3.5 שנים, 3 יבשות ו-7 מדינות: המסע של הרב ברלנד

לפני למעלה מ-3 שנים עזב הרב ברלנד את הארץ והחל לנדוד בעולם, הבוקר המסע הסתיים בנשיקה לאדמת הארץ • "כל הזמן" משרטט את את נתיב המסע, משוויץ ועד ליהונסבורג • מיוחד

7993e78b-f209-4646-81f7-a000dca04719
7993e78b-f209-4646-81f7-a000dca04719
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מנהיג קהילת שובו בנים הרב אליעזר ברלנד נחת היום בישראל, ירד ונשק לאדמה, ובכך חתם מסע נדודים שנמשך מעל ל-3, הקיף 7 מדינות ו-3 יבשות מאז עזב את ישראל. בשורות הבאות מביא 'כל הזמן' את תקציר המסע חובק העולם.

לפני מעל ל-3 שנים, יצא הרב ברלנד את הארץ לשוויץ בעקבות חשדות שונים שנקשרו בשמו ואי סדרים שהתרחשו בתוך הקהילה בראשה עמד. משם טס הרב למיאמי לתקופה קצרה שאחריה חזר לשוויץ.

מרוקו: משווייץ שם הרב את פעמיו למדינה הצפון אפריקאית, מרוקו. שם החלה לראשונה להתפתח סביבו מעין חסידות נודדת שתלווה את הרב בשנים הקרובות לכל מקום בו ילך. במרוקו חווה הרב על פי מקורביו כמה רגעים יפים מאד כאשר בני קהילתו החלו להגיע לשם לקבלת ברכות, להתפלל עם הרב, כמו גם עריכת חופות, בר מצוות ובריתות מילה שנערכו במקום.

לאחר תקופה במדינה ובעקבות זרם החסידים שהלך וגבר באותם ימים, ביקשה ממשלת מרוקו ממקורבי הרב לעזוב את המדינה, בין היתר מחשש לשלום המבקרים הרבים במדינה המוסלמית.

זימבבואה: היעד הבא של הרב היה מדינה אפריקנית נוספת; זימבבואה מוכת העוני. לאחר שעזב את מרוקו חיפשו מקורבי הרב מדינה שבה אין הסכם הסגרה עם מדינת ישראל והפור נפל על זימבבואה, שם היו לכמה ממקורבי הרב עסקים ענפים. הרב השתקע שם והרבה להתפלל ולהתבודד באזור. אחד המקומות החביבים על הרב היו מפלי ויקטוריה הנמצאים במדינה בהם נהג לבקר מפעם לפעם ולהתפעם מהם.

מקורבי הרב מוסיפים אנקדוטה אודות המפלים המפורסמים; לאחר עזיבת הרב את זימבבואה בעקבות מעצרו המתוקשר בידי כוחות שיטור מקומיים – החלה בצורת ארוכה במדינה כשחודשים ארוכים לא ירדו גשמים, רבים מתלמידי הרב תולים זאת בהקפדתו של הרב שהתבזה בעת מעצרו, הם מוסיפים ומספרים כי לאחר שהשלטונות הגיעו לבקש את סליחתו שב הגשם.

דרום אפריקה: מזימבבואה המשיך הרב ליעד סמוך, דרום אפריקה. במדינה דוברת האנגלית הנחשבת לבירת אפריקה התמקם הרב בבירה יוהנסבורג לשם החלו להגיע חסידי הרב בהמוניהם וסביבו התפתחה קהילה קטנה, נערכו תפילות המוניות ושיעורי תורה רבים.

אך מסכת תלאותיו של הרב לא תמה – באחד מסידורי הקידושין שערך הרב הגיעו למקום שוטרי המשטרה המקומית על מנת לעצור אותו. כאן, הדעות סותרות כאשר יש הטוענים שהרב נעצר ותמונות שלו אזוק בבגדי אסיר הופצו ברשת, אך אחרים טוענים שהתמונות מפוברקות וכי הרב מעולם לא נעצר אלא הוברח מדלת צדדית. אירוע זה גרם לחסידיו להבין שזמנו קצוב וההחלטה התקבלה, שוב עוזבים את המדינה וממשיכים ליעד הבא.

הולנד: כאן מגיעה תקופת הולנד, היעד בו שהה הרב זמן רב יחסית. אחרי השהייה הממושכת באפריקה חזר הרב לאירופה והתיישב באמסטרדם, הולנד. כצפוי התקבצו סביבו אט אט עוד ועוד חסידים ובמקום התקיימו חיי קהילה שוטפים. בית ספר עראי לבנים ולבנות הוקם ובראש השנה שהו במחיצתו מאות מחסידיו.

בהולנד החל להתנהל נגד הרב הליך הסגרה, לו היו שותפים ממשלת ישראל, בה היה דרוש לחקירה והאינטרפול. הליך ההסגרה התנהל נגדו בבית המשפט בהולנד במטרה להסגירו לישראל על מנת למצות עימו את הדין.

לפני כשנה פסק בית המשפט העליון בהולנד על הסגרת הרב ברלנד לישראל כחלק מהסכם הסגרה שקיים בין מדינות האיחוד האירופי לישראל. לאחר הפסיקה הציגו מקורביו חזות של "עסקים כרגיל" אך התקבלה החלטה כי עליהם לשנות מיקום פעם נוספת – למדינה שעימה אין לישראל הסכם הסגרה.

ההיעלמות: אחרי פסיקת בית המשפט ההולנדי עוד התראיין עורך דינו שרון נהרי וטען כי בכוונתם לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג ולערער על הפסיקה, אך במקביל נפוצו שמועות בקהילה על אשפוזו של הרב בבית חולים, מה שהתברר בדיעבד כהליך הסחה מבריק – במסגרתו עזב הרב את אירופה והגיע בדרך לא דרך לאפריקה. שוב.

אפריקה 2.0: עם הגיעו בשנית ליבשת השחורה אותה עזב, חיפשו מקורבי הרב ברלנד מקום להשתקע בו, עם עדיפות למדינה ללא הסכם הסגרה עם ישראל. בתחילה נבחנה מדינת לסוטו כיעד אפשרי, והרב אף שהה בה כמה שבועות. אך לאחר תקופה, בבד בבד עם הוצאת דרכון דיפלומטי, החליט הרב להתיישב שוב בדרום אפריקה.

אנשי הקהילה היהודית המקומית שלא ראו בעין יפה את פעילותו של הרב במקום, פעלו בכל דרך להצר את צעדיו. במקביל, ריחף מעליו צו המעצר של האינטרפול והוא הצליח להימלט ממעצר כמה פעמים.

לפני כארבעה חודשים, הצליחו כוחות משטרה דרום אפריקאיים להניח את ידיהם על הרב, בעת ששהה בניתוח במרכז רפואי ביוהנסבורג. מאז שהה הרב במעצר, במהלכו התקיים הליך הסגרתו לישראל. בשלב זה הבינו מקורבי הרב כי הימלטות נוספת תהיה מסובכת מאד והחליטו לשתף פעולה עם הליך ההסגרה. בשבועות האחרונים המתינו הרב ומקורביו לחתימת שר המשפטים על ההסכם.

ישראל: אמש, לאחר שכל הפרטים נסגרו, עלה הרב על טיסת אל על מיוהנסבורג לישראל. במהלך כל הטיסה שרו תלמידי הרב ועודדו אותו, כאשר עם נחיתתו הוצא מדלת צדדית, נישק את אדמת ארץ ישראל ונלקח לחקירה. בכך תם מסעו מעבר לגבולות ישראל אך כעת רק מתחיל המאבק המשפטי כאן בישראל.

השארת תגובה