"הרב בשליחות שמימית, לא יודע אם יחזור היום"

לקראת חזרתו הצפויה של הרב ברלנד לישראל, בנו ר' נחמן בראיון בלעדי ונדיר ל"כל הזמן" • ההקלטות נגד אביו והיחסים ביניהם: "זייפנים מעולים, קשר הדוק" • מכתב רבני ברסלב: "זיוף" • על המתלוננים: "אנחנו בני תורה למה לא הלכו לבית דין" • האזינו

הרב ברלנד ובנו
הרב ברלנד ובנו

ראיון בלעדי: מנהיג קהילת שובו בנים הרב אליעזר ברלנד, צפוי לעלות הערב על טיסת אל על ולחזור לישראל לאחר למעלה משלוש שנים, לקראת חזרתו צפים שוב מחלוקות והקלטות מהעבר, ובמקביל טרם ברור מה יהיה מצבו המשפטי בארץ. לרגל החזרה "כל הזמן" שוחח בראיון בלעדי עם בנו ר' נחמן ברלנד.

בימים האחרונים מופצות הקלטות ישנות, בהן נשמע נחמן תוקף את אביו. ההקלטות אמיתיות? זיוף?

"מדובר כאן בזייפנים מאד מעולים. לצערי הרב שעובדים על זה שנים להכפיש את אבא שלי, עובדים על קלטות על זיופי מכתבים וכל מי שיש לו קצת קשר איתם מכיר שמדובר באנשים, גם בנקמנות אישים וכל מיני מניעים שמניעים אותם. זה מאד כואב שצריך כך להתבטאות אבל ממש פוגעים בציפור נפשינו ואבא שלי גם גדול הדור ורב בישראל לאלפים ורבבות יהודים שהוא החזיר בתשובה זה סיפור מאד כואב".

כל ההקלטות האלו לא נאמרו על ידכם אף פעם?

"לא נאמרו אף פעם. מנסים לשים תריס ביני ובין אבא שלי כבר שנים, כולם יודעים את הקשר ההדוק שלי איתו. בשנים קדימה בשנים האחרונות כל הזמן. אני הייתי אצלו לפני שנה בחוץ לארץ הייתי אצלו בירושלים בביתר, אני ממש יום יום בקשר טלפוני איתו רצוף מתוך הכלא ואני מקוה שישתחרר משם מיד לחופשי וצדקתו תצא לאור בעזרת השם ממש ברוב.

היתה אבל תקופה שהיה איזה סוג של נתק…

"זה גם אותם גורמים שניסו להפריד ביננו וזה לא החזיק יותר ממספר ימים קצר, למי שיודע ומיד הכל חזר לאשורו לגמרי.
כל הזמן ניסו עבריינים להשתלט על הבית של אבא וניסיתי להרחיק אותם, וניסו להציג את זה שאני מנסה להרחיק אותם כאילו אני מנצל את המעמד של אבא שלי, זה היה כל מיני שחקנים ופושעים גם היום בחוץ לארץ מנסים עבריינים כל הזמן להשתלט שם ולסחוט כספים. הם ניסו להגיד כל הזמן שאני מצר את צעדיו והתברר שהכל שקר שאני רוצה את טובתו. אנחנו שנים ביחד, ממש, ברוך השם".

אבא יגיע בסופו של דבר או ששוב פעם כמו לפני כמה חודשים בסוף הוא ישאר שם?

"ממש אין לי מושג בזה, אנחנו מתפללים כמו כולם שהוא ישתחרר, שחס ושלום לא יעלה על המטוס באזיקים, לא רוצים לשמוע מזה, אנחנו מבינים שהוא לא יעלה על מטוס באזיקים, חס ושלום לא יהיה כזה מצב, הוא ישתחרר עוד לפני שהוא יעלה על מטוס. הוא יעלה על מטוס לארץ בלי ליווי משטרתי בעזרת השם. בלווי רבני הוא יעלה בשירה וריקודים בעזרת השם".

וכשהוא יגיע לכאן לישראל, לנתב"ג?

"בעזרת השם הוא יהיה משוחרר, אנחנו מאמינים באמונה שלימה. בסך הכל אין שום דבר נגדו זה הכל עלילות".

אבל הוא צריך להגיע לחקירה, לתחנת משטרה?

"אין לי מושג בנושא הזה ממש, אני שומע המון המון דיבורים בשם משטרת ישראל לא יודע מה מדוייק – שיש סיכוי שהוא ישתחרר לגמרי אולי יהיה בירור קצר, אני לא מעודכן ממש בפרטים".

בימים האחרונים, יש מכתב של רבנים חשובים בברסלב שמתבטאים בחריפות נגד אבא?

"אני לא מאמין שיש מי שיכול להעיד שראה שרבני ברסלב חתמו עליו, אף אחד לא מעיד. חתימות זה שום דבר, היום כשמפרסמים חתימות אז יש תמונות – גם תמונות אפשר לזייף אבל גם את זה לא עשו – הוציאו מכתב אנונימי. היום לשים חתימה של רב על פאשקוויל זה פחות משניה. אנחנו יודעים ממידע פנימי עמוק שהכל מזוייף. הם בקשר רציף עם אבא שלי כל השנים של אהבה ידידות, הם ביקרו אחד את השני שנים".

אבל היה בעבר מאבקים, על השליטה בציון באומן, על השול במאה שערים, הדברים הסתדרו?

"אנחנו מדברים על מאבק שלפני 30 שנה. בתש"ן כבר יושרו הדורים המון פעמים וישבו יחד בשמחות בכל מיני הזדמנויות. וסתם אנשים מנסים עוד פעם להציף דברים לא נכונים פשוט, והתחילו להגיד שזה חזר אחורה. אני לא מאמין שרבנים חתמו נגד אבא. ולפי כל המידע שלי זה לא היה".

מה דעתכם על הספר של גיסך שעורר סערה והרב אמר לשרוף אותו לגבי כל הדברים שקשורים לרב?

"את הספר הזה לא הצלחתי לקרוא, למעשה גיסי היקר הרב יהודה אשר גולדבלום הוא יהודי תלמיד חכם. לפי מה שאני שמעתי שהוא דווקא כותב מפורש שאם יש רב בישראל שחס ושלום חוטא צריכים לדפוק על השולחן, אבל הוא כותב מי אמר לך שהוא חוטא, זה בסך הכל מה שהוא כותב, דברים שלא הובררו איך אתה לוקח בעצמך לידים. אני אומר את הדברים בזהירות ככה אני שמעתי, לא ראיתי את השורות שהוציאו החוצה, אני לא יודע מה הוצא מהקשרו ומה לא. אני מבין שהוא מדבר לא חס ושלום אם רב חוטא, אבל בעיניים שלך מי אמר שהוא חטא. אכן ברור שמישהו רואה וודאי צריך למחות, אני חושב שגם הוא כותב את זה בספר".

צפה עוד פעם בחודש האחרון הפרשיה מול הרב יום טוב חשין…

"אין לי מושג אני גם לא רוצה לנקוב בשמות, אין לי מושג איזה אברכים נלחמים נגד אבא שלי, ממש לא מכיר אותם ולא יודע מי הם ולא רוצה לנקוב בשמות. לא רוצה לדבר מטוב ועד רע על שום יהודי, כך חונכנו בבית אבא, אני מאמין ששמות אחרים לא יודע מה נכון ומה לא נכון לא יודע. אבא שלי הרב שלי, ביקש שנדון לכף זכות כל יהודי. מה שלא ראינו בעיניים מה שלא הוברר בבית דין אין לי מושג".

אם הרב אכן יחזור הלילה לישראל, מה בעצם השתנה מאז שהרב עזב כמעט לפני 4 שנים שכעת הרב יכול לחזור?

"הרב נמצא בשליחות שמיימית שאנחנו לא מבינים. דבר מאד גדול. באמת לא יודעים מה הפעולות שהוא עושה. ולכן אנחנו באמת לא יודעים אם יחזור לארץ היום. אם יחזור היום, אם בעוד שבוע, אנחנו מקווים שהוא יחזור כמו שהוא אמר משוחרר חס ושלום, אנחנו לא מאמינים שזה יישאר אנחנו עובדים חזק בכל המישורים גם להפריך את כל השמועות בכל נושא ונושא עלילות שלא היו מאד כואב שאנשים מאד נמוכים הגיעו לכל מיני מקומות".

מה המצב של הקהילה אחרי 4 שנים שהרב לא בארץ, קצת המוסדות והכוללים חלקם נפרדו?

"בסך הכל כל הקהילה מתפקדת. אני דווקא ברוך השם בקהילה פעמיים בשבוע, הקהילה מתפקדת לתפארת. אני מבין שגם בזה יש שמועות לא נכונות, הקהילה מתפקדת המוסודות של האברכים של הבנות הכל מתפקד. אני שומע, לא מקרוב, ברוך השם יש הנהלה שמטפלת בזה. אני מגיע כתלמיד לישיבה ויושב ולומד והדברים שאני רואה מאד מאד מבוססים".

לסיום, כל הפרשיה התחילה בעקובת עדויות של אנשים שהשתייכו לקהילה בעבר, איך אתם מתייחסים אל אלו שהלכו למשטרה והעידו נגד הרב?

"אנחנו בני תורה, כל דבר שלא הוברר בבית דין, אז מבחינתנו זה לא קיים, למה הם הלכו לשם ולא לבית דין?".

השאלה היא איך הקהילה מתייחסת לאותם אנשים? מוקיעים אותם?

"זו שאלה שכמעט כמעט לא העסיקה אותי, לא יודע מי התלונן, לא שמעתי על סיפור שהוקיעו מישהו בקהילה".

"לסיום אני אומר אבא גדול הדור וחס ושלום מי שנוגע בו לא יינקה מדין שמים, אני אומר את זה כתלמיד שנים ארוכות מקרוב הוא גודל הדור ושכולם יזהרו מדין שמים".

תגובה אחת
  1. אם זה היה רק הרב שכטר ואיתו הרב קרמר והרב ליברמנש הייתי אומר קיצוניים; אם זה היה רק נחמן ברלנד הייתי מתרץ שהוא רוצה להשתלט על נכסי אביו; אם זה היה רק נחמן שלום ושאר השמועות הייתי אומר מדומיינים; ואם זה היו האחים חשין הייתי אומר שהאשכנזים רודפים את בעלי התשובה; ואם זה היה רק המשטרה הייתי אומר תופרים תיקים לרבנים; ואם זה רק התקשורת הייתי אומר הם מחפשים רייטינג; ואם זה רק שתיקת הרבנים והעיתונים החרדים שלא מתייצבים לצידו הייתי אומר שהם לא רוצים להתלכלך בטינופת שהוא מייצר; ואם זה רק הכת לנפגעי כתות שפרסמו תלונה של קטינה שהתלוננה אצלהם הייתי אומר שהיא שקרה אותם; ואם זה היה רק מאות החסידים שנטשו אותו הייתי אומר שנמאס להם ממחול השדים של הפוך על הפוך על הפוך ממרוקו לזימבבואה ומהולנד לדרום אפריקה.
    ואם ואם ואם המון המון תרוצים אבל לכל האם והאם והאם הזה יש תרוץ אחד פשוט: הרב אליעזר ברלנד עשה את העברות והמעשים המכוערים המיוחסים והגיע הזמן להוקיע אותו ולהפסיק לחפש תירוצים משונים.

השארת תגובה