פלורליזם? ח"כים סירבו להשתתף ב'מצעד' החרדי

חברי הכנסת שדיברו בשבוע שעבר על פלורליזם סירבו לפניית "הקהילה החרדית בקריית יובל" שפנו אליהם בבקשה להשתתף במצעד מחאה חרדי נגד אפליה מצד המנהל הקהילתי בשכונה • מתברר: הח"כים מאמינים בפלורליזם רק לצד אחד בלבד

שכונת קרית היובל
שכונת קרית היובל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

רק השבוע השתתפו עשרות ח"כים במצעד בשם הסובלנות והכלת האחר, אך כשפנינו לברר האם יגיעו למצעד חרדי שימחה על האפליה נגד המגזר, נאלמו דום.

"החברה הישראלית מגוונת ומורכבת מערב-רב של זהויות. רבים מאיתנו חוו דיכוי ואפליה. בכל מקרה שכזה עלינו לדבוק במצוות ׳ואהבת לרעך כמוך׳ ולזכור את דברי הרמב"ם, כי 'המתכבד בקלון חברו, אין לו חלק לעולם הבא'. הפלורליזם הוא מקור לחוסנה של החברה הישראלית ואת השונה מאיתנו עלינו לקבל באהבה", אמר השבוע חבר הכנסת עמיר פרץ. פרץ לא היה לבד, אליו הצטרפו חברי כנסת מימין ומשמאל למפה הפוליטית. למרות זאת, מתברר שקריאתם לסובלנות ופלורליזם, היא עד לחברה החרדית. עד ולא עד בכלל.

'כל הזמן' יזם פנייה פיקטיבית, המתארת מצעד של חרדים נגד אפליה, הח"כים "המכילים והסבלנים" שהשתתפו השבוע במצעד בירושלים הוזמנו להשתתף. ביניהם: השר גלעד ארדן (הליכוד) וחברי הכנסת יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ, עמיר פרץ, איציק שמולי, נחמן שי, מירב מיכאלי, קסניה סבטלובה, יעל כהן-פארן ויואל חסון מהמחנה הציוני. גם לחברי הכנסת של יש עתיד בהם יו"ר המפלגה ח"כ יאיר לפיד וחברי הכנסת חיים ילין וקארין אלהרר פנינו, ואפילו לחברת הכנסת תמר זנדברג ממר"צ נעשתה פנייה.

"בשנים האחרונות סובלים תושביה החרדים של שכונת קריית יובל בירושלים מאפליה קשה וחמורה כולל מאבקים סביב הזכות הבסיסית והחוקית של התושבים החרדיים בשכונה להתגורר במקום", נפתחה הפנייה ששוגרה לחברי הכנסת, בשם הקהילה החרדית בשכונה המתחרדת שבבירה. "כחלק מהמאבק, הקהילה החרדית נרדפת הן מצד המינהל הקהילתי המסרב להכיר בזכויות השוות של כלל התושבים במקום והן מצד שאר הרשויות המסרבות להקצות כיתות לימוד לגני הילדים ובתי הספר דבר שגורם לאלפי ילדים לעזוב מידי יום את השכונה ולהרחיק לשכונות מרוחקות בעיר" נכתב.

בפנייה ששוגרה לחברי הכנסת ודובריהם נכתב עוד, כי "לאחר שכשל כוח הסבל של תושבי השכונה, הוחלט לקיים בשבוע הבא ביום שלישי הקרוב (27/07) צעדה של הקהילה החרדית בשכונה, על פני כשלושה רחובות. בסיום המצעד יתקיים כינוס המוני בגינה השכונתית, שם נביע דרישה להכרה מלאה של הרשויות, היות ומדובר במאבק מיותר המתנהל על גבם של ילדים רכים אשר אמורים להיות מחוץ לכל תעלול ולכל ויכוח. אנו נשמח באם תוכל/י להשתתף בצעדה או לכל הפחות בכינוס ולהביע את הזעקה שאולי תוביל לסובלנות המתבקשת".

אלא שלמרבה הפלא, אף חבר כנסת שקיבל את הפנייה לא אישר את השתתפותו ב'מצעד' או לכל הפחות ב'כינוס' שתוכנן בדסק הפוליטי של 'כל הזמן'. יתרה מזאת, לא רק שחברי הכנסת לא אישרו את השתתפותם, רובם אפילו לא טרחו להגיב לפנייה שהגיעה אל שולחנם. מתוך כ-15 חברי כנסת, רק כשלושה טרחו והגיבו. הראשונה מבין שלושת המגיבים הייתה חברת הכנסת קסניה סבטלובה, שדוברה הגיב בשמה וגילה אכפתיות מסוימת לעומת שאר חברי הכנסת. "שלום, תודה על הפניה שלך. נלמד את המקרה ונלמד כיצד נוכל לסייע. לצערי, לא נוכל להגיע להפגנה", מסר הדובר.

גם עמיתה למפלגה, חבר הכנסת עמיר פרץ, הגיב לפנייה. מלשכתו נמסר: "העברנו את הפנייה שלך, אני לא יכול לתת התייחסות בשעה הזאת. בכל מקרה שיהיה רק טוב". מיותר לציין, כי למרות הימים שחלפו מאז הפנייה ועד למועד כתיבת הכתבה לא התקבלה תגובה נוספת. בלשכתו של חבר הכנסת מיקי לוי (יש עתיד) שרק היום הציג את "דאגתו" הרבה לילדים החרדים, לאחר שהממשלה אישרה את הצעת חוק פטור מלימודי הליבה למוסדות הפטור, לא מצאו זמן להגיע לכינוס ולמצעד. בלשכתו בחרו להגיב בלקוניות, כי "מפאת לוח הזמנים, מיקי בכל מקרה לא יוכל להשתתף".

אז למי שתהה, בישראל 2016 דואגים רק שהחרדים יהיו סובלניים ואילו במקרים הפוכים אפילו תגובה בקושי שמתקבלת.

סייע בהכנת הכתבה: רפי פרלשטיין

2 תגובות
  1. תתביישו לכם מוציאים לעז על שליחי הציבור של המחנ"ץ

  2. צבועים דוחים

השארת תגובה