולתו לנאום אינה לגיטימית והיא אף בעלת פוטנציאל להידרדר לאלימות פיזית".

השארת תגובה