בגלל הצהרת בלפור: הפלסטינים יתבעו את בריטניה

שר החוץ הפלסטיני נאם היום בפסגת הליגה הערבית, במהלך נאומו קרא השר למזכירות הליגה לסייע להגיש תביעה נגד ממשלת בריטיניה על פרסומה של הצהרת בלפור • השר נאם בשם אבו מאזן שנעדר מהמפגש בעקבות מות אחיו

אבו מאזן באו"ם
אבו מאזן באו"ם

מאשימים את בלפור: במהלך נאומו של שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, בפסגת הליגה הערבית במאוריטניה, קרא השר למדינות הליגה לסייע לפלסטינים להגיש תביעה נגד בריטניה על הצהרת בלפור מ-1917. לדבריו, ההצעה, שתמכה בהקמת בית לאומי ליהודים, הובילה למעשה לנכבה ב-1948.

"אנחנו פועלים לפתיחת תיק הפשעים הבינלאומיים שבוצעו נגד עמנו, מימי המנדט הבריטי דרך מעשי הטבח שנעשו בשנת 1948 ואחריהם. עם ציון מאה שנים לטבח ההיסטורי הזה, ובעקבות התמשכותה של הטרגדיה, אנו מבקשים מהמזכירות הכללית של הליגה הערבית לסייע לנו להגיש תביעה נגד ממשלת בריטניה על פרסומה של הצהרת בלפור אשר גרמה לנכבה של העם הפלסטיני".

את הדברים אמר שר החוץ הפלסטיני בשמו של יו"ר הרשות אבו מאזן, שנאלץ להיעדר מהכינוס בשל מות אחיו. שר החוץ אף תקף במרומז, מדינות ערביות שיהיו מוכנות לעשות צעדי נורמליזציה עם ישראל, כל זמן שלא הסתיים הסכסוך הישראלי פלסטיני.

בהודעת הסיכום של הפסגה, שהייתה אמורה להימשך יום נוסף אך לבסוף קוצרה, בירכו מנהיגי מדינות ערב על יוזמת השלום הצרפתית לפתרון הסוגיה הפלסטינית. המדינות קראו לישראל  לחתום על האמנה הבינלאומית לאי הפצת נשק גרעיני. הודעת הסיכום קוראת ליישם את כל ההחלטות הבינלאומיות המורות על סיום הכיבוש הישראלי ונסיגה ישראלית מכל השטחים הערביים, כולל מהגולן.

השארת תגובה