הסוף להונאת קשישים: ביטול עסקה תוך 4 חודשים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית כי אדם בעל מוגבלות, עולה חדש או ותיק יוכלו לבטל עסקאות בתוך ארבעה חודשים, בניגוד ל-14 יום הקבועים בחוק • ח"כ שמולי, "אומרים למבוגרים קחו מתנה, ולא מספרים להם שמדובר בחיובים של אלפי שקלים"

קשיש.  צילום אילוסטרציה: פרי אימייגס
קשיש. צילום אילוסטרציה: פרי אימייגס

הסוף להונאת קשישים: מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק הגנת הצרכן, ע"פ משפחת צרכן מוגבל תוכל לבטל עסקה שרכש תוך ארבעה חודשים. את הצעת החוק יזם חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) יחד עם איציק שמולי (המחנ"צ) ודוד ביטן (הליכוד) וקבוצת חברי כנסת נוספים.

בהצעה שאושרה נכתב, מוצע לקבוע שלצרכן שהוא אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש, כפי שהם מוגדרים בהצעת החוק, תינתן האפשרות לבטל עסקה בתוך ארבעה חודשים, להבדיל מ-14 הימים הקבועים כיום בחוק הגנת הצרכן. ביטול כאמור יתאפשר בעסקה ברוכלות או בעסקת מכר מרחוק שכללה שיחה בין העוסק לצרכן. עוסק רשאי להתנות ביטול כאמור בכך שהצרכן יציג תעודה המעידה על היותו אדם עם מוגבלות, אזרח ותיק או עולה חדש. על פי המוצע, באם העוסק התנה את ביטול העסקה בהצגת תעודה, הצרכן יוכל להציג בפניו מסמך מהמסמכים המפורטים בהצעת החוק, או לשלוח לו העתק של אותו מסמך.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "המציאות מלמדת כי במקרים רבים עסקאות מכר מרחוק נעשות מול צרכנים שלא מבינים את תנאי העסקה בשל הצגתה באמצעים שיווקיים בהליך המכירה, וזאת בין אם הם קטינים, קשישים או מי שהם בעלי מוגבלות נפשית, שכלית או גופנית. במקרים אלו, חולפים לעיתים שבועות רבים עד שנציג מטעם הצרכן, כמו קרוב משפחה או אפוטרופוס יכול לבחון את מסמך הגילוי הנאות שנשלח בסיום העסקה ולוודא כי הוא תואם את הסיכום הטלפוני ואת רצון הצרכן. כך, מתגלים מקרים רבים של קשישים או בעלי מוגבלויות שניצבים בפני חובות כספיים גבוהים מאד, עבור מוצרים או שירותים שהם כלל לא רוצים וכלל אינם מודעים לכך שרכשו אותם."

ח"כ שמולי אמר אחרי אישור החוק, "כולנו מכירים את המקרים האלה איך פעם אחרי פעם קורה מצב שאזרח ותיק או עולה חדש או קטין מגיעים לעמדת מכירה, באים עם כוונה אחת כמו לתקן את הטלפון, אומרים להם על הדרך בואו קחו מתנה, ולא מספרים להם שלא מדובר במתנה אלא בחיובים של אלפי שקלים. עד שהם מגלים שעבדו עליהם, זה כבר מאוחר מידי כי חשבון הוויזה מגיעה אחרי 14 יום. אותן חברות עברו את הגבול בין שיווק להונאה. מדובר בצעד חשוב מאוד במאבק נגד אותן חברות שאיבדו כל רסן במרדף אחר תאוות הבצע הבלתי נגמרת שלהם".

השארת תגובה