תלונה לרשם המסים: ארגון השמאל מעלים מס

מתלונה שהוגשה לרשם המסים עולה לכאורה כי ארגון "דרכנו" מעלים מסים באמצעות מלגות לסטודנטים המותנות בפעילות פוליטית, מלגות המחויבות במס על פי חוק • "דרכנו" ל'כל הזמן': "התנועה מקפידה על קלה כחמורה בדיני מסים בפרט ובחוקי מדינת ישראל בכלל"

V-15 שלט של הארגון בבחירות האחרונות צילום: עמוד הפייסבוק של הארגון
V-15 שלט של הארגון בבחירות האחרונות צילום: עמוד הפייסבוק של הארגון

ארגון השמאל "דרכנו", גלגול של תנועת V15 שלחמה למען הפסדו של נתניהו בבחירות האחרונות, מעלים לכאורה מס באמצעות מתן מלגות לפעיליו בניגוד לחוק. כך עולה מתלונה שהגיש ארגון "לביא" זכויות האזרח ומנהל תקין, לרשם המסים.

תנועת "דרכנו" יצאה לאחרונה למבצע פעילות בהיקף כלל ארצי והחלה לגייס רכזי פעילות בקמפוסים השונים ברחבי הארץ. במייל שהופץ בידי אנשי התנועה נכתב, כי התפקיד יכלול: "הובלת קמפיינים בקמפוסים ברוח ערכי התנועה, הובלת קבוצת פעילים ופעילויות, גיוס מתנדבים, ארגון אירועים, שיתופי פעולה מול קמפוסים אחרים ועוד". עוד צויין במייל, כי הרכזים בקמפוסים ישתתפו "בתוכנית הכשרה שנתית שתפגיש אותם עם חזית העשייה הציבורית בישראל".

הסטודנטים יתוגמלו באמצעות מלגה בסך 10,000 ₪ עבור פעילות במשך שנת הלימודים. המלגה תשולם לסטודנט באמצעות צ'ק בשתי פעימות של 5,000 ₪. בתלונה שהוגשה באמצעות עו"ד אביחי בוארון, עולה כי אנשי הארגון מתעלמים לכאורה מפקודות מס הכנסה.

מגישי התלונה מתבוססים על סעיף 9(29) לפקודת המס, שם נכתב כי מלגה אשר ניתנת עבורה תמורה כלשהיא איננה פטורה ממס, דהיינו איננה פטורה ממס הכנסה ואיננה פטורה ממס שכר שעל המעביד לשלם. בארגון לביא מדגישים, כי אין לדמות מלגה זאת למלגת 'פרח' וכדו', משום שבחוזר רשות המסים נכתב במפורש, כי מלגות 'פרח' הינן מלגות הקשורות "לפעילות קהילתית או חברתית של הסטודנט או החוקר מטעם מוסד הלימוד והמחקר או בזיקה אליו", ואילו פעילות תנועת דרכנו ממשיכת ארגון V15 הינה פעילות פוליטית כפי שידוע לכל וכפי שאנשי תנועת דרכנו מעידים בעצמם על תנועת דרכנו שהיא תנועה אזרחית פוליטית.

עוד מציינים בלביא, כי מהמידע שנאסף על ידם עולה כי תנועת 'דרכנו' היא זאת שמשלמת את המלגות הפטורות ממס לסטודנטים, וכי תשלום המלגות מאת גוף שאיננו מוגדר כמוסד להשכלה גבוהה או מוסד מחקר כהגדרתו בחוק מונע פטור מתשלום המס על המלגות. "אשר על כן, אבקשך להפעיל את סמכותך ולהורות על חקירת הפרשה בהקדם וזאת על מנת למנוע את המשך חלוקת המלגות בפטור ממס שלא כדין, להורות על חיוב המלגות שכבר חולקו במס הכנסה ובמס שכר כמתחייב על פי חוק, וכן להנחות את הגורמים האמונים על העברת הממצאים הפליליים מחקירת פרשה זו לרשויות האכיפה", כתב עו"ד בוארון בתלונה.

מארגון לביא זכויות האזרח ומנהל תקין נמסר בתגובה לדברים: "ההתנהלות של ארגון v-15 ושל ארגון קול אחד מנוגדת לחוק וחותרת תחת סדרי המנהל התקין בישראל. אנו מצפים שנבחרי הציבור ורשויות האכיפה יפעלו לחקירת הפרשה ולמיצוי הדין".

ב"דרכנו" הכחישו את האשמות נגדם, בתגובה ל"כל הזמן" מסרו: "תנועת דרכנו, מיסודה של חברת קול אחד – וואן ווייס, מקפידה על קלה כחמורה בדיני מסים בפרט ובחוקי מדינת ישראל בכלל, והדבר נכון גם לגבי מלגות הסטודנטים".

תגובה אחת
  1. עכשיו ברור מה פירוש השם "דרכנו"…

השארת תגובה