רשות המסים השיגה רשימת ישראלים שהחזיקו חשבונות בשוויץ

רשות המסים השיגה רשימה של למעלה מ – 8,000 לקוחות ישראלים שהחזיקו חשבונות בנק ב – HSBC שוויץ • מנהל רשות המסים: "קבלת הרשימה מהווה אחד התוצרים המשמעותיים של המאבק בהון השחור"

HSBC צילום: ויקיפדיה
HSBC צילום: ויקיפדיה

עליית מדרגה במאבק בהון השחור: לאחר מאמצים השיגה רשות המסים את רשימת הישראלים שהחזיקו חשבונות בנק ב- HSBC  שוויץ.

בשנה וחצי האחרונות, מאז  נחשף בתקשורת העולמית דבר קיומה של רשימת  לקוחות של הסניף השוויצרי של בנק  HSBC,  עמדה רשות המסים בישראל בקשר עם רשות המס הצרפתית על מנת להשיג את הרשימה הנוגעת ללקוחות הישראלים של הבנק. לאחר מגעים ומאמצים בנושא, קיבלה בימים האחרונים רשות המסים את המידע הכולל למעלה מ – 8,000 לקוחות ישראלים שהחזיקו  חשבונות בנק ב – HSBC שוויץ.

רשימה זו מצטרפת לרשימות נוספות של ישראלים המנהלים חשבונות בנק בחו"ל, עליהן הצליחה רשות המסים לשים את ידה בשנים האחרונות, הידועה בהן היא רשימת לקוחות בנק 'UBS, שחשיפתה הביאה לחקירתם של עשרות לקוחות לא מדווחים ולאחרונה אף הוגשו כתבי אישום ראשונים בפרשה. גם בעקבות פרסום רשימות פנמה פעלה רשות המסים במישורים שונים ומחזיקה היום במידע מקיף על ישראלים שפתחו חברות בפנמה ובמדינות מקלט מס נוספות.

רשימת הישראלים, שהגיעה לידי רשות המסים, היא חלק מדיסק עם פרטיהם של 24 אלף בעלי חשבונות ברחבי העולם, שנלקח ב־2009 על ידי עובד HSBC, ארווה פאלצ'יאני. העובד מכר את המידע לשלטונות המס בצרפת, גרמניה, אנגליה וארה"ב, והמידע הוביל לחשיפת מעלימי מס. עד כה, העבירה משטרת צרפת את הרשימה לרשויות ביוון, ספרד, אנגליה וארגנטינה, וכאמור, כעת גם לרשות המסים הישראלית.

בהתאם לחוק,  אזרח ישראלי רשאי לנהל חשבון בנק בחו"ל אך עליו לדווח עליו  ועל ההכנסות שהופקו בו (ריבית, דיבידנד, רווחי הון וכו') לרשות המסים. הרשומות כוללות מגוון רחב של מסמכים המתעדים את התנהלות הבנק מול לקוחותיו.  בשלב הראשון,  הצפוי להמשך חדשים ספורים,  רשות המסים תבחן ותמיין את החומר ותשווה לדיווחים של אותם ישראלים לרשויות המס. בתהליך מיון המסמכים יזוהו אלה מבין הלקוחות שבהתנהלותם השוטפת מול הרשות כללו דווח על החשבונות וכן, אלו שדווחו על קיום החשבון במסגרת הליך הגילוי מרצון.

כזכור, על רקע החקיקה שאושרה בכנסת לפיה עבירות מס חמורות יחשבו עבירות מקור לפי חוק איסור הלבנת הון ולאור ההיענות הגבוהה והצלחתו של נוהל הגילוי מרצון, הודיעה רשות המסים לפני כחודש כי הוחלט להאריך את המועד האחרון להגשת בקשות, במסגרת הוראות השעה בנוהל,  עד ליום 31 בדצמבר 2016.  בהתאם לסיכום עם משרד המשפטים,  הנוהל והוראות השעה  שתוקפן הוארך יכללו גם חסינות מפני העמדה לדין בעבירות הלבנת הון שעבירות המקור המגבשות אותן הינן עבירות המס עליהן חל הנוהל.  מאז פורסם ב- 7 בספטמבר 2014 הוגשו במסגרת הנוהל סה"כ  5,360 בקשות לגילוי מרצון  ונחשף הון המוערך ב- 18.6  מיליארד שקלים, שיכנס למערכות הדיווח השוטפות ברשות המסים.

מנהל רשות המסים, משה אשר הגיב לפרסום: " קבלת הרשימה מהווה אחד התוצרים המשמעותיים של המאבק בהון השחור והיא מצטרפת למהלכי חקיקה ומהלכים אחרים להשגת מידע על ישראלים שמחזיקים חשבונות בנקים ונכסים בחו"ל, דוגמת פרויקט ה FATCA  והפרויקט המקביל של ה – OECD . בהזדמנות זו אני קורא לכל אותם ישראלים שיש להם הון לא מדווח בישראל ובחו"ל וטרם הגישו בקשה,  להגיש בקשה לגילוי מרצון בהתאם לנוהל".

השארת תגובה