אחרי שעות מורטות עצבים: מונו תשעה דיינים

אחרי שעות של מתח בהם כינוסה של הוועדה למינוי דיינים הערב היה מוטל בספק, התכנסה הוועדה ואישרה את בחירתם של תשעה דיינים לבית הדין הגדול • הגר"ד לאו "המינויים ייתנו מענה ראוי, בדרכה של תורה"

הוועדה למינוי דיינים בכינוסה הקודם
הוועדה למינוי דיינים בכינוסה הקודם

בתום שעות מורטות עצבים: הוועדה למינוי דיינים בחרה הערב (שלישי) תשעה דיינים חדשים שיכהנו כדיינים בבית הדין הגדול.  בסוף המאבקים על שמות הדיינים נמצאה הפשרה, מינוי תשעה דיינים במקום שישה עליהם דיברו תחילה, מינוי התשעה חייב הוספת שני תקנים נוספים שהגיעו על חשבון תקנים בבתי הדין האזוריים, כעת יתנהל מו"מ עם האוצר על חידוש התקנים בבתי הדין האזורי, מו"מ שלא צפוי לנחול הצלחה שכן עד היום האוצר סירב להוספת תקנים.

הדיינים שנבחרו: הרב אהרון כץ שנתמך על ידי דגל התורה, הרב אברהם שינדלר והדיין הרב אליהו היישריק שמשתייך לחצר גור שנתמכו על ידי ליצמן ונבחרו בשיתוף פעולה בין חה"כ ישראל אייכלר והרב הראשי הגר"ד לאו. בש"ס יוצאים עם מינויו של החברותא של הראשון לציון הגר"י יוסף, ראב"ד נתניה, הרב יעקב זמיר, יחד עם ראב"ד תל אביב הרב יצחק אלמליח והרב מימון נהרי המקורב לש"ס.

בבית היהודי מציגים את הדיינים: הרב מיכאל עמוס מבית הדין בנתניה, הרב ציון לוז, שמכהן כאב"ד באר שבע ובעבר כיהן כר"מ בישיבת כרם ביבנה והרב שפירא עליו נלחם סגן השר בן דהן והוביל לבחירתו. לדבריהם מדובר בהישג, שכן מלבד השלושה בפעם הקודמת נבחר לבית הדין הרב אריאל איגרא. עם זאת יש לציין, כי הרב לוז נבחר לאור דרישת הראשל"צ לדיין ספרדי, כשבבית היהודי העדיפו את הרב שפירא. גם הרב עמוס, שהוא בכלל מועמד הליכוד, אמנם גדל במוסדות הציונות הדתית, אך התחרד עם השנים ונתמך על ידי ש"ס ויהדות התורה, כשבבית היהודי דווקא התנגדו בתחילה לבחירתו.

נציג יהדות התורה בועדה, חבר הכנסת ישראל אייכלר אמר בראיון ל'כל הזמן': "הצלחנו ברוך השם. תשעה אנשים נבחרו פה אחד על ידי כולם זה הייתה הצלחה אדירה ממש נס". כשנשאל אייכלר האם המינוי הוא רק זמני, שכן אין כעת תקנים לתשעה חברים, ענה: "אין דבר כזה זה מינוי קבוע".

הרב הראשי לישראל, הגאון הרב דוד לאו התקשר לברך את תשעת הדיינים שנבחרו הערב לכהן כדיינים בביה"ד הרבני הגדול. הרב הראשי ציין עם הבחירה כי "הדיינים שנבחרו הם הראויים ביותר וזו ברכה לביה"ד והישג גדול לטובת כלל לציבור. הדיינים גם יודעים ש'לא שררה הוטלה עליהם אלא עבדות' ובעז"ה המינויים ייתנו מענה ראוי, בדרכה של תורה, למצוקות כלל ישראל ולהקלת העומס הגדול הקיים בביה"ד".

מיד לאחר פרסום הועדה  שוחח יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני עם הרב הראשי הגר"ד לאו והודה לו על פעילותו הנמרצת לבחירת הדיינים הראויים לבית הדין. ח"כ משה גפני אף בירך את הדיינים החדשים שנבחרו לתפקידם. בדגל התורה רואים הישג גדול וסיפוק רב על הדיינים שנבחרו ועל מניעת בחירת דיינים שלא ראויים, "הייתה עבודה קשה להגיע לתוצאה הזאת" אמרו.

שר הבריאות יעקב ליצמן הגיב לבחירת הדיין החסידי הרב אליהו היישריק: "אני מברך את הדיינים החדשים שנבחרו לתפקידם החשוב ורב האחריות. זהו הישג גדול ליהדות החרדית והיסטוריה של ממש במינוי דיין חסידי לראשונה בבית הדין הגדול.  הערכתי הרבה לרבנים הראשיים לישראל הרב דוד לאו, והרב יצחק יוסף, וכן לנציג יהדות התורה ח"כ ישראל אייכלר, יו"ר הועדה השר שטייניץ והשרה שקד, על הפעילות המשותפת במהלך החשוב למען ההלכה, הרבנות ועולם הפסיקה".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן הגיב אחרי היוודע תוצאות הועדה: "זה הישג היסטורי לציונות הדתית, מעולם לא כיהנו בבית הדין הגדול מספר רב כל כך של דיינים מהציונות הדתית. בשבועות האחרונים הופנו כלפי הבית היהודי וכלפיי באופן אישי לחצים גדולים והשמצות רבות ואני שמח שעמדנו בכל בלחצים הללו ולא נכנענו. בסופו של דבר ברוך ה' השגנו את מה שרצינו. אני מברך את נציגת הבית היהודי חברתי השרה שקד שיחד הגענו להישג הזה וכמובן לכל חברי הועדה על בחירתם הנבונה".

השארת תגובה