יש עם מי לדבר • שרה פכטר ב'אמא מחליפה'

הרבנית יפה דרעי בטקס: "כשפנו אלי עם היוזמה להכשיר נשות רבנים להתמודד עם בעיות שעד היום חלק גדול מהם טואטאו מתחת לשטיח, בעיות שלא היה להם מענה אמיתי, הבנתי שאני חייבת לקחת חלק בתהליך"

ילד מצייר
ילד מצייר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תמונה של ילדה שותקת. תמונה של מבט שיש בו אלימות מילולית, ועוד תמונות רצו על הקיר בסרטון הקצר שהוקרן שם.

וכשעמדתי והסתכלתי על עשרות הרבניות שגדשו את המקום, הבנתי, שאני בהחלט עומדת ומשתתפת במעמד היסטורי, ורגע מרגש. כי כולם זקוקים לשינוי הזה.
בטקס מיוחד שנערך הערב במסעדת 'רודריגז ' בירושלים הוענקו תעודות סיום לעשרות נשות רבני קהילות שסיימו קורס יוצא דופן בו השתתפו לאחרונה לסיוע במקרים של אלימות במשפחה. במסגרת ההכשרה ביקרו הנשים במקלט לנשים מוכות, במרכז לטיפול בהתמכרויות ועוד.

מדובר במיזם ייחודי שנערך ביוזמת הגב' יפה דרעי ובהשתתפות הרבנית ציפי לאו, רעייתו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, ואשר זכה לתמיכת השר לשירותי דת דוד אזולאי. בטקס הענקת התעודות השתתפו נשות מקצוע רבות מהתחום וחברות כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטי.

כשקיבלתי הזמנה להגיע לאירוע, החלטתי שאני הולכת, (אולי ברגע הראשון בגלל עצם המילה רודריגז הידועה במנות המיוחדות שלה…. והייתי רעבה…)

כשנכנסתי פנימה, התחושה הייתה של התרגשות מהולה ברצינות. נשים שהתגלו כנשות רבנים שמכהנות במשרה מלאה לצד משרות נוספות, ישבו שם נרגשות, בשולחן הראשי ישבה הגב' יפה דרעי, לצידה הרבנית ציפי לאו, עורכת הדין והטוענת הרבנית ורדית רוזנבלום שהייתה ממובילות התוכנית.

ובין המנה הראשונה לשניה, (שהיו טעימות להפליא) שמעתי איך הכל התחיל.

אין לי מושג מאיפה הגב' יפה דרעי מצאה את המקום להרים את הכפפה כשהנחיתו אותה עליה.

מעבר להיותה אשתו של שר הפנים, (רק תדמיינו כמה בקשות זורמות אליה ביום) היא עומדת בראש המפעל האדיר שלה, מפעלות שמחה, בית ספר שבילי יעקב, תיכון וסמינר לבנות שמעניק להן תארים אקדמאים, ומכין אותן לחיים, ואנחנו מדברים על מאות בנות, (כשמונה מאות חמישים). בימים אלו המקום עובר מקום, והיא טרודה מבוקר עד ערב בהכנת המקום לשנת הלימודים הבאה.

"כשפנו אלי עם היוזמה להכשיר נשות רבנים להתמודד עם בעיות שעד היום חלק גדול מהם טואטאו מתחת לשטיח, בעיות שלא היה להם מענה אמיתי, הבנתי שאני חייבת לקחת חלק בתהליך", והרבנית יפה דרעי הפכה לשותפה פעילה לרעיון שקרם עור וגידים.

"במהלך הקורס גיליתי נשים מיוחדות, למדנו כיצד לתת מענה בקהילה עצמה, מענה אמיתי

איך להכיל ולהוות תיווך אמיתי בין כל הגורמים הרלוונטיים".

וכאן פונה הגב' דרעי בקריאה לרשויות הרווחה, ולכל מי שמעורב במה שקשור לאלימות במשפחה, ולבעיות נוספות שצצות בקהילה.

"הנה עכשיו נכנסנו לתהליך, יש כתובת, תשתפו איתנו פעולה, מדובר בתהליך הדדי, חשוב שכל אחת בקהילה שלנו תרגיש שיש לה כתובת, והיום אני אומרת בוודאות יש לכן כתובת, מכילה, כתובת מבינה, כל מי שעברה את הקורס קיבלה את הכלים החשובים והנחוצים".

עיניה ברקו ונצצו כשהיא דיברה וגם חילקה את התעודות.

כל אחת שם בחדר הרגישה שניתנה לה עם התעודה, תעודת אחריות.

ורדית רוזנבלום טוענת רבנית ועורכת דין חרדית הנחתה בחן רב את האירוע.

"אני מרגישה שמדובר באירוע היסטורי ממש", היא מסבירה, ומספרת על קורס שהיה מקצועי מאד, עם מיטב המומחים בכל תחום שחשוב לרבניות המובילות".
במהלך הערב הוקרן סרטון מצמרר שממחיש מה יכול לקרות מתחת לאף שלנו בתוך הבית, וזה מפחיד, חייבים לפתח עירנות, ואם קורה משהו לא לפחד לגשת ולבקש עזרה.

היום יש ממי לבקש…..

אז תודה לכן.

השארת תגובה