בושה: חברי הכנסת נעדרו מהדיון על מלחמת לבנון

בדיון לרגל עשור למלחמת לבנון השנייה במליאת הכנסת נכחו פחות ממחצית חברי הכנסת ורק שלושה שרים השתתפו בדיון • יו"ר הכנסת התנצל בפני המשפחות השכולות ונזף בח"כים הנעדרים, "לפני שמגיעים להיות ראש הממשלה או שר צריך להגיע ולשבת כאן בכיסא"

מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אדלשטיין נזף בח"כים במליאה: בתום הדיון על מלחמת לבנון השנייה שהתקיים היום (שלישי) במליאת הכנסת, אמר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "אני רוצה להתנצל בפני המשפחות השכולות, גם אלה שנמצאים ביציע וגם אלה שצופים בנו על כך שרוב חברי הכנסת בחרו שלא לכבד את האירוע בנוכחותם במליאה".

במהלך הדיון בו השתתפו נציגי המשפחות השכולות, נכחו פחות ממחצית מחברי הכנסת ורק שלושה שרים השתתפו בדיון, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר החינוך נפתלי בנט ושר הרווחה חיים כץ. אדלשטיין נזף בחברי הכנסת שלא נכחו, "אם אנחנו מדברים על איחוי הקרעים בין ההנהגה לציבור בישראל אז אולי זה הדבר הקטן, לפני שמגיעים להיות ראש הממשלה, או שר החוץ או שר הביטחון, לפחות להגיע ולשבת כאן בכיסא". גם דוד ביטן, יושב ראש הקואליציה הצטרף לדברים והתנצל בפני המשפחות השכולות.

בדיון השתתף גם נישא המדינה ראובן ריבלין. ראש הממשלה נתניהו אמר בדיון,  "מלחמת לבנו השנייה פרצה בחטף אבל המשמעויות ארוכות הטווח שלה עדיין איתנו. אי אפשר לנתק את המערכה שידענו לפני עשור מהתפתחויות שקדמו לה ומהתפתחויות שבאו בעקבותיה. חיזבאללה ראה בנו מדינה רפה שחסרה חוט שדרה חזק, חברה חלשה מקורי עכביש שעייפה מלהילחם ולהגן על עצמה. באה המלחמה והוכיחה את ההפך הגמור, היא הוכיחה את נכונות תפיסת קיר הברזל. אזרחי ישראל גילו חוסן וכוח עמידה, חיילי המילואים נקראו לדגל והתייצבו ביום פקודה.

נתניהו התייחס להפקת הלקחים בעקבות כשלי המלחמה, "במלחמת לבנון היו הישגים אך המלחמה חייבה אותנו לחשבון נפש נוקב ולהפקת לקחים יסודית. זו הייתה מלחמה רבת כשלים וליקויים הן ברמה האסטרטגית והן בביצוע. המלחמה חשפה חוסר מוכנות במערכים רבים ואי כשירות שפגע בהשגת יעדים חשובים. מיד אחריה נאלצנו להפשיל שרוולים ולהתחיל לתקן. תהליך ההפקה ויישום הלקחים נמשך עד היום".

ראש הממשלה איים "נגיב בעוצמה", "בגבול עם לבנון שורר שקט אבל הוא מותנה בהרתעה יעילה ורציפה, לא חד פעמית אל יעילה ומתמשכת. על כל תוקפנות נגיב בעוצמה רבה, לאף אחד לא תהיה חסינות. אויבנו טעו בנו לפני עשר שנים, אני ממליץ להם לא לטעות בנו פעם נוספת. הביטחון שלנו מעוגן בנחישות שלנו, באומץ ליבם של החיילים ובחוסנם של אזרחינו".

לסיום אמר נתניהו, "בראייה לאחור המלחמה הייתה קו פרשת מים ביחסי קיצונים מתונים במזרח התיכון. היא הייתה הקדימון למאבק באסלם הקיצוני. הרדיקליות השיעית לא נותרה לבדה בזירה והקנאים הסונים בהובלת דאע"ש מתחרים בהם.ישראל היא מעוז קדמי של העולם הדמוקרטי מדינת חיץ בין תרבות לברבריות. תופעת המחבלים המתאבדים מוכרת כיום בארצות רבות, לצערנו היא מחוללת שמות בערים מרכזיות בעולם המערבי. מטרת הטרוריסטים היא לגדוע חיים בבדרך להנפת דגל החליפות על חורבות הטרור. ייתכן שיש עדיין בעולמנו כאלה שבוחרים לעצום עיניים ולחיות בהכחשה אני אומר להם הגיע הזמן להתפקח. ישראל לא תשלים עם נשק גרעיני בידי איראן וגם איננו מבליגים על הניסיונות של איראן לפתוח חזיתות נוספות נגדנו. הקווים האדומים שלנו ברורים, פעלנו ונפעל למנוע העברת נשק מתקדם מאיראן ומסוריה לחיזבאללה. מי שחשוב שיקיז את דמינו ללא תגובה טועה טעות קשה ביותר אלה אינם רק מילים אלה פעולות חוזרות ונשנות לגבות את המילים שלנו".

 

 

השארת תגובה