עוקף בג"צ: חוק המקוואות עבר בקריאה שלישית

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה שלישית את חוק המקוואות, שנועד לעקוף את החלטת בג"ץ לאפשר למתגיירים רפורמים לטבול במקוואות של המועצות הדתיות • גפני, "לרפורמים בארה"ב אין אפילו מקווה אחת, פתאום הם צריכים פה מקווה"

משה גפני. צילום: הכנסת
משה גפני. צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חוק המקוואות אושר סופית: בתום דיון ממושך ולאחר הסתייגויות רבות, מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שירותי הדת היהודיים, בשמו השני חוק המקוואות, של חבר הכנסת משה גפני וקבוצת חברי כנסת. בקריאה שלישית תמכו 41 ח"כים לעומת 35 שהתנגדו.

החוק שנועד לעקוף את פסיקת הבג"צ בעניין קובע, כי מועצה דתית תהיה רשאית שלא להתקשר בהסכם עם גופים רפורמים או קונסרבטיבים, לשם שימוש במקווה טהרה, אף אם התקשרה המועצה הדתית בהסכם עם המדינה או עם רשות מרשויותיה. בנוסף מוצע כי תחילתו של חוק זה תהיה תשעה חודשים מיום פרסומו כדי לאפשר היערכות ליישומו של התיקון המוצע. במקביל תקים המדינה מקוואות לרפורמים ולקונסרבטיבים במימון הסוכנות היהודית.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "במדינת ישראל, מאז ומעולם, משמשות המקוואות לצרכי מסורת הלכה ומנהג ולשם כך ניתן מימון ציבורי לבניית ותחזוק המקוואות. בעקבות עתירת גופים שמטרתם לקעקע את יסודות היהדות המקובלת במשך אלפי שנים. פסק בית המשפט העליון, כי יש לאפשר לכתות שונות, לעשות שימוש במקוואות טהרה, לצורך טקסים שונים, שנערכים על ידם".

יוזם החוק, ח"כ משה גפני, אמר בסוף הדיון: החוק הזה איננו מפלה בין איש ואישה. כל אדם רשאי על פי החוק הזה לבוא ולטבול במקווה וכל הדיבורים פה שמדובר על סלקציה מדובר באמירות סרק. הייתה הפרה של הסטטוס קוו על ידי בג"ץ, ביקשנו לא להפר את הסטטוס קוו. לרפורמים בארה"ב אין אפילו מקווה אחת, פתאום הם צריכים פה מקווה. מה שהחוק בא זה למנוע מהרפורמים לקבל את הלגיטימציה הזו מהדלת האחורית.

 

ח"כ יהודה גליק מהליכוד תקף את החוק: למה גם במקוואות שזה הדבר היחיד שעוד משותף לנו אנחנו עושים מקוואות לאלה ומקוואות לאלה. ח"כ גפני מה מפריע לך שאישה רפורמית טובלת במקווה? היא לא מפריעה לך לטבול. למה לנו הפילוג הזה? אמרתם שהסוכנות תבנה מקוואות ונציג הסוכנות אמר לי שהם לא מתכוונים לבנות שום מקוואות. זה לא טובל ושרץ בידו זה טובל ושקר בידו. אני מקדיש לכם 30 שניות שכולו קול דממה דקה שכולו תחנונים בשם השם אנא תמשכו את החוק הזה שמפלג אותנו". לאחר מיכן שתק גליק במשך חצי דקה.

השארת תגובה