נתניהו: "מקבל את הצעתו של נשיא מצרים לשלום"

ראש הממשלה ושר החוץ המצרי קיימו מסיבת עיתונאים משותפת, במהלכה אמר נתניהו כי הוא מקבל את הצעתו של א-סיסי לשלום אזורי, "הדרך היחידה להגיע לשלום היא על בסיס שתי מדינות לשני עמים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ המצרי
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ המצרי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

כגודל החקירה כך גודל העקירה? היום (ראשון) נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שר החוץ המצרי, סמאח שוכרי. במסיבת עיתונאים טרם הפגישה אמר נתניהו: "אני מקבל בברכה את הצעתו של נשיא מצרים א-סיסי לקדם את השלום באזור בינינו לבין הפלסטינים".

"זה כבוד לקבל אותך בירושלים. הסכמי השלום עם מצרים וירדן הם אבן הדרך ליציבות באזור, ונכס לארצנו. אני מקבל בברכה את הצעתו של נשיא מצרים א-סיסי לקדם את השלום באזור בינינו לבין הפלסטינים. אני קורא לפלסטינים לאמץ את העמדה האמיצה של מצרים וירדן, ולהצטרף אלינו לשיחות ישירות. זו הדרך היחידה בה נוכל לגשת לכל הבעיות שבינינו, ולהגיע לשלום על בסיס 2 מדינות לשני עמים", הוסיף ראש הממשלה.

שר החוץ המצרי התייחס גם הוא לעניין הפלסטיני: "הביקור שלי מגיע בעת קריטית למזרח התיכון. הסכסוך בין ישראל לפלסטינים קיים כבר 50 שנה, ותבע אלפי קורבנות. יש את השאיפה של מיליוני פלסטינים לכונן מדינה בקווי 67, שמזרח ירושלים היא בירתה, כמו שאיפה של מיליוני ישראלים לחיות בשלום ובשגשוג. חזון 2 המדינות הוא בר השגה. צריך להפוך אותו למציאות בה הוא פרקטי, במיוחד כשמדובר על יוזמת השלום הערבית. התוכנית של א סיסי לשלום בין ישראל לפלסטינים היא להביא את הסכסוך לקיצו. מצרים מוכנה להמשיך לנסות להשיג את המטרות לשלום צודק. ביקרתי בסוף יוני ברמאללה, והיום אני בירושלים כדי להמשיך את אותו דיאלוג".

הביקור של שר החוץ המצרי מעיד על התחממות היחסים בין ישראל למצרים, בעידן עבד אל-פתאח א-סיסי, יחסים שנפגעו מאז מהומות תחריר במהלך ה"אביב הערבי". פרשנים בעולם הערבי אף ציינו, כי מטרת נסיעתו של ראש הממשלה לאפריקה הייתה בעיית המים של מצריים. מקור המים העיקרי של מצרים מגיע מהנילוס, ונתניהו אמור היה לדבר עם מקביליו באתיופיה בשביל לדון עמם בבניית הסכר על הנילוס הלבן, שגורם בעיות קשות לקהיר.

השארת תגובה