בחשאי: "פועלים להשבת רכוש יהודי ממדינות ערב"

במהלך דיון בועדת העליה, הקליטה והתפוצות חשף מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי, כי המדינה פועלת להשבת רכוש יהודי גזול ממדינות ערב • נציג המעוצה לביטחון לאומי אישר את הדברים והסיף, "המהלך החשאי נעשה בגיבוי משרד רה"מ והמלל"ל"

נתניהו עם יהודי תימן צילום:חיים צח, לע"מ
נתניהו עם יהודי תימן צילום:חיים צח, לע"מ
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

מדינת ישראל מנהלת מהלך חשאי להשבת רכוש יהודי ממדינות ערב, כך נחשף אמש (רביעי) בדיון בועדת העליה, הקליטה והתפוצות, במהלך ישיבה שעסקה בנושא.

במהלך הדיון, חשף מנכ"ל המשרד לשוויון חברתי אבי כהן, כי המדינה פועלת להשבת הרכוש. "בימים אלה מתקיימת פעילות מסווגת יחד עם משרד החוץ בה נשקיע מיליונים להשבת הרכוש מיהדות ערב ואיראן שתבשיל תוך חודש-חודש וחצי" סיפר כהן והסיף, "אני לא יכול להרחיב מעבר לכך. במקביל נקיים אירוע בנושא ובקרוב יוענק גם פרס ראש הממשלה לחקר ולמסורת יהדות ערב והאסלאם". אלון שמחיוף, נציג המועצה לביטחון לאומי, אישר את דברי המנכ"ל ואמר כי המהלך החשאי נעשה בגיבוי משרד רה"מ והמועצה לביטחון לאומי.

בתגובה לחשיפה הגיבה לבנה זמיר, יו"ר ארגון יוצאי מצרים, "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. מה שהדור של אבי לא הצליח לעשות אתם מצליחים לעשות. ועדת ביטון אכזבה את כל הארגונים שכאן כיוון שלא מדברים על החורבן".

במהלך הישיבה עלתה הצעתן של יו"ר המחנה הציוני יצחק בוז'י הרצוג לקשור את נושא השבת רכוש להסדר מדיני כולל. "הנושא הוזכר במצע שלנו לבחירות בצורה מפורשת. אם יהיה מהלך להסדר אזורי, אין ספק שהנושא חייב לעלות על סדר היום, אמר הרצוג. מנגד טען זאב בן יוסף, חבר הנהלת הליכוד העולמי: "התלות בנושא השבת הרכוש בהסדר מדיני הוא בעייתי, כיוון שהצד השני לא שש להגיע להסדר כזה. צריך לנתק את עניין ההסכם עם ערביי ארץ מנושא זה ולעשות זאת באמצעות צינורות קשר עם ערביי ארץ ישראל".

במהלך הדיון עלה עניין הפליטים היהודים ממדינות ערב, ח"כ ענת ברקו (הליכוד) אמרה: "אירופה חייבת להכיר בכך שיש כאן פליטים יהודיים. אין פליטים עם דם כחול. אם רוצים להכיר בערבים הפליטים, חייבים להכיר גם בפליטים היהודים. אני רואה גם בעצמי בת ליהודים פליטים עיראקים". גם אלי גבאי, ח"כ לשעבר מטעם המפד"ל אמר דברים דומים: "מהרגע שהאו"ם תומך בפליטים של מדינות ערב, יש להכיר בכך שיש כאן פליטים יהודים. אי אפשר לצמצם את הנושא לרכוש בלבד- צריך להכיר בפליטים היהודיים. באמצעות מהלך מדיני יש לוודא שכמו שהאו"ם מעניק כספים לפליטים הערבים הוא יעניק רכוש לפליטים היהודים".

 

 

תגובה אחת
  1. באתר "סיפוריהם של יהודי ארצות ערב" ניתן לקרוא על סיפורי חייהם, על מנהגיהם, הפוגרומים, גזל רכושם וקליטתם בארץ

השארת תגובה