יעלון מגיב לאיסור נסיעת פלסטינים בתח"צ

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הגיב במליאת הכנסת במענה לשאילתות בנושא האוטובוסים: "לא צריך להיות איש ביטחון כדי להבין שכשיש 20 ערבים בתוך אוטובוס שהנהג שלו יהודי ויש בו עוד 2 או 3 נוסעים ואולי חייל או חיילת עם נשק, שזו ערובה לפיגוע"

שר הביטחון, בוגי יעלון. צילום: אלון בסון, משרד הביטחון
שר הביטחון, בוגי יעלון. צילום: אלון בסון, משרד הביטחון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

במענה ליועהמ"ש לממשלה ולשאילתות מחברי הכנסת, הגיב היום שר הביטחון בוגי יעלון במליאת הכנסת לדברים ואמר: "לא קיבלתי שום החלטה שניתן להבין או להשתמע ממנה על איסור נסיעת ערבים בתחבורה ציבורית באזור יהודה ושומרון. הסוגיה קשורה לערבים היוצאים לעבודה בישראל מדי בוקר ואמורים לחזור לבתיהם לקראת ערב, כשהסוגיה התחדדה מאוד בתחבורה ציבורית בכביש 5 שהוא כביש חוצה שומרון.

"זה התעורר משום שהתושבים הישראלים שמשתמשים בתחבורה הציבורית התלוננו על כך שבשעות השיא, בין אם ביציאה בבוקר או בשעות החזרה בערב, הם מוצאים את עצמם לעיתים לבד, לעיתים עם עוד כמה ישראלים באוטובוס שמלא פועלים פלסטינים והם חשים מאוימים. בחנתי את הסוגיה כיצד; כי בכביש 5 אין נקודת יציאה של פועלים ערבים לכיוון העבודה בישראל, מדובר בסה"כ על למעלה מ-40 אלף פועלים שעובדים במדינת ישראל, ויש 13 נקודות, או 13 מעברים חוקיים, שמהם ניתן לצאת על פי אישורי עבודה, להיבדק, לצאת לעבודה בישראל.

"הסתבר לי שבאזור כביש חוצה שומרון קודם כל יש שתי פרצות במכשול שאמור למנוע יציאה בלתי חוקית לישראל, שתי פרצות שהחסימה שלהן, ההשלמה שלהן התעכבה, בשל עתירות לבג"צ, והיום הפרצות האלה הולכות ונסגרות, והסוגיה השנייה זה שפועלים יוצאים באישור דרך נקודת מעבר מותרת כמו מחסום אייל וחוזרים ללא בדיקה דרך כביש חוצה שומרון.

"לגבי סוגיית האוטובוסים, לא צריך להיות איש ביטחון כדי להבין שכשיש 20 ערבים בתוך אוטובוס שהנהג שלו יהודי ויש בו עוד 2 או 3 נוסעים ואולי חייל או חיילת עם נשק, שזו ערובה לפיגוע, לא צריך להיות איש ביטחון. והסיטואציות הללו, לצערי המצבים הללו, נוצרים במציאות הזאת ולכן אני קודם כל חוזר ואומר: לא אסרתי על נסיעת ערבים ביהודה ושומרון ואני חוזר ואומר שאין לי גם כוונה לאסור על נסיעת ערבים בתחבורה ציבורית ביהודה ושומרון, אבל בתוך האוטובוסים הללו יש אנשים אמנם שקיבלו רישיונות לצאת לעבודה בישראל, אבל אינני יכול להבטיח שמישהו פתאום, כתוצאה מזה שקרה משהו שהביא אצלו לרגשות נקמה, ישנה את מצבו הביטחוני ממצב שהוא מאושר כניסה למצב שאיננו מאושר כניסה, הרי זה קרה לנו בעבר.

"קל וחומר כאשר בתחבורה הציבורית הזו משתמשים כאלה גם שלא קיבלו אישורים, ולכן זה קודם כל. למה זה קורה עכשיו? אני לא קיבלתי שום החלטה עכשיו, אני חוזר ואומר, קיבלתי החלטה בינואר. למה זה מבשיל עכשיו? כי זה לוקח זמן. מבקר המדינה העיר על זה ב-2009, בצדק, יש לזה עלויות, לכן הייתה התלבטות עד עכשיו אם בכלל לבצע את הבדיקה של החוזרים מעבודה בישראל ולכן אני מתחיל רק בפיילוט, לראות את האפקטיביות של המהלך וזה לא קשור לשיקולים פוליטיים או שיקולים אחרים. אלה שיקולים של מדינת חוק קודם כל, שאמורה לכבד את החוקים שלה ושיקולים ביטחוניים".

השארת תגובה