שגשגו בהמוניכם: נתניהו מתנצל על "הערבים נוהרים"

ראש הממשלה מתנצל בפני ערביי ישראל על אמירתו בבחירות האחרונות "הערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות" • "אנשים רבים נפגעו, אני התנצלתי על האופן שבו הובנו דבריי. אני מבקש מכם אזרחי ישראל לקחת חלק בחברה הישראלית בהמוניכם • צפו

מתנצל: ראש הממשלה בנימין נתניהו התנצל הערב (שני) בפני ערביי ישראל, על קריאתו המפורסמת בבחירות "שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים". בסרטון שפרסם הערב, קורא נתניהו לערביי ישראל "לקחת חלק בחברה הישראלית בהמוניכם".

"אזרחנו הערבים היקרים, מוואטינונא אל-ערב אל-עיזה", פתח ראש הממשלה את דבריו בערבית, והמשיך "לפני שנבחרתי, אמרתי שהמצביעים הערבים באים לקלפיות בהמוניהם. אף על פי שהתכוונתי למפלגה פוליטית ספציפית, אנשים רבים נפגעו, וניתן להבין זאת. אני התנצלתי על האופן שבו הובנו דבריי. אלא שהיום אני מבקש ללכת צעד אחד קדימה. היום, אני מבקש מכם אזרחי ישראל לקחת חלק בחברה הישראלית בהמוניכם. עיבדו בהמוניכם, למדו בהמוניכם, שגשגו בהמוניכם. ישראל חזקה בזכות, ולא למרות, הגיוון והפלורליזם שמאפיינים אותה.

ראש הממשלה המשיך, "למעלה מ-20 אחוז מאזרחנו הם ערבים. אתם הגעתם להישגים מדהימים – שופטים בבית המשפט העליון, חברי כנסת, סופרים בעלי שם, רופאים, רוקחים, יזמים, בעלי חברות בתעשיות ההי-טק, מדענים. אני גאה בתפקיד שאתם ממלאים בהצלחתה של ישראל. אני רוצה שתמלאו תפקיד גדול אף יותר. עכשיו, לכבד מיעוטים הוא לא רק הדבר הנכון לעשות, הוא גם חיוני לקדמה שלנו להתפתחות שלנו. אבל אין די בדיבורים על שוויון הזדמנות ועל השקעות. מה שקובע הוא המעשים. ואני גאה על כך שהממשלה בראשותי קיבלה לאחרונה החלטה להשקיע משאבים גדולים מאוד בקהילות הערביות. היישובים הערביים זוכים לתמיכה חסרת תקדים בתשתיות ציבוריות, בתחבורה, בתעסוקה, ברווחה, בעוד הרבה תחומים. והסיבה לכך היא פשוטה. העתיד שלכם הוא העתיד שלנו".

"נכון, עדיין נותרו פערים מאוד משמעותיים. אני לא אשכח לעולם את השיחה שקיימתי באחת מוועדות הכנסת עם אישה מוסלמית צעירה שבעלה ובניה נרצחו, נורו למוות, באחת הערים הערביות. היא רעדה, היא התחננה בפניי, אמרה לי: "ראש הממשלה, תגביר את החוק והסדר בישוב בו אני חיה". זה בדיוק מה שאנחנו עושים. אתמול אישרה הממשלה חקיקה לחיזוק משמעותי של החוק והסדר ביישובים הערביים. הם משוועים לשחרור מעול הפשע, מעול האלימות. החזון שלי הוא שילדים וילדות ערבים יגדלו בבטחה בידיעה שאין דבר שהם לא יוכלו להשיג במדינת ישראל, כאזרחים שווי זכויות ובעלי ערך בדמוקרטיה שלנו, בכלכלה שלנו, בחברה שלנו".

"היום אני מבקש מכולכם להצטרף אליי במאמץ הזה. לכל אחד ואחת מאתנו יש תפקיד. על היהודים והערבים להושיט יד זה לזה, להכיר את המשפחות, להקשיב זה לזה. על היהודים והערבים להפגין זה כלפי זה את אותו יחס של כבוד והגינות שהייתם רוצים שאחרים יפגינו כלפי המשפחות שלכם. הארץ שלנו קטנה מדי וגם יקרה מדי כדי להכיל כל כך הרבה מחלוקות ושטנה. הבה נפעל יחד, ערבים ויהודים כאחד, כדי להתקדם קדימה בחתירה הנאצלת לעבר שוויון וכבוד לכולם. אני מאמין בזה, אני בטוח שגם אתם", סיים נתניהו.

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיב לסרטון של ראש הממשלה: "ראיתי הערב את הסרטון ושאלתי את עצמי האם מדובר באותו אדם שניסה בכל מאודו למנוע את התוכנית הכלכלית, שניסה להוסיף עוד ועוד התניות עד שהתכנית תהיה בלתי ישימה? האם זה אותו ראש ממשלה שהסית כנגדנו בבחירות ומאז רק הלך והחריף באמירותיו המסיתות? כשראיתי שבחרת לפנות אלינו גם באנגלית הבנתי בדיוק לאן המסר הזה מיועד ומה מטרתו. לכן אני אומר לראש הממשלה בשם הציבור הערבי שאת מפגן הצביעות שלו הערב אנחנו לא קונים".

השארת תגובה