אישום: ריססו והציתו רכבים כ'נקמה' על הפיגוע בשרונה

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד שלושה קטינים יהודים, שביצעו 'תג מחיר' בכפר יפיע בעקבות הפיגוע בשרונה שנים מהם, ריססו גרפיטי והציתו רכבים בכפר עורכי דינם טוענים, כי ההודאה הוצאה מהם בכח לאחר חקירות אגרסיביות

תג מחיר ביפיע
תג מחיר ביפיע
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

פרקליטות מחוז צפון  הגישה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי לנוער בנצרת  כתב אישום נגד שלושה קטינים יהודים – בכיתות ט'-י' .  כנגד שני נאשמים  מיוחסות  עבירות של  חבלה במזיד ברכב ממניע גזעני, הצתה ושיבוש מהלכי משפט ונגד הנאשם השלישי מיוחסת עבירה של אי מנעת פשע .

מעובדות כתב האישום  שהוגש באמצעות עו"ד יעל כ"ץ עולה, כי עם מיד לאחר הפיגוע בשרונה, בחודש שעבר  בתל אביב  שבו  נרצחו 4 ישראלים ונפצעו 16 בני אדם. החליטו הנאשמים  לנקום את מותם של נרצחי הפיגוע  וביצעו פיגוע נקמה.

ביום 9/6/16, בשעות אחר הצהריים, ובמסגרת תכניתם המשותפת לנקום באזרחים ערבים, ניגש אחד הנאשמים  אל פינת ישיבה המשמשת את תלמידי הישיבה למנוחה  'זולה', אשר שוכנת בחורשה סמוכה לישיבה והטמין במקום תיק גב, אותו הכין מבעוד מועד, ובו בקבוק מלא בנזין, תרסיס צבע, קפוצ'ון וכפפות ושב לישיבה.

בהמשך אותו יום, בסמוך לחצות הלילה, נפגשו שניים מהנאשמים על גג הישיבה  ושוחחו על הפיגוע בשרונה ועל רצונו של אחד מהנאשמים לנקום את מות הנרצחים וסיפר לו כי הלילה יצאו הוא וחבר נוסף "לעשות מעשה" ביפיע כנקמה וביקש מהנאשם הנוסף (השלישי)  כי בעת שיצא ביחד עם חברו לבצע את הפיגוע, ימתין  על מדרגות החירום של הישיבה ויתצפת על השביל המוליך ליפיע, זאת בכדי לוודא שהוא  וחברו שבים בשלום והבהיר לו  כי אם לא ישובו תוך שעתיים לישיבה, יודיע לגורמי הישיבה על היעדרם ועל כך שיצאו לכיוון יפיע.

ביום 10.6.16 בסמוך לשעה 2:00, יצא הנאשם המרכזי  אל ה'זולה', לקח את התיק אותו הטמין במקום מוקדם יותר, והמתין לבואו של הנאשם השני עמו קבע להיפגש מבעוד מועד.  בתוך כך, החליף הנאשם  את החולצה הקצרה שלבש בקפוצ'ון שהיה בתיקו, וקשר את החולצה על פניו באופן שרק עיניו ייראו. כעבור מספר דקות הגיע לזולה הנאשם השני,  לבוש בקפוצ'ון וקשר, אף הוא, על פניו חולצה שתסתיר את פניו.  שני הנאשמים עטו כפפות על ידיהם ויצאו  יחדיו דרך חורשה לעבר יפיע.

שני הנאשמים הגיעו אל שער מגרש נעראני, קפצו מעליו  ונכנסו אל שטח המגרש. שם ריסס אחד מהם, באמצעות תרסיס הצבע שהביאו עימם, כתובות נאצה על שלוש משאיות שחנו במקום וכתב עליהן את הדברים הבאים: "נקמה", "נקמת נרצחי תל אביב" ו"תג מחיר" . במקביל, שפך הנאשם השני  את הבנזין, בו הצטיידו מבעוד מועד, על רכב  שעמד במקום והצית אותו.

כתוצאה ממעשי שני הנאשמים התלקח הרכב ונשרף כליל. רכב נוסף, שעמד בסמוך עלה אף הוא באש וניזוק חלקית. כוחות כיבוי , אשר הוזעקו למקום ע"י בן משפחה של בעל המגרש, השתלטו על האש וכיבו את השריפה.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לעצור שני הנאשמים המרכזיים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם , הנאשם השלישי שוחרר בתנאים.

את השלושה מייצגים עורכי הדין עדי קידר וליאור בר זוהר מטעם ארגון חוננו, אשר טוענים כי הקטינים הודו במעשה רק בעקבות חקירות אגרסיביות, איומים ומניעת שינה, וכי על בית המשפט יהיה לבחון את קבילות ההודעה.

עו"ד ליאור בר זוהר אמר בתגובה: "הקטינים הוחזקו בתנאים לא אנושיים ונחקרו במשך רוב שעות היממה. מלכתחילה העבירות החמורות, שהן החברות בארגון טרור, לא מופיעות בכתב האישום. העבירות נוספו בהתחלה בשביל למנוע מהנאשמים את המפגש עם עורך דין, מה שבאמת נעשה. יש חשש גדול שהנאשמים הודו בדברים שהם כלל לא עשו לאחר שההודאות חולצו מהם בחקירת שב"כ אינטנסיבית, תוך פגיעה בזכויות שלהם ומבלי שנפגשו עם עורך דין".

אחד הקטינים תיאר בפני עורכי הדין כי "חוקר תפס לי את הראש והרים אותו כלפי מעלה", כאשר הופעלה כלפיו גם אלימות מילולית שכללה קללות קשות והטחת אמירות שהוא "מחבל" והוא "הולך לראות מה זו חקירת שב"כ אמיתית".

בנוסף נמנעה שינה מהנער בלילות הראשונים של המעצר עד שהודה במיוחס לו, והחקירה בה מסר הודאה נמשכה עד השעות הקטנות של הלילה בניגוד לחוק הנוער.

הקטין השני תיאר גם הוא התנהלות דומה שכללה דיבור גס ובוטה כלפיו וכלפי בני משפחתו מפי החוקרים. החוקרים שיקרו לנער והודיעו לו כי סגרו את הישיבה בה הוא לומד בגלל שנעצר ואם לא יודה הישיבה לא תחזור לתפקד.

בנוסף תיאר הקטין כ י החוקרים "מתחו את ראשו לאחור", וכי אחד החוקרים ירק עליו. בנוסף החוקרים צרחו באוזניו בזמן החקירה.

הנער, שנחקר שעות ארוכות מדי יום עד שהודה, אף תיאר כי החוקרים התנו מתן אפשרות לתפילה ותנאים בסיסיים בהודאה במעשה, ואמרו לו כי אם לא ישתף פעולה בחקירה לא יקבל אוכל ואפשרות לאכול ולהתפלל.

בעקבות הדברים שלח עו"ד עדי קידר מארגון חוננו מכתב תלונה חריף ליחידה לפשיעה לאומנית בימ"ר ש"י המנהלת את החקירה ובה דרש כי הקטינים יבדקו בידי רופא ופסיכיאטר שכן אחד הנערים אף סובל כתוצאה מהחקירות הקשות מנדודי שינה.

אירוע חמור נוסף מתואר בתלונה נפרדת. לאחר שכבר הותר המפגש עם עורכי הדין, ביקש אחד הקטינים למסור בחקירתו את תלונותיו על יחס משפיל, אלימות ומניעת שינה אשר גרמו לו להודות. על פי התלונה שהגיש עו"ד קידר, לאחר שמסר את הדברים, הודיע לו חוקר מימ"ר ש"י שחקר אותו כי במידה והוא רוצה שדבריו ירשמו, הרי שהוא יחזיר אותו לחקירה במתקן השב"כ בידי חוקרי השב"כ. הקטין, שחשש לחזור שוב למתקן השב"כ, ביקש מהחוקר שימחק את הדברים ולא יתעד את תלונותיו, וכך אכן נעשה.

"לתדהמתי, לדבריו של מרשי החוקר אכן מחק את הדברים", כתב עו"ד קידר, "אולם אני סמוך ובטוח כי החוקר לא נקט בדרך זו שכן החובה לתעד את כל ההתרחשויות בחדרי חקירות ברורה מאליה ויש לתעד ולתאר כל התרחשות באשר היא".

מעצרם של הקטינים הוארך עד ליום ה' הקרוב לצורך קבלת תסקיר שירות מבחן בעניינם.

השארת תגובה